Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Diesele de yarın 1 TL gelecek söylentisi var. Muhtemelen doğrudur. Birine geldi mi diğerini de yapıştırırlar zammı. Nasıl olsa kuyruk oluyoruz çok zenginiz zama devam.

• Diesele de yarın 1 TL gelecek söylentisi var. Muhtemelen doğrudur. Birine geldi mi diğerini de yapıştırırlar zammı. Nasıl olsa kuyruk oluyoruz çok zenginiz zama devam.

Mecbur alacaz işe gidiyoruz hocam. Ben mesela şimdi dışarı çıktım almaya gidiyorum :) depo yarımdaydı

• Onu bırakta çerezini fıstığını nerden alcaksın yarın yada kaçta gelceksin yanıma abi 8o ColdCenk Soruyor :D

Ben yılbaşı kutlamıyorum.

Mantığı bana ters geliyor.

Rakam değişti diye eğlence olur mu?

Eğlence nerede ,nasıl , ne zaman ,saat kaçta olursa olsun sevenlerinle ,sevdiklerinle sağlık sıhhat içinde olabilmektir.

Tarihin önemi yok.

• Yılbaşının önemi yok yengem kalk çerez al dese ne diceksin :hfyeni (29): (bende kutlamıyorum çalışmaya devam)

• Omikronun niye şu ana kadarki en güçlü varyant olduğunu ve hafif bir varyant olmadığını özetleyen en iyi yazı olmuş.

Hastaneye yatış:

A Varyantı (Örn. Delta): %5

B Varyantı (Örn. Omikron): %3

10.000 A Varyantı vakası = 500 hastaneye yatış.
    30.000 B Varyantı vakası = 900 hastaneye yatış.

İnsanlar neden bunu anlamıyor?
    Omicron, Delta'dan çok daha bulaşıcıdır, bu nedenle ham vaka sayısı çok daha fazladır! - Edwin Hayward

Bir diğer yazı ise Harvard Profesörü ve HIV üzerine dikkat çeken çalışmalar yapan William Haseltine:

"İnsanlar soruyor, 'Zayıflaşacak mı?' "Bulaştıkça ve evrim geçirerek" ne kadar daha tehlikeli olabileceğini sormalılar ve cevap çok daha fazlası."

Bu yüzden bulaşı önlemek için her şey yapılmalı deniliyor.

• Yahu yarım akıllıyım dedim ama ben mi yanlış anlıyorum.

Birde makalede insanlar bunu neden anlamıyor diye başlık var.

İyice psikolojim bozuldu.

Verilen istatistiğe göre ,

Delta 10 bin vaka 500 hastaneye yatış

Omicron 30 bin vaka 900 hastane yatış.

Omicron 10 bin vaka olsa hastane yatış 300 olacak.

Bu durumda evet omicron daha yayılımcı ama daha tehlikeli değil sonucu çıkıyor.

Bakınız tehlikesiz demiyorum.daha tehlikeli değil diyorum.

Makaleden çıkan bu

• Hocam burada gösterilmek istenilen RT değeri ve yayılma oranına bağlı olarak hastanelerdeki yükün ne kadar artabileceği yani Deltada hastane yükü daha zayıfken "Omikrona göre" Omikronda çok daha fazla olabilir yani ne kadar çok bulaşma o kadar çok hastane yükü daha çok varyantın hafif denilmesine tepki verilmiş. Bu varyant hafif algısı deltaya göre çıktığından ona göre yazılmış Deltanın oluşum süreci çok başka Omikronun ise betanın üst versiyonu gibi düşünebiliriz ama Deltayla alakası yok buna bağlı olarak da Deltadan %2 veya %12 daha hafif deniliyor ve bu da varyant sanki Wuhan tipinden de daha az öldürüyormuş gibi algı oluşturuyor ama halbuki burada risk başka yani Delta başka Omikron başka denilmek isteniliyor.