Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Özet olarak gfs hariç ecmwf ukmo gem başta olmak üzere diğer modeller lehimize. Mgm dahi uzun vadede 15 ve 16'sına kar ikonu koydu. Şahsen ecmwfci olduğum için akşam veya yarın sabah çıktısında istikrarını sürdürürse sistem benim için kesinleşir, zira son 120'ye giriyoruz. Yağış, cm, daha çok değişir. Lakin iki büyük model gfs ve ecmwf arasındaki fark büyük. Temkinli olmak yeğdir. Xenthon hocam akşam bilgilendirir. Ben müsait olmadığı için müsadeleriyle rol çaldım. Detayları o akşama, akşam çıktılarına göre verecektir.

• Özet olarak gfs hariç ecmwf ukmo gem başta olmak üzere diğer modeller lehimize. Mgm dahi uzun vadede 15 ve 16'sına kar ikonu koydu. Şahsen ecmwfci olduğum için akşam veya yarın sabah çıktısında istikrarını sürdürürse sistem benim için kesinleşir, zira son 120'ye giriyoruz. Yağış, cm, daha çok değişir. Lakin iki büyük model gfs ve ecmwf arasındaki fark büyük. Temkinli olmak yeğdir. Xenthon hocam akşam bilgilendirir. Ben müsait olmadığı için müsadeleriyle rol çaldım. Detayları o akşama, akşam çıktılarına göre verecektir.

Teşekkür ederim. Yerinde bir açıklama olmuş. Akşam çıktısından sonra ecmwf'yi bekleyelim. Ondan sonra detaylı bir açıklama yaparım.

• GFS'de çok ufak değişimler var fakat bizim için kötü bir güncelleme daha. Yağış çok fazla sistemin ilk saatleri fakat sıckalık yetersiz. Kızılcahamam dahi alamaz. Fakat ilerleyen saatlerde soğuma giriyor biraz kar yağışı alırız ama kırıntıdan öteye geçmez. GFS inatlaşmaya devam ediyor. ECMWF önem kazanıyor iyice. Bence bu gün de sabaha benzer bir güncelleme sunarsa GFS'yi dikkate almamak lazım. Akşam çıkan UKMO'da sıckalıkta sorun çıkartıyor bizim için. Akşamki ECMWF güncellemesi kritik bir güncelleme olacak. Bu haliyle marmaranın bir kısmı ve ege tarafı geçtiğimiz sistemden hiç bir farkı olmaz. onlar 30 cm'ye yakın karla uğraşırken geçen sistemdeki gibi bizde kırıntıları toplarız.

3 Mal editiert, zuletzt von Xenthon ()

• Maalesef ECMWF'de bozdu. Yorumlayacak bir şey kalmadı. Bütün soğuk yok oldu gitti. Sabaha değişmesi dileğiyle. 216H de tekrar bir şey indiriyor 240 nasıl gelecek acaba.

Einmal editiert, zuletzt von Xenthon ()

• Hocam bize öbür sistemlerde gfs veriyordu gfs gibi gelsin diyorduk ECM gibi geliyordu sistemi kaybediyorduk bu sefer ECM gibi gelsin diyoruz bu seferde gfs gibi gelecek sanki modeller bizimle kafa buluyor sabah yada yarına kadar değişmezse bunuda kaybederiz

• İyi ya da kötü soğuklar geri geliyor. Bahar yerine kış havası olacak bu biler güzel haber. 850 hpada 0 derece ve altı gelecek büyük ihtimalle de kar yağacak keyfini çıkarmak lazım 😀