Oraj / Dolu Takip Konusu [2023]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • SnowPaladin03 Teşekkür ederim bu video için. Hiçbir verinin beklemediğinin sürpriz olması kadar en azından ben kendi adıma bir fotoğraf veya videoya da ne yazık ki rastlayamadım. Sayende bilgi sahibi olduk. Bayram da bu tür sürpriz yağış ve hadiselere gebe bakalım neler yaşatacak.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• SnowPaladin03 Teşekkür ederim bu video için. Hiçbir verinin beklemediğinin sürpriz olması kadar en azından ben kendi adıma bir fotoğraf veya videoya da ne yazık ki rastlayamadım. Sayende bilgi sahibi olduk. Bayram da bu tür sürpriz yağış ve hadiselere gebe bakalım neler yaşatacak.

Aynen ısınmaya bağlı yağışlar oluştu Afyon radarında full kırmızı ve turuncular vardı.Haziran hareketli geçecek gibi duruyor.:)

• Ben kendi yaşadığım bölge adına konuşacak olursam geçtiğimiz yılla kıyasladığımda oraj noktasında şu ana kadar doğru düzgün bir şey almadık desem yeridir. Geçen sene arka arkaya gelen sert yağışlar sayesinde neredeyse bahçe sulamadan meyveler toplandı. Bu sene daha şimdiden sulamalar başladı yağış yok ve geçen seneye göre ekstrem bir sıcak var. Özellikle şu bir kaç gündür kendimi Mayıs sonunda değil de sanki temmuz-ağustostaymış gibi hissediyorum. Böyle giderse temmuz-ağustos nasıl olur düşünemiyorum. Umarım o serinletici böyle günlerce süren akşamüstüleri yaşattığı aksiyonla heyecan yaşatan orajlara kavuşuruz. Geçen sene Eylül başını hiç unutmuyorum. Benim son yıllarda gördüğüm en güçlü orajlardı. Umarım bu donuk ve sıcak havalar böyle gitmez.

• Ben kendi yaşadığım bölge adına konuşacak olursam geçtiğimiz yılla kıyasladığımda oraj noktasında şu ana kadar doğru düzgün bir şey almadık desem yeridir. Geçen sene arka arkaya gelen sert yağışlar sayesinde neredeyse bahçe sulamadan meyveler toplandı. Bu sene daha şimdiden sulamalar başladı yağış yok ve geçen seneye göre ekstrem bir sıcak var. Özellikle şu bir kaç gündür kendimi Mayıs sonunda değil de sanki temmuz-ağustostaymış gibi hissediyorum. Böyle giderse temmuz-ağustos nasıl olur düşünemiyorum. Umarım o serinletici böyle günlerce süren akşamüstüleri yaşattığı aksiyonla heyecan yaşatan orajlara kavuşuruz. Geçen sene Eylül başını hiç unutmuyorum. Benim son yıllarda gördüğüm en güçlü orajlardı. Umarım bu donuk ve sıcak havalar böyle gitmez.

Bu sezon kıyı ege batı akdeniz maalesef oraj sezonu kötü gidiyor bırak kıyıları iç kesimlerimizde bile oraj olmuyor bu döngünün haziranda kırılması dileği ile

• Bugun trakyanin kuzey batisi oraj acisidan aktif olacak bazi kutleler erimeden tekirdag corlu hattindan istanbul avrupa yakasinin batisina ve orta kisimlarina ulasabilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• ceraunophile kelimesi türkçe olarak kullanılabilir.

kelimenin kökeni, latince "ceraun/keraun", fırtına ve şimşek- yıldırım anlamında kullanılıyor.

Türkçe olarak "keraunofil" veya biraz daha yuvarlayarak "keranofil" olarak kullanılabilir

• Bulgaristan için unutlamayacak bir gün yaşandı oraj adına bugün

Edirne ve Çanakkalenin iç kesimlerindede kuvvetli yağış var.kırmızı olan yerlerde muhtemel dolu var.Akşam ve gece saatlerine doğru Trakya ve Çanakkalede yağış alanı genişleyebilir

istppi15.jpg