Oraj / Dolu Takip Konusu [2019]

• MardinÔÇÖde oraj ba┼čl─▒yor, g├Âr├╝nt├╝ alma ┼čans─▒m olursa buralar y─▒k─▒l─▒r. :)

• MardinÔÇÖde oraj ba┼čl─▒yor, g├Âr├╝nt├╝ alma ┼čans─▒m olursa buralar y─▒k─▒l─▒r. :)

Mardin'de g├╝neyden gelen orajlarda m├╝kemmel g├Ârsel ┼čov olur abi :)

┼×uan orada olmak isterdim

• MardinÔÇÖde aksiyon ├Âncesi son sessiz dakikalar insanlar d─▒┼čarda parklardalar ve herkes habersiz, benim d─▒┼č─▒mda..! :D

K├Âyde kimi tan─▒yorsam aray─▒p haber verdim herkes damlarda yatak d├Â┼ček oturuyordu toplanmaya ba┼člad─▒lar. :D

• UmuTCaN

Havaforum sizi havadan haberdar eder. :D:D:D

Slogan da buldum Hocam :)

K├Âyl├╝lere dedi─čimde ilk tepki dur daha hasat bitmedi ne ya─čmuru Hava durumu bir┼čey g├Âstermiyor bak─▒yoruz dediler. Bende hava durumunu de─čil hava forumu takip edin dedim hocam. :D

• Mardin Y─▒k─▒l─▒yor, feci f─▒rt─▒na, r├╝zgar, ya─čmur ve say─▒s─▒z ┼čim┼ček ve y─▒ld─▒r─▒m. Ortal─▒─č─▒ resmen ak┼čam ├╝st├╝ ayd─▒nl─▒─č─▒na ├ževiren bir f─▒rt─▒na.

Cephe evin arka taraf─▒nda kald─▒─č─▒ndan ancak ┼čimdi ataca─č─▒m g├Âr├╝nt├╝leri elde edebildim. Mor ┼čim┼ček ve y─▒ld─▒r─▒mlar ┼čeklinde etkili f─▒rt─▒na yaln─▒z karelerede yans─▒d─▒─č─▒ ├╝zere bir tane bildi─činiz sar─▒ renkli y─▒ld─▒r─▒m d├╝┼čt├╝ hayat─▒mda ilk defa sar─▒ y─▒ld─▒r─▒m g├Ârd├╝m. :love:

EAAE1B73-5C52-43FD-BC78-74672271CD8D.png9E4D8314-8AF9-45FD-98D6-493A9AB68A7B.jpeg385DCB24-6569-4076-9AA9-646D35933049.png340AD119-DB3E-4BAD-984D-4FB5870542FB.jpeg3ADA8D99-3A76-4C6B-953C-97E3D36FC39C.jpeg5EB37FF9-7995-4A83-9279-78ABAE78AD9E.jpeg

• Yar─▒n yurdumuzun b├╝y├╝k b├Âl├╝m├╝nde oraj g├Âr├╝lecek.

- G.Do─ču Anadolu'da ya─č─▒┼č ├Â─člen saatlerinde kesmeye ba┼člayacak.

- Trakya da orajlar sabah ve ├Â─čle saatlerinde aktif olacak.

- ─░├ž Ege, Burdur, Isparta, Antalyan─▒n i├ž kesimleri ve Eski┼čehirde ├╝st seviye r├╝zgar─▒n─▒n da zay─▒f olmas─▒n─▒n etkisiyle dura─čan k├╝tleler olu┼čacak. Ayn─▒ b├Âlge saatlerce tekrar tekrar oraj g├Ârece─činden bahsetti─čim yerlerde sel g├Âr├╝lebilir.

- ├çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Yozgat, K─▒r┼čehir, K─▒r─▒kkale, Nev┼čehir ve Kayseride s├╝perh├╝cre riski y├╝ksek. 2000 J/kg'─▒ bulan y├╝ksek CAPE ve 30 knot 0-6 km shear s├╝perh├╝creye dolu ya─č─▒┼č─▒n─▒n e┼člik etmesine neden olabilir.

- Erzurum, Artvin, Ardahan ve Kars'ta ┼čiddetli orajlar g├Âr├╝lecek. Ani sel ve da─čl─▒k kesimde toprak kaymas─▒ riski bulunuyor.

-Osmaniye ve Kahraman Mara┼čta da s├╝perh├╝cre ihtimali az da olsa var. Bir y─▒ld─▒r─▒m f─▒rt─▒nas─▒ g├Ârmemiz s├╝rpriz olmaz.

- ─░stanbul, Kocaeli, Yalova, ├çanakkale ve Hatay ┼čanss─▒z g├Âr├╝n├╝yor ama belli olmaz. Karadeniz'in K─▒rklareli k─▒y─▒lar─▒nda 22C deniz suyu s─▒cakl─▒─č─▒yla 'Sea Enhanced Rain(Deniz Etkisiyle G├╝├žlendirilmi┼č Ya─čmur)' g├Âr├╝lecek. ─░stanbul'un kuzeyine de k─▒sa s├╝reli k├╝m├╝l├╝s kongestuslar u─črayabilir.

