Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Değerli hocalarıma bir soru sormak istiyorum: Altındağ ilçesi Ankara'nın geneline kıyasla kar-kış açısından ne düzeyde avantajlı ya da dezavantajlıdır? Talatpaşa Bulvarı'nın tarafı diyeyim. Geçen sene Gölbaşı'ndaydım. Soğuğa doyduk ama ne yazık ki kar yağışı çok azdı o dönem. Altındağ genel olarak belirli bir avantaja ya da dezavantaja sahip midir? Ankara genelinden daha soğuk ya da sıcak mıdır vs? Lokal olarak değerlendirmeye değer farklı bir özelliği var mıdır? Örneğin Gölbaşı merkeze kıyasla daha soğuk diyorlardı, nitekim birinci elden tecrübe etme fırsatım oldu. Bu sene Altındağ'a taşındım. Birkaç kişi bu bölgenin her kış en az 2-3 kez güzel kar yağışı aldığını söyledi ama işin ustalarına da sormak istedim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

• Değerli hocalarıma bir soru sormak istiyorum: Altındağ ilçesi Ankara'nın geneline kıyasla kar-kış açısından ne düzeyde avantajlı ya da dezavantajlıdır? Talatpaşa Bulvarı'nın tarafı diyeyim. Geçen sene Gölbaşı'ndaydım. Soğuğa doyduk ama ne yazık ki kar yağışı çok azdı o dönem. Altındağ genel olarak belirli bir avantaja ya da dezavantaja sahip midir? Ankara genelinden daha soğuk ya da sıcak mıdır vs? Lokal olarak değerlendirmeye değer farklı bir özelliği var mıdır? Örneğin Gölbaşı merkeze kıyasla daha soğuk diyorlardı, nitekim birinci elden tecrübe etme fırsatım oldu. Bu sene Altındağ'a taşındım. Birkaç kişi bu bölgenin her kış en az 2-3 kez güzel kar yağışı aldığını söyledi ama işin ustalarına da sormak istedim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Talatpaşa bulvarı cebeci tarafı diye biliyorum.Eğer doğru biliyosam kar anlamında çok şanslı olduğunu söyleyemeyiz.Altındağ dediğimizde rakımı daha yüksek olan karapürçek tarafı çok daha şanslı.Merkeze daha yakın oluşu binalaşmanın çok olması dezavantajları.Sonuç olarak ortalama bir konumda.En şanslı bölge Ankarada Oran,Çankaya-Yıldız diyebiliriz.

10 yil Ankara da yaşadım ve Ankara'nin her bölgesinde en az bir kis gecirdim ve sadece sunu söylebilirim, Ankara ezber bozan bir sehirdir surasi soyle olur boyle olur diye asla net konuşamayiz ama. Tecrübelerime ait fikrimi soyle belirtebilirim, Soguk olarak Bolgenin kuzeyi ve güneyi sanslidir dunku guneyi +950,kuzeyi ise +1000dir. Bu kuzey ve guneyden kastım guneyde golbasi,Çankaya,oran gibi yüksek bolgeler. Kuzeyden kastim ise etlik,yenimahalle, pursaklar, bağlum gibi sehrin kuzeyine denk gelen ilcelerdir. Bu saydigim semtlerin mahalleleri 1200 e kadar yükseliyor ben sentepede oturdum 1150 civari rakimim vardi muthis kislar geçirdim 2014 de bile ancak asla yagis konusunda sansli olamadim çünkü her bolge değişiyordu. Mesala, sehrin batısı yağışlı ise ben yagissizdim gibi cok ornekler var o yüzden yagis konusunda su bölge sansli diyemeyiz sadece rakima bagli soğuk şansından bahsederiz. Sizin sorunuza tam gelirsek Altindag da ulucanlarda 2 kis gecirdim ben genel olarak cebeci bolgesiyle hemen hemen ayni yagisi ve sicakligi alir bazen bi tik iyi olabilir ancak bi Çankaya ya da bağlum tarsi etkiyi beklememek lazım ancak istisnalar kaideyi bozmaz.

• Emrah Antepli:

Yarın gece Ankara il genelinde görülecek hafif kar yağışının Cuma öğleden önce karla karışık yağmura dönme ihtimali var ancak tekrardan kar yağışına dönüşecek ve özellikle Ankara'nın yüksek yerlerinde daha etkili olacak

Ne dersiniz ??