Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • galip Konuya çok hakim olmamakla birlikte benim bildiğim izobarların sıklığı yağışın cinsini etkiliyor,tipi şeklinde yağması gibi derinlik ise sayısal.

• Hepimiz kar yağsın istiyoruz da coşmamak lazım, 10-15 derece aşırı abartılı olmuş. Merkez bile kar alacak kadar soğuyacak zaten. Bu soğuma daha şiddetli ve hızlı gerçekleşse yetecek bize, 15 derece soğumasına gerek yok. Soğumaz da zaten.

• Hepimiz kar yağsın istiyoruz da coşmamak lazım, 10-15 derece aşırı abartılı olmuş. Merkez bile kar alacak kadar soğuyacak zaten. Bu soğuma daha şiddetli ve hızlı gerçekleşse yetecek bize, 15 derece soğumasına gerek yok. Soğumaz da zaten.

Yâni adamcağız burada o denli bir soğuk girecek demek istemiş. Her yer 10-15 derece soğuyacak dememiş, ona varan düşüşler olabilir demiş, twitlerini okuyun. Şimdi alıntı yapan benim, zaten son zamanlarda herkes buluttan nem kapıyor. Bir de yok öyle demiş, yok böyle demiş diye kimseyi hedef etmeyelim. Peşin hüküm vermeden ne demek istediğini anlayalım, okuyalım, özümseyelim, sonra kendi fikrimizi belirtelim.

• Sayın üyeler herkese iyi akşamlar. Ben de başkentimizden katıldım hava forum ailesine . Cahilliğimi mazur görünüz bir sorum olacak. Sormak için uygun başlıkta mıyım onu da bilemiyorum ancak sormak istedim. Siklonun derinliğini neye bakarak karar veriyoruz acaba? İzobarların sıklığı mı? Sayısal değer olarak mesela 1013 mb altına ne kadar çok inerse derinleşir mi? Teşekkür ederim.

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz sefa getirdiniz. Sorunuza gelicek olursak bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Evet izobar sıklığı ne kadar fazlaysa rüzgarın hızıda o kadar artar. Mesela örnek vericek olursak kar yağarken tipi dediğimiz olay oluşur bu rüzgarla beraber. Derinlik ise alçak basıncın değeridir alçak basınç 1013'den ne kadar düşükse o kadar derindir. Sağlıcakla kalın, iyi forumlar.

Einmal editiert, zuletzt von Xenthon () aus folgendem Grund: yazım hatası

• Yarınki sistemi genel olarak şu anki verilere göre toplayacak olursak, Ankara geneli yarın bol bol yağmur alacak şehrin kuzey kesimleri kızılcahamam çubuk gibi yerler güzel kar yağışı alır bu görüntüde aynı şekilde şehrin batı tarafıda merkeze göre biraz daha şanslı. Genel olarak merkez yağmur alacak akşam ve ilerleyen saatlerde kalan yağışı aralıklarla sabah saatlerine kadar kar yağışı olacak ama asıl yağış tabiki bitmiş olacak. Sürprize açık bir sistem yaşayıp görelim.

• Xenthon Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için . Henüz çok yeni olmakla birlikte heyecanla geçen yazışmaları takip etmeye ve anlamaya çalışıyorum. Sağolun var olun hocam. Umarım yarın güzel yağış alacağımız bir gün olur. İyi akşamlar

• Ntv Meteoroloji editörü Dilek çalışkan, öğle saatlerinden itibaren orta kuvvet kar bekliyoruz dedi.

Herkesin tahmininin tutabileceği enteresan sistemimiz için son 12 saat artık. Yaşayıp görelim, yağmur yağsa da üzülmeyelim :)

• Xenthon Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için . Henüz çok yeni olmakla birlikte heyecanla geçen yazışmaları takip etmeye ve anlamaya çalışıyorum. Sağolun var olun hocam. Umarım yarın güzel yağış alacağımız bir gün olur. İyi akşamlar

Güzel yağış alacağımız kesin :) önemli olan kar yağışı almamız. Forumumuzda çok değerli hocalarımız var. Onları takip etmenizi öneririm. Ayrıca fourmda ufak tefek rehberde var takıldığınız zaman faydalanabilirsiniz. Anlamadığınız çözemediğiniz bir şey olursada sorun, çekinmeyin iyi geceler :)

• Ntv Meteoroloji editörü Dilek çalışkan, öğle saatlerinden itibaren orta kuvvet kar bekliyoruz dedi.

Herkesin tahmininin tutabileceği enteresan sistemimiz için son 12 saat artık. Yaşayıp görelim, yağmur yağsa da üzülmeyelim :)

Tahmin edilmesi bu kadar zor bir sistemi yakın zamanda hatırlamıyorum. Çok karışık bir şey. Eminim üstadlarımız bile çözmekde zorlanmıştır. Yarın ne olacak bakalım.

• Yâni adamcağız burada o denli bir soğuk girecek demek istemiş. Her yer 10-15 derece soğuyacak dememiş, ona varan düşüşler olabilir demiş, twitlerini okuyun. Şimdi alıntı yapan benim, zaten son zamanlarda herkes buluttan nem kapıyor. Bir de yok öyle demiş, yok böyle demiş diye kimseyi hedef etmeyelim. Peşin hüküm vermeden ne demek istediğini anlayalım, okuyalım, özümseyelim, sonra kendi fikrimizi belirtelim.

Ben size bir şey demedim ki zaten, siz niye üzerinize alınıyorsunuz? Elçiye zeval olmaz. Siz paylaşımı yapmışsınız. Benim eleştirim twit sahibine, size değil. Kimseyi hedef de göstermiyorum ayrıca, yorumu biraz fazla iyimser bulduğumu belirtiyorum sadece.

• Tamam arkadaşlar uzatmayalım :) Tartışmaya gerek yok. Yarın zor bir gün olacak herkes uykusunu alsın :) bakarsınız yarın bayram günü olur. Sakinliğimizi koruyalım.

• Rigel ben bana demediğinizi biliyorum. Sizin mesajınızı alıntılayarak size değil, genele dönük bir mesaj yazdım. O yüzden de siz ve biz diye hitap ettim zaten.