Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Burada Hava Forumun farkı bir kez daha ortaya çıkıyor. Bir sayfa geride @Hakan_ermeydan1907 hocam "Sel ve Su Baskınları,Kısa süreli Dolu,Oraj gibi tehlikelere karşı dikkatli olalım ve çevremizi uyaralım" şeklinde uyarısını yapmıştı.
    Yine günler öncesinden hocalarımız çeşitli başlıklar altında olabilecek durumları öngörmüşlerdi. Tüm hacalarımıza yaptıkları uyarılardan dolayı teşekkür ediyorum.

• Konveksiyonel yağış işte . Ben mamaga 20 km uzakdaydim ve 1 damla yağmur görmedim . Mamak Ankara'nın en bakımsız ilçesidir aniden düşen 4 mm yağmura bakın neler yaptı :) geçmiş olsun bu günlerde böyle haberler sıklıkla gelebilir . Nereyi vuracağı belli olmayan başı boş kütleler bunları sık sık yaşatabilir . MGM binde yapacağı pek bişi yok . O kutle aniden portledi . Unutmayalım ki bu yağış türü tahmini en zor olan yağış türüdür . Tekrardan geçmiş olsun hepimize .

• Geçmiş olsun ankarama. Bu mevsimde Ankara il geneli asiri yagis alir her daim boyledir ve yagisin kuvveti tahmin edilemez. Sadece 10 dakikada bu etkiyi birakabilecek kütleler hazirana kadar gelmeye devam eder. Vatandaşların dikkatli olmasi gerekli.

• Ankaralılara geçmiş olsun. Oraj mevsimindeyiz bu ara dikkatli olmakta fayda var..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Kuzeydoğu ve Kuzeybatıda oluşan güzel kütleler var yağışlar aralıklarla devam edecek.Radar takibini bırakmayalım,tekrar hatırlatayım yarın öğlen ve sonrasına;bu akşam geç saatlere ekstra dikkat edelim.İyi Forumlar hepinize.

• çok şiddetli bir yağış daha geliyor bakalım nereyi vurack dün sevinirken yağmurun yağmasına bu kadarını hiç düşünmüyordum açıkçası

• Öncelikle tüm Ankaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Diyagrama baktığımızda üst seviyelerin çok soğuk ve kararsızlığın çok fazla olduğunu görmekteyiz. Çok şükür ki alt seviyelerde rüzgar çok hafif. Dolu faciası yaşanmamış. Bu durum sıcaklığı yüksek tutarak dolu oluşumunu engellemiş. Dolu oluşumu için rüzgarın nemi soğuk hava bölgesine hızlı yollaması lazım. Şartlar Şimşek ve güçlü sağanak için elverişli iken; dolu oluşumu için yetersizdir. Tekrar geçmiş olsun.

forum.havaforum.com/attachment/21921/

• Öncelikle tüm Ankaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Diyagrama baktığımızda üst seviyelerin çok soğuk ve kararsızlığın çok fazla olduğunu görmekteyiz. Çok şükür ki alt seviyelerde rüzgar çok hafif. Dolu faciası yaşanmamış. Bu durum sıcaklığı yüksek tutarak dolu oluşumunu engellemiş. Dolu oluşumu için rüzgarın nemi soğuk hava bölgesine hızlı yollaması lazım. Şartlar Şimşek ve güçlü sağanak için elverişli iken; dolu oluşumu için yetersizdir. Tekrar geçmiş olsun.

forum.havaforum.com/attachment/21921/

@SiberianTiger sadece veri atarak değil atıp yorum yaparak bilgilendirdiğin için teşekkürler. Bu zamanlar iç bölgeler için kırkikindi yağışları zamanıdır. Bolca duyarız hazirana kadar bu yağışlardan..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Mutlu Pazarlar Ankaralılar;
    Radarda Sarı ve Turuncu kütleler cirit atıyor vurduğu yerlerde sel ve su baskını olabilir.Dikkatli olalım,sistemin en etkili yağışları bu saatlerde dolanacak.Dolu,Oraj vs gibi durumlarda oluşabilir.2 Sayfa ötede paylaştığım güncellenen radardan veya MGM sitesinden takip edebilirsiniz.Dikkatli olalım.