Oraj / Dolu Takip Konusu [2023]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 10 Haziran İzmir çevreleri için 2 - 3 gündür takip ettiğim oraj sistemi var ECMWF ve GFS verileri aynı veriyi veriyorlar etkili bir yağış bekleniyor ve bu tabloda dolu yağışı beklemek bir hayli yüksek oranlı gözüküyor

İzmir uzun zaman oldu yağış ve oraj konusunda sıkıntılı bir döneme girdiğini söyleyebiliriz bu sistem kuvvetli ve SEL riski bulunuyor

e3c599b936c114.png

1c3411ad.jpg

• NOWCASTING

Şanlıurfa'ya doğru giden süperhücrelerde çok iri dolu potansiyeli bulunmaktadır. LCL seviyesi çok yüksekte olduğundan Kümülonimbus içindeki yağmur damlaları çok daha yukarı seviyede donacak. Bölge halkı dikkatli olmalı.

869DbV.png

• Urfada durum ne alemde yok mu Urfalı arkadaşlar?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Buarada Simav-Demirci ile Çankırı taraflarıda şuan orajlı..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Mardin’de aksiyon öncesi son sessiz dakikalar insanlar dışarda parklardalar ve herkes habersiz, benim dışımda..! :D

Köyde kimi tanıyorsam arayıp haber verdim herkes damlarda yatak döşek oturuyordu toplanmaya başladılar. :D

• Mardin Yıkılıyor, feci fırtına, rüzgar, yağmur ve sayısız şimşek ve yıldırım. Ortalığı resmen akşam üstü aydınlığına çeviren bir fırtına.

Cephe evin arka tarafında kaldığından ancak şimdi atacağım görüntüleri elde edebildim. Mor şimşek ve yıldırımlar şeklinde etkili fırtına yalnız karelerede yansıdığı üzere bir tane bildiğiniz sarı renkli yıldırım düştü hayatımda ilk defa sarı yıldırım gördüm. :love:

676f30f2516.png08f7e63c1.jpg47c2973a.png8d59b552.jpgdae3759b0b279ded51d2c.jpg0bda0ae2a636202d5a1a78.jpg

• Yarın yurdumuzun büyük bölümünde oraj görülecek.

- G.Doğu Anadolu'da yağış öğlen saatlerinde kesmeye başlayacak.

- Trakya da orajlar sabah ve öğle saatlerinde aktif olacak.

- İç Ege, Burdur, Isparta, Antalyanın iç kesimleri ve Eskişehirde üst seviye rüzgarının da zayıf olmasının etkisiyle durağan kütleler oluşacak. Aynı bölge saatlerce tekrar tekrar oraj göreceğinden bahsettiğim yerlerde sel görülebilir.

- Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir ve Kayseride süperhücre riski yüksek. 2000 J/kg'ı bulan yüksek CAPE ve 30 knot 0-6 km shear süperhücreye dolu yağışının eşlik etmesine neden olabilir.

- Erzurum, Artvin, Ardahan ve Kars'ta şiddetli orajlar görülecek. Ani sel ve dağlık kesimde toprak kayması riski bulunuyor.

-Osmaniye ve Kahraman Maraşta da süperhücre ihtimali az da olsa var. Bir yıldırım fırtınası görmemiz sürpriz olmaz.

- İstanbul, Kocaeli, Yalova, Çanakkale ve Hatay şanssız görünüyor ama belli olmaz. Karadeniz'in Kırklareli kıyılarında 22C deniz suyu sıcaklığıyla 'Sea Enhanced Rain(Deniz Etkisiyle Güçlendirilmiş Yağmur)' görülecek. İstanbul'un kuzeyine de kısa süreli kümülüs kongestuslar uğrayabilir.

- Sivas-Erzurum arasında gökgürültülü yağış anında kuvvetli rüzgar hamlesi görülebilir.

- Güney Egede microburst ihtimali de var. Alt seviye de çiy sıcaklığı ile hava sıcaklığı neredeyse yapışmış.(Skew-t resmi aşağıda)

- İzmir ve Aydında kıyıların akşam saatlerinde oraj göreceğini düşünüyorum. Özellikle İzmir taraflarında 1400 J/kg civarı CAPE'ye karşılık 160 J/kg'lık CIN var. Kırılma ihtimali bence yüksek.

Son haftaların en heyecanlı oraj takibini yapacağımız günü olacak gibi görünüyor.

gfs_2019060912_027_37.5-29.25.png

TURUNCU: Oraj ihtimali %50+

KIRMIZI: Şiddetli yağış ve yüksek şimşek aktivitesi ihtimali %25+

BORDO: İri dolu ihtimali %15+

MOR: Hortum ihtimali %5+

LACİVERT: Aşırı rüzgar ve eşlik eden yağış ihtimali %20+

Tahmin geçerliliği: 09:00-23:59

gP4omb.png