Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Herkese Iyi Akşamlar Dilerim Birşey Sormak Istiyorum Tahminlerinizi 16 Kasım vb kar yagabilir demiştiniz ve kar yagmayacak MGM verilerine göre peki sizce iyi bi tahmin yaparsak gfs verilerine göre Ankara'ya Kar Ne Zaman Gelir Forumda Yeniyim Teşekkürler ❤️

• Herkese Iyi Akşamlar Dilerim Birşey Sormak Istiyorum Tahminlerinizi 16 Kasım vb kar yagabilir demiştiniz ve kar yagmayacak MGM verilerine göre peki sizce iyi bi tahmin yaparsak gfs verilerine göre Ankara'ya Kar Ne Zaman Gelir Forumda Yeniyim Teşekkürler ❤️

ben cevaplayim bari kimse bisey yazmamis sana.kardes mgm verileri ecmf den aliyor.malesef ecmf tahminlerde cokda basarili deil bu siralar.gfs daha tutarli ongurulerde bulunmakta bu tamamen benim sahsi gorusumdur.gelelim ankaraya kar ne zaman duser sorusuna.ankara ozelliklede sehir merkezi genelde aralik son haftasi ve ocak ayi icinde kar almakta.yani ankarada oturuyosan belki sizde sahit olmussunuzdur gecmis yillardada bu hep boyle olmustur.

• ben cevaplayim bari kimse bisey yazmamis sana.kardes mgm verileri ecmf den aliyor.malesef ecmf tahminlerde cokda basarili deil bu siralar.gfs daha tutarli ongurulerde bulunmakta bu tamamen benim sahsi gorusumdur.gelelim ankaraya kar ne zaman duser sorusuna.ankara ozelliklede sehir merkezi genelde aralik son haftasi ve ocak ayi icinde kar almakta.yani ankarada oturuyosan belki sizde sahit olmussunuzdur gecmis yillardada bu hep boyle olmustur.

Gecen Yıl 6 Aralık'ta Yağmıştı Ve Öyle Az Birşeyde Değildi Okulları Tatil Edecek Büyüklükteydi Şuan 10 Aralık Ve 2 Hafta Daha Sistem Beklenilmiyormus

• Meteociel Adlı Siteden Bakıyorum Ben Bazen Ama Bazen Anlayamıyorum Anlamam Için Anltabilirmisiniz Çok Kısaca Anatolia06 Minnettar Kalırım ♥️ Bu Soğuk Havanın Geldiğini Nasıl Anlıyorsunuz Hep Merak Ettim GFS'den

• Meteociel Adlı Siteden Bakıyorum Ben Bazen Ama Bazen Anlayamıyorum Anlamam Için Anltabilirmisiniz Çok Kısaca Anatolia06 Minnettar Kalırım ♥️ Bu Soğuk Havanın Geldiğini Nasıl Anlıyorsunuz Hep Merak Ettim GFS'den

kardes bu foruma girene kadar inan bende senin gibiydim.ama bir merak iste bu forumla bazi seyleri kendiliginden cozuyosun.kisaca ozetlemek gerekirse soguk salinim mor renkten mavi acik mavi diye renklendirilir.sicak sistemler ise yesilden sari ve kirmiziya dogru renk alir.yani en basit bu sekildedir.

Aslinda ülkemizin sistem alması için birçok etken mevcut.Uygun basınç dizilimlerinin oluştuduğu taktirde soğuk hava girişini anlayabiliyoruz.Bu kış genelinde vaktin olduğu zamanlarda model konusunu takip etmeni öneririm 1-2 aya genel sinoptikleri ve model takibini çözersin merak etme^^

• Baskentli aslında vaktim çok ama gfs falan bakınca 1025 falan filan yazıyor altlarda 850hpa yazıyor ne anlama geliyor anlamıyorum mm derece yazınca anlıyorum sadece 😂

1025 1010 gibi değerler basıncı ifade eder.850hpa ise deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yükseklikteki sıcaklıkları gösterir.Ülkemizde etkili olan temel basınç merkezlerini öğrenmekle başlayabilirsiniz aslında;)

• Baskentli aslında vaktim çok ama gfs falan bakınca 1025 falan filan yazıyor altlarda 850hpa yazıyor ne anlama geliyor anlamıyorum mm derece yazınca anlıyorum sadece 😂

850 hpa 1500 metre sıcaklıkları demektir.

Z500 üzerinden bakarsak izlanda üzerinde ab yani yağışı üzerine çeken alan ankara için en güzel yağış kırımdan inen soğukların girit adası kuzeybatısında ab oluşturmasıdır. Birde ab oluştuğunu haritadaki çizgiler üzerinde yazan sayılardan anlarsınız. Daha fazla bilgiyi internetten araştırabilirsiniz genel olarak bu şekilde.

• 1025 1010 gibi değerler basıncı ifade eder.850hpa ise deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yükseklikteki sıcaklıkları gösterir.Ülkemizde etkili olan temel basınç merkezlerini öğrenmekle başlayabilirsiniz aslında;)

Aynen ben söyliyeyim hatta

Azor yüksek basıncı izlanda alçak basıncı sibirya

Gibi