- Sivas-Erzurum aras─▒nda g├Âkg├╝r├╝lt├╝l├╝ ya─č─▒┼č an─▒nda kuvvetli r├╝zgar hamlesi g├Âr├╝lebilir.

- G├╝ney Egede microburst ihtimali de var. Alt seviye de ├žiy s─▒cakl─▒─č─▒ ile hava s─▒cakl─▒─č─▒ neredeyse yap─▒┼čm─▒┼č.(Skew-t resmi a┼ča─č─▒da)

- ─░zmir ve Ayd─▒nda k─▒y─▒lar─▒n ak┼čam saatlerinde oraj g├Ârece─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. ├ľzellikle ─░zmir taraflar─▒nda 1400 J/kg civar─▒ CAPE'ye kar┼č─▒l─▒k 160 J/kg'l─▒k CIN var. K─▒r─▒lma ihtimali bence y├╝ksek.

Son haftalar─▒n en heyecanl─▒ oraj takibini yapaca─č─▒m─▒z g├╝n├╝ olacak gibi g├Âr├╝n├╝yor.

gfs_2019060912_027_37.5-29.25.png

TURUNCU: Oraj ihtimali %50+

KIRMIZI: ┼×iddetli ya─č─▒┼č ve y├╝ksek ┼čim┼ček aktivitesi ihtimali %25+

BORDO: ─░ri dolu ihtimali %15+

MOR: Hortum ihtimali %5+

LAC─░VERT: A┼č─▒r─▒ r├╝zgar ve e┼člik eden ya─č─▒┼č ihtimali %20+

Tahmin ge├žerlili─či: 09:00-23:59

gP4omb.png

• Bug├╝n saat 12 sular─▒nda Antalya'da oraj i├žin ko┼čullar uygun ve ilk Akdeniz b├Âlgesinde ilk Antalya oraj─▒ yakalama ┼čans─▒ bir hayli y├╝ksek

Bir di─čer yerlerden biri ise ┼×anl─▒urfa ├ževreleri ayn─▒ saatte etkili bir oraj─▒ yakalama ┼čans─▒ bir hayli y├╝ksek

Saat 14 sular─▒nda Ege b├Âlgesinin b├╝y├╝k bir k─▒sm─▒ etkili oraj g├Âr├╝lecek ├ľzellikle ege b├Âlgesinde Denizli ├ževresi en etkili oraj al─▒cak yer. Bunun yan─▒nda Ayd─▒n ve U┼čak ├ževrelerinde oraj g├Âr├╝lecek

─░├ž Anadolu b├Âlgesine bak─▒cak olursak Kayseri ve Yozgat etkili oraj al─▒cak yerlerden

Do─ču Anadolu'da ┼×─▒rnak ├ževresinde oraj y├╝ksek

Saat 19 sular─▒nda ─░├ž Anadolu b├Âlgesinde ├çank─▒r─▒ taraf─▒nda dolu ya─č─▒┼č─▒ ihtimali bir hayli y├╝ksek

Saat 19 sular─▒nda Denizli ├ževresinde oraj devam ediyor

Saat 20 sular─▒ndan sonra oraj b├Âlgelerden ayr─▒l─▒cak diyebiliriz

Ama orjalar bitmiyor sal─▒ g├╝n├╝nde sonra orajlara devam

Ege b├Âlgesi i├žin ┼č├Âye bir harita b─▒rakabilirim

IMG_20190610_104240.jpg

• Selam├╝n Aleyk├╝m sakarya b├Âlgesi i├žin hafta boyunca kuvvetli sanak ya─č─▒s g├Âz├╝k├╝yormu yaylaya ├ž─▒k─▒cam bah├že i┼člerinim var etkili ya─č─▒s olursa bir i┼č yapamam ona g├Âre yola ├ž─▒k─▒cam te┼čekk├╝rler.

• Selam├╝n Aleyk├╝m sakarya b├Âlgesi i├žin hafta boyunca kuvvetli sanak ya─č─▒s g├Âz├╝k├╝yormu yaylaya ├ž─▒k─▒cam bah├že i┼člerinim var etkili ya─č─▒s olursa bir i┼č yapamam ona g├Âre yola ├ž─▒k─▒cam te┼čekk├╝rler.

├ľncelikle Aleyk├╝m selam,

Bu hafta i├žin sakarya da hafta boyunca ├žok kuvvetli sa─čanaklar yok ama hafata i├žinde baz─▒ g├╝nler etkili olmayan b├Âlgesel ya─č─▒┼č ge├ži┼čleri olabilir modelerde fazla de─či┼čiklik olmaz ise benim tahminim bu y├Ânde yani ┼ču anki model ├ž─▒kt─▒s─▒na g├Âre yaylaya ├ž─▒kmanda bir s─▒k─▒nt─▒ g├Âz├╝km├╝yor

pasted-from-clipboard.png

• Isparta'n─▒n do─čusunda k─▒rm─▒z─▒ k├╝tleler var hava-yagmusrs323 ┼čuan dolu ya─č─▒┼č─▒ g├Âz├╝k├╝yordur b├╝y├╝k ihtimalle orada. Orada olan var m─▒hava-yagmusrs323hava-yagmusrs323hava-yagmusrs23333323333

Radar G├â┬Âr├â┬╝nt├â┬╝s├â┬╝: Afyonkarahisar, Maks