Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen hafta pazar günü mgm kuvvetli yağış vermişti. 1 damla yağmadı.

Bu hafta da kuvvetli yağış dediler. Hatta uyarı bile verdiler. Yine 1 damla yağmadı.

Yarın için de kuvvetli yağış vermiş. Bakalım ne olacak. Allah rahmetini esirgemez inşallah, bu sene hakikaten Ankara nasipsiz biraz.

Kışın gelen kütleler nasıl Ankara'ya gelince eriyorsa, yazın da aynısı devam ediyor. Dün kaydedemedim ama her gelen kütle Ankara'ya çarpıp eridi :(

BORN IN WINTER

• Dün çok şükür biraz yağdı. Şehir merkezi olarak biraz yağışı az alsak da ilçeler baya yağış almış. Özellikle Polatlı.

BORN IN WINTER

• Ankara . . . Yahu gfs diyagramı her yerde 72hye kadar çok başarılı sana gelince 24hde bile şaşırıyor :) mgm nin ayarlarını zaten sen bozdun :) Allah nasip ederse Cuma gününden itibaren yağış bekliyoruz ; yağışla birlikte sıcaklıklar 10 derece civarı düşecek :)

• Bugün sabah 6:30 - 7:30 arası çok acayip şeyler oldu.

Ben ki uykum hafif olduğu için kulak tıkacı takarım. Gök gürültüleri ile uyandım. Ama nasıl gürlüyor.

Hiç aralıksız. Sanki gök homurdanıyormuş gibi baya uzun sürdü. Hatta ekşi sözlükte adına başlık açılmış, baya da entry girilmiş.

Biri "gökyüzünü hıçkırık tuttu sanki" demiş. Bence hıçkırıktan öte homurdanma gibiydi. Sürekli şimşek çakıp gök gürlüyordu.

Merak edip radardan baktım. Şöyle bir güzel kırmızı vardı.

Önceden, yazın geç geldiğini, karların geç eridiğini falan söylemiştim.

Barajlara gelen suyun azlığına kafayı takmayalım, eski değerleri yakalarız inşallah diye tahminde bulunmuştum.

Kırk ikindiler de geç geldi. Hatta şu ana kadar eski kırk ikindiler yok gibi.

Ama son birkaç haftadır toparlandı biraz. Bari bu haziran bitene kadar 300 milyon metreküpleri görsek.

BORN IN WINTER

• Şu an Ankara'da vaziyet. :)

İnanın evden işe gidene kadar kaç kere, neredeyse teker boyu su birikintisine girdim.

BORN IN WINTER

• Bu sene şu ana kadar Ankara barajlarına gelen su miktarı, geçen seneye yetişemedi, ama çok da gerisinde kalmadı. Geçen sene Ağustos ayına kadar 339 milyon metreküp su gelirken, şu an bu miktar 308 metreküp civarlarında.

Akla hemen şu sual geliyor. Geçen sene bu zamanlarda baraj doluluk oranı %39 (2016) iken şimdi niye % 29 (2017). Cevabı basit. Evvelki yıl (2015) toplam 500 milyon m3 su gelmiş. Bu sene o rakamlara ulaşmak hayal artık. İnşallah önümüzdeki sene 2015 yılı gibi bereketli geçer.

BORN IN WINTER

• İlk tahmin vira Bismillah;
    Ankara Yarın Öğleden Sonra Güney ve Batı Kesimleri (Ayaş,Beypazarı,Haymana,Nallıhan,Polatlı) Kısa Süreli Ve Yerel olarak Gök gürültülü Sağanak Yağışlı olacak.Cuma günü İL geneli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı olacaktır.

• Angaralılar hala uyuyor;Minik bir son durum değerlendirmesi yapalım.Bugün akşam saatlerine yaklaşırken Güney Ve Batı Kesimlerinde kısa süreli ve yerel yağış geçişleri olabilir.Yarın ise Öglen Saatlerinden Itibaren Il geneli Saganak yagisli olacaktir.Aksam tekrardan gorusmek uzere Ankaralilardan ricam bu sayfayi biraz daha aktif tutalım Başkente bu yakışmıyor.İyi günler :) .