Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Olumlu bir gelişme yok ilerki günler için modeller hiç bir şey vermiyor. Gece saatlerinde yüksek kesimler ufak tefek bir şeyler alabilir. Ama kırıntıdan öteye geçmez. Uykunuza yazık etmeyin yani. İyi geceler.

• Ankara ses verin.evet istanbulu izledik bu sefer ama en alcak yerlerde bile kisin basinda 5 veya 6 kez ortu olusturan kari izledik sevindik cocuklarla beraber oynadik.bolgemiz adina artik kis bitti sayilir ortu olusturmasada kar goruruz dusuncesindeyim.

• Ankara ses verin.evet istanbulu izledik bu sefer ama en alcak yerlerde bile kisin basinda 5 veya 6 kez ortu olusturan kari izledik sevindik cocuklarla beraber oynadik.bolgemiz adina artik kis bitti sayilir ortu olusturmasada kar goruruz dusuncesindeyim.

Gunaydinlar dediklerinize harfiyen katiliyorum ..Şubat ayi zayif gecsede ben sukur diyerek kendim acisindan kisi olumlu bitiriyorum 😊

• İyi değil. Boşlukta kalıyoruz az bir kar yağışı var. Onuda son gün siler zaten.

Kesinlikle 3 gun var daha gece bile ayaz olmuyor ki gelen yagis kara donussun dun gece sicaklik en az 5 dereceydi isim geregi surekli disarda oldugum icin arac termometresinden gordum.zaten sinirda soguklar 27sindede kar yagisi gosteriliyo bi kac gundur ama silinmesi surpriz olmayacak sanirim.

• Yağışın artma olasılığı var demi ?
    Biraz saçma soru olabilir gözünüzde fakat ben pek bilmiyorum bu yağış konusunu felan kusura bakmayın.

Tabiki de her zaman iyi yada kötü şekilde ihtimal vardır. Umudu kaybetmek istemiyorum ama burada umut verip sizleri heyecanlandırmak da istemiyorum. Beklentiyi ez az seviyede tutmak gerek.

• Yağışın artma olasılığı var demi ?
    Biraz saçma soru olabilir gözünüzde fakat ben pek bilmiyorum bu yağış konusunu felan kusura bakmayın.

Kardesim yaradanin rahmeti sonsuzdur verirse sukrederiz vermezsede isteriz:)ama yagis konusundan biraz şanssiziz bu aralar ankara ve bolge olarak.

• Arkadaşlar kusura bakmayın. Hiç vaktim olmadı bilgisayar başına oturmaya. Barajlara ait verileri şimdi paylaşabiliyorum.

Cagatay17 Hocam zaten paylaşmış son durumu. Ben biraz daha ekleyeyim.

6b38c.png

Öncelikle barajlarımızdaki su miktarı geçen seneye göre çok çok iyi. Bu zamanlarda geçen sene barajların sadece % 22'si dolu iken şimdi % 30'ları bulmuş.

Bu iyileşmede bu seneki şubat ayının sıcak geçmesi ve dolayısıyla karların erken erimesinin biraz etkisi olabilir.

Çünkü altta verdiğim grafik ve tabloya bakarsak görüyoruz ki, bu sene şubat ayında barajlara yaklaşık 110 milyon m3 su gelmiş. Bu miktar geçen sene 60 milyonda kalmış. Ama geçen sene Mart ayında 145 milyon m3 gelmiş barajlara. Yani benim anladığım geçen sene kar erimeleri genelde Martta olmuş.

Bu sene Mart ayında geçen seneki kadar su gelmeyeceğini düşünüyorum. Ha inşallah gelir, o ayrı. Allah rahmetini bol bol gönderir, Mart ayı yağışlı geçer ve geçen seneki kadar su gelirse 2009, 2010'lu yıllar gibi suyumuz bol olur. Önümüzdeki ayın sonunda bir daha bakmak lazım baraj doluluk oranlarına.

Kısacası çok şükür, su sıkıntımız yok. Bi önümüzdeki birkaç sene de olmayacak gibi. Baraj doluluk oranlarının %20'lerde, %30'larda gezmesi sizi aldatmasın. Çamlıdere barajının kapasitesi çok büyük olduğu için o oran çok düşük