Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ruling hocam aysonu bişeyler gözüküyor bi süpriz olur mu sizce?

Ne gözükürse gözüksün artık belirli bi kural oluşmuş sanki. gelen soğuk iç bölgelere kuru soğuk, bölgenin doğusuna ise kar şartıyla geliyo galiba. 2015 den sonra bekledigim ve özledigim ab olusumları ne yazıkkı olmuyor, olsa bile etkisiz oluyor. Ay sonu için daha erken ama uzun zamandır ay sonuna işaret var. -2 ve üstü herzaman yeterlidir, yağış önemli ona bakmak lazım.

• Ay sonu ve nisanın en az ilk 7 günün kapsayacak hızlı düşüş var. Bu sefer Ankara boşluğu olmayabilir çünkü pozitiften hızlı düşüş var, yani balkan+kırım birleşerek derin tepki ab si oluşturabilir. Beklemede kalalım, ocak-mart arası alınmayan sistem nisan ilk günlerine sarkmış şekilde alınabilir.

• Bizim soğuk sorunumuz yok.Yağış sorunumuz var.Bu son yıllarda arttı tahminimce dönemsel bir süreç.İstanbul'da 2009-2010-2011 yıllarında fazla kar yağmadığını bilirim.2010 belki normal bir sene olmuş olabilir.Ama son 2-3 senedir yaşadığı kışı yaşamadı.İç kesimlerde buna benzer bir süreçte.Biz bu sürecin bitmesini sabırla bekleyeceğiz.

• Gfs,28 ine bağlayan gece ve 28 i sabahı arası iyi kar vermeye devam ediyor. sadece ankara ve çevresinde görülcek gibi kar yağışı. Bozulma olabililr. eğer olmazsa güzel görüntüler çıkar ortaya.

• arkadaslar merhaba.. pazar pazartesi ve salı günü Kızılcahamam için yağış miktarı nasıl olur. Kızılcahamamdan alucdagina gideceğim trekking yapacağım.gun gün nasıl bir yağış olur yardımcı olursanız sevinirim

• arkadaslar merhaba.. pazar pazartesi ve salı günü Kızılcahamam için yağış miktarı nasıl olur. Kızılcahamamdan alucdagina gideceğim trekking yapacağım.gun gün nasıl bir yağış olur yardımcı olursanız sevinirim

Yarın akşamüstü ve akşam sağanak yağış bekliyorum.Pazartesi genelde bulutlu ara hafif yağışlar olabilir.Salı günü de aralıklı kısa süreli sağanak geçişleri bekliyoruz.İyi trekkingler...

• Yağışın güzel bir miktarı gece, kar göreceğiz inşallah. Hakikaten sürpriz oldu
    Cumartesi gecesi, pazar sabahı yerde örtü bile olabilir

BORN IN WINTER

• Şimdilik İncek , Oran gibi yerler rahat örtü yapacak gibi. Alacaatlı, Yaşamkent gibi rakımı 1000 civarı olan yerlerde arabaların üstü, çatılar falan beyazlar gibi. Etimesgut, Eryaman'da o da zor görünüyor.

Ama sıcaklık değerleri o kadar sınırdaki, soğuklar inşallah 1-2 derece daha soğuk ve 2-3 saat daha erken girer de, rakımı alçak yerlerde bile 1-2 cm dahi olsa örtü oluşur.

Ha biz bu sene yine bahçemizden kayısı yiyemicez o ayrı :(

BORN IN WINTER

• sanırsam kar ihtimali biraz düştü önce yağmur veya karla karışık yağmur görücez sonra hava kara çeviricek digramdan öyle anladım ben lakin şunu unutmayalım burası anKARa :D

• sanırsam kar ihtimali biraz düştü önce yağmur veya karla karışık yağmur görücez sonra hava kara çeviricek digramdan öyle anladım ben lakin şunu unutmayalım burası anKARa :D

Haklısın Hocam, incek bile direk karla başlayamayacak gibi. Hem yağış da biraz düştü diyagramlarda. Ama dediğin gibi, Ankara burası, belli olmaz.

Bir de, Hocalarımdan şu 850 hpa sıcaklık değerini sormak istiyorum.

Konuma ve bir çok parametreye göre değişkenlik gösterebilir ama, en azından Ankara için konuşacak olursak, bu değer yaklaşık kaç rakıma denk geliyor?

BORN IN WINTER

• Haklısın Hocam, incek bile direk karla başlayamayacak gibi. Hem yağış da biraz düştü diyagramlarda. Ama dediğin gibi, Ankara burası, belli olmaz.
    Bir de, Hocalarımdan şu 850 hpa sıcaklık değerini sormak istiyorum.

Konuma ve bir çok parametreye göre değişkenlik gösterebilir ama, en azından Ankara için konuşacak olursak, bu değer yaklaşık kaç rakıma denk geliyor?

aslında o kadar bilgim benimde yok ama benden daha iyi olan hocalaraımıza özelden sorabilirsin istersen :D