Oraj / Dolu Takip Konusu [2023]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Storm Chaser hocam deniz konveksiyoneli ile kara konveksiyonel yağışları tam zıt mekanizma olarak çalışıyor sanki. Bildiğimiz üzere karada hava ısındıkça yani genellikle öğleden sonra yağışlar kuvvetlenirken, denizde geceleri yağış güçlenip gün aydınlandıkça yağışlar yok oluyor gözlemlediğim kadarıyla. Her zaman böyle değil özellikle serin havayla geliyorsa deniz için gece-gündüz fark etmiyor ama daha durgun özellikle Karadeniz açıklarında oluşan küçük ab.ler de bu dediğim olay gerçekleşiyor. Bunun nedeni olarak geceleri denizin karadan sıcak kalması olarak açıklıyorum kendimce sizce tezim doğru mudur? :)

Karaya yakın yerleri kastediyorsan normal. Karadan denize gece meltemi oluşur durgun havalarda. Low level jet oluşturup konveksiyonu ve nemi karadan denize taşıyor. Ama karadan uzak yerlerde bu söz konusu değil.

• 3770b2ea4428d4.jpg

İnternet'de yaptığım araştırmalar sonu parametleri skew-t'den alıp bir algoritma oluşturdum ve flowchart'ı yukarıda. (olasılık hesabı tamamen bana ait)

363351ed60f0d96.pngbd3cbb850165c196ae6971.png

python kodu

parametleri bir array haline getirip 12 saat için çalıştırıyorum mesala 21.00 - 06.00 arası çalıştırdım İstanbul için 00.00-03.00 arası %20'den az oraj ihtimali verdi.

• Trakya, İstanbul Avrupa Yakası, Çanakkale, Hatay ve G.Doğu Anadolu haricindeki bölgelerde oraj ihtimali %50'den fazla.

Doğu Marmara ve Batı Karadenizde kararsızlık ve mixing ratio(havanın su tutabilme kapasitesi) çok yüksek olduğu için sel riskine dikkat!

• anadolu yakası buara nemle uğraşıyoruz:) ne zaman patlayacak bakalım

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• İzmir olarak da ordan burdan kaçan ya da tam merkeze girerken eriyen kırmızılı, morlu kütlelerden muzdaribiz bakalım patlayabilecek miyiz.

• bursa-bilecik arasında tahminen inegöl-yenişehir arasında bir squal-line oluşmuş ihtimali yüksek...

Radar Görüntüsü: İstanbul, Maks

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Radar görüntülerini kopyalamak yerine kaydedip paylaşmak daha yararlı kanımca sonradan girenler bütün sürprizi kaçırmış oluyor :)

• son bir kaç haftadır özellikle son günlerdeki orajlara baktığımızda, iç bölgelerde etkin bir yapı hakim ve bu yapı genelde gündüzün ortasında güçleniyor ancak gün batımına yakın ve gün batımından sonra aktivite düşüyor..

• Narsil Bu yaz sezonun oluşan sinoptik deseni ve tahminleri eğer kalan iki ayda da isabetli seyir ederse pek çok saygın tahminler tam isabet yapacak.Özellikle yağışların öğleden sonra veya gece oluşması ve yaz mevsiminin ilk 2 ayının ortalamanın üstünde yağışlarla tamamlanması.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Narsil Bu yaz sezonun oluşan sinoptik deseni ve tahminleri eğer kalan iki ayda da isabetli seyir ederse pek çok saygın tahminler tam isabet yapacak.Özellikle yağışların öğleden sonra veya gece oluşması ve yaz mevsiminin ilk 2 ayının ortalamanın üstünde yağışlarla tamamlanması.

aynen öyle, şuanda beni meraklandıran temmuz ayı, istanbul oraj mevsimini fazla aktif geçirmiyor geçen günde demiştim sağlam sıcak atakları genelde temmuz ayında gelir ancak bu sene ne olacak bilmiyorum, saygın kurumlar şuana kadar iyi gidiyor bakalım devamı nasıl olacak..

• İç ve doğu bölgelerde tehlike devam ediyor.

konudan biraz uzak olcak ama merak ettim açıkcası mesela orada derecelendirmeler var 1 2 3şeklinde İstanbulda temmuz ayında yaşadığımız dolu olayında bu derecelerden hangi uyarıyı vermişti

• Trabzon Araklı'da selde 4 kişinin öldüğünü 6 kişinin kaybolduğunu öğrendim. Allah rahmet eylesin. Umarım daha fazla can kaybı yoktur. Böyle olayları bir nebze önlemek için köyler ve merkezde olmayan ilçelerde erken uyarı sistemi ve hoparlörle uyarıya ihtiyaç var.