Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merabalar sizlere sormak ıstediğim sorular var. Allah`ın izniyle önümüzdeki yıl Gazi Üniversitesi`nde okumayı düşünüyorum. Bölüm olarak Coğrafya Öğretmenliği okuyacağım.Bu yılkı gireceğim sınavla ilk hedefim orasıdır.
    Siz Ankara`yı Kış konusunda nasıl buluyorsunuz? Kar konusunda bir karseveri tatmin eder mi?
    Ayrıca oraj mevsımınde nasıldır başkent? Oranın iklimine dair yeterınce bilgim var,fakat birde siz hava takipçilerinden duymak isterim.
    Teşekkürler! :)

• Merabalar sizlere sormak ıstediğim sorular var. Allah`ın izniyle önümüzdeki yıl Gazi Üniversitesi`nde okumayı düşünüyorum. Bölüm olarak Coğrafya Öğretmenliği okuyacağım.Bu yılkı gireceğim sınavla ilk hedefim orasıdır.
    Siz Ankara`yı Kış konusunda nasıl buluyorsunuz? Kar konusunda bir karseveri tatmin eder mi?
    Ayrıca oraj mevsımınde nasıldır başkent? Oranın iklimine dair yeterınce bilgim var,fakat birde siz hava takipçilerinden duymak isterim.

özelden mesaj at sorularını tek tek cevaplayayım kardeşım . ankaranın ehlıyım .

İç Anadolu Bölgesi'ndeki bazı illere ait tüm zamanların kar kalınlığı rekorları:
    Eskişehir: 64 cm (21.04.1938)
    Konya: 66 cm (22.02.1945)
    Kırıkkale: 46 cm (05.01.2002)
    Kırşehir: 60 cm (27.01.1954)
    Aksaray: 45 cm (11.12.1974)
    Çankırı: 92 cm (03.12.1948)
    Nevşehir: 64 cm (02.02.1992)
    Kayseri: 51 cm (19.02.2008)
    Karaman: 85 cm (27.12.2016)
    Yozgat: 92 cm (02.02.1950)
    Sivas: 110 cm (02.02.1950)
    ve Ankara 33 cm (31.01.1950)
    Kaynak: https://www.mgm.gov.tr/verideg…atistik.aspx?k=A&m=ANKARA
    Ankaralılar kızmasın ama kar yağışı açısından Ankara, İç Anadolu Bölgesi'ndeki hatta kıyılar hariç yurt genelindeki en berbat noktalardan biridir. Maalesef arşivleri incelerken bile meşhur Ankara boşluğu dediğimiz hadiseyi görüyoruz. Yıllık toplam yağış açısından bakarsan en berbat yer Konya ve çevresidir lakin kar yağışı açısından en berbat yer Ankara ve çevresidir. Konya'nın bile kar kalınlığı rekoru 66 cm iken Ankara'nın rekoru 33 cm'dir. Tek kelimeyle rezalet bir durum bence.

Einmal editiert, zuletzt von bülent89 ()

• ben bi Ankaralı olarak nefret duyuyorum bazen bazende iyi kar alıyor yağınca yakışıyor ankaraya kar ama Ankaranın rekoru bence 33 değil 40 civarlarıdır fakat yinede bölgede en az kar rekoru ankaraya sahiptir bu doğrudur

• Ankara, kar yağışı bakımından en şanssız noktada bulunuyor. Lakin orajlı gün sayısı bakımından incelersek Ankara, İç Anadolu Bölgesi'nde en yüksek orajlı gün sayısına sahip yerlerden biridir. Bunu da bir not olarak düşelim.

• Genellikle kötü sürprizler oluyor sistem anında...Birde bildiğimiz Ankara boşluğu var tabii.Çok fazla kar yağışı göremezsiniz bence genellikle her kışta 1 iyi sistem alır 1 den fazla iyi sistem almaz.Akşamları sis ve pus oluyor genellikle bir de ^^ (Ankara adına kendi düşüncelerimdir yanlışım varsa affola)

• Hiç alakası yok mart 2011 de 50 cm kar vardı bulunduğum konumda merkez baz alarak yapıyorlarsa onu bilemem.

Hocam MGM, Ankara arşivini hazırlarken, Keçiören'de bulunan bölge müdürlüğü istasyonunun kayıtlarını baz alır. Çünkü merkez olarak orası kabul edilir ve en eski kayıtlar da zaten Keçiören'deki bölge müdürlüğü istasyonuna aittir. Söz konusu kayıtlar 1927 yılına kadar gider. 8-9 Mart 2011 tarihindeki sistemde Keçiören'de bulunan bölge müdürlüğü istasyonunda kar kalınlığı maksimum 26 cm olarak ölçülmüştü. Lakin özelikle Çankaya ilçesinin yüksek semtlerinde yer yer yarım metreyi bulan kar örtüsüne de rastlanmıştı. Ama dediğim gibi MGM Keçiören'deki bölge müdürlüğü istasyonunun kayıtlarını baz alır.

• İyi Geceler Sevgili Ankaralılar,Modeller şuana kadarki görüntüsüyle pek iyi değil İstanbul için 15 Mart,Ankara için ise 10-15 Nisana kadar kar ihtimali tabikide yüksek.Sabredip göreceğiz,bugün şubat ayının 2.günü daha takip etmemiz gereken uzun bir süre var.Ülke olarak tatmin edici 1 sistem bile alsak şükür diyeceğiz artık,sizde şahitsinizki modeller bu seneki kadar hiç oynak olmadı ki,diyagramlarında hiçbir fonksiyonu kalmadı gözümde ana çıktı neyse kopyası gibi duruyorlar.Uzun lafın kısası,evet çok sabrettik belki çoğunuz beklenti,ümit ve arzunuzu yitirdiniz ama unutmayalımki "Zafer İnananlarındır".Bekleyeceğiz göreceğiz olmazsada önümüze bakarız,ihtimal dahi olsa bitirmek yerine kar sevdamızla takip edeceğiz.Bu sene çok üzüldük,son 1,5-2 aylık periyotta bol bol yüzümüzün gülmesi dileğiyle :)

• ++ Uzun vadede kayda değer bir yağışta yok,ayın 6 sı gibi 2-4 derece arası hafif bir soğuma olabilir.10 Şubat ve devamında kar ihtimalleri yüksek olsada halen kararsız ve yetersiz duruyorlar.Aksiyon gelsinde ben tahminlerimizle,sizde yorum ve görüşlerinizle canlandırın şurayı :)

Hepinize Hayırlı Cumalar Diliyorum...

• ++ Uzun vadede kayda değer bir yağışta yok,ayın 6 sı gibi 2-4 derece arası hafif bir soğuma olabilir.10 Şubat ve devamında kar ihtimalleri yüksek olsada halen kararsız ve yetersiz duruyorlar.Aksiyon gelsinde ben tahminlerimizle,sizde yorum ve görüşlerinizle canlandırın şurayı :)

Hepinize Hayırlı Cumalar Diliyorum...

Hocam mesajınız uğurlu geldi maşallah gfs bizi şaşırttı