Oraj / Dolu Takip Konusu [2023]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sivas tarafında SREH ve Supercell Parameter yüksek olduğu için kırmızı seviye verilmiştir. Bursa-Balıkesir ve Bolu çevresinde(kırmızı alanda dahil) süperhücre oluşumları gözlenebilir.

Saat aralığı: 09:00-21:00

TURUNCU: Oraj ihtimali %50+

KIRMIZI: Şiddetli yağış ve yüksek şimşek aktivitesi ihtimali %25+

BORDO: İri dolu ihtimali %15+

MOR: Hortum ihtimali %5+

bvQLEd.png

• Bugün İç Anadolu bir hayli bir aksiyonlu geçecek gibi gözüküyor

Gök gürültülü sağanak yağışlar etkili olacak yerler var

Ankara'nın Beypazarı kısmında oraj etkili gözüküyor

Konya'nın Çeltik ve Yunak bölümlerinde etkili bir oraj olma ihtimali bir hayli yüksek ve iyi yerlerden biri

Eskişehir'in Sivrihisar bölümüde etkili oraja dahil edilebilir

Yani kısacası İç Anadolu bir çok bölgesi oraj dan nasibini alır gibi geliyor bakalım bugün dolu haberleri gelecek mi .

81cfe9fe.png

f57ed.png

• Storm Chaser Bu gün ankaranınney ve batısında 3 veya 4 tane oluştu Hazirana güzel başladık sizce haziran nasıl gecicek ? Bu konuda oldukca deneyimlisiniz Yorumunuzu merak ediyorum (yazım hataları icin üzgünüm klavyemde sorun var)

• Storm Chaser Bu gün ankaranınney ve batısında 3 veya 4 tane oluştu Hazirana güzel başladık sizce haziran nasıl gecicek ? Bu konuda oldukca deneyimlisiniz Yorumunuzu merak ediyorum (yazım hataları icin üzgünüm klavyemde sorun var)

Bu hafta 500 mb'da sırt kısmında kaldığımız ve kuru sıcaklar yediğimiz günlerde bile yerel olarak orajlar gördük. Kuzeydoğu Anadolu, İç Anadolunun kuzeyi ve Batı Karadeniz yağışlarda daha şanslı gidiyor. Önümüzdeki günlerde bu bölgeler merkezli olmak üzere yağışlar devam edecek. Ayın 9-10'undan sonra trofların yurdumuza uğramasını ve orajların diğer bölgelere de iyice yayılmasını bekliyorum. Haziran ayının 2.yarısında da sistemler almaya devam edeceğiz.

Güney Ege, Akdeniz ve G.Doğu Anadolu kurak geçebilir. Bu bölgeler haricinin Haziran ayı yağış ortalamalarına yakın veya üstünde geçmesini bekliyorum.

• Storm Chaser alttaki skewt adına sizlerin yorumunu alabilirmiyim

Cape yeterince yüksek.-8Li bu zamanlar için bulunmaz bir değer.Cın 0.Diğer kalan değerlerde gayet uygun

Bu şartlarda sağlam oraj oluşması lazım

17112_19060212_0106.gif

Hava parselinin hiç bir katmanında nemlilik yok(çiy sıcaklığı ile hava sıcaklığı farkı çok fazla). Haliyle bulut oluşumu tetiklenmiyor. Aşağıdaki skew-t gibi olmalıydı alt katmanlardaki nemlilik. Kararsızlık hava parselinin ulaşabileceği maks. potansiyeli belirler. Yani nem olmadıkça konveksiyon tek başına bir anlam ifade etmez.

gfs_2019060106_006_39.75-27.0.png

• Hava parselinin hiç bir katmanında nemlilik yok(çiy sıcaklığı ile hava sıcaklığı farkı çok fazla). Haliyle bulut oluşumu tetiklenmiyor. Aşağıdaki skew-t gibi olmalıydı alt katmanlardaki nemlilik. Kararsızlık hava parselinin ulaşabileceği maks. potansiyeli belirler. Yani nem olmadıkça konveksiyon tek başına bir anlam ifade etmez.

O zaman bu skewtte durum daha iyi gibi(önceki attığım skewte göre)

gfs_2019060112_024_40.0-26.5.png

• Evet ama attığın yer Çanakkale Merkez sanırım 500 mb rüzgarı güneybatılı ve hızlı. Yani hücrelerin denizde oluşması lazım ki Çanakkaleye geldiğinde güçlenebilsin.

Aynen Merkez.Akşamüstüne doğru biraz daha güneyleniyor rüzgar.Geyikli civarı oluşabilecek kütleler merkezi vurabilir.

• Öğle saatlerinde Kastamonu-Beypazarı arası ve akşamüstü Tokat-Sivas sınırında süperhücre riski var. Eskişehir ve Ankarada akşam saatlerinde Mezoölçekli Konvektif Kompleks riski var! Diverjans çok yüksek. Eskişehir-Ankara arasında oluşup Kastamonuya doğru yol alacak gibi görünüyor. Birden fazla multicell kümelerinin yüksek diverjans, nem ve kararsızlıkla birleşip alçak basınca dönüşmesi olarak tanımlayabiliriz MCC'yi. 50 bin km^2 alanda -52C altı tavan bulut sıcaklığına ulaşabilirler. Ömrü genellikle 6 saatten uzun sürer.

Saat aralığı: 09:00-21:00

TURUNCU: Oraj ihtimali %50+

KIRMIZI: Şiddetli yağış ve yüksek şimşek aktivitesi ihtimali %25+

BORDO: İri dolu ihtimali %15+

MOR: Hortum ihtimali %5+

LACİVERT: Aşırı rüzgar ve eşlik eden yağış %20+

LvdXpJ.png

RgE4bo.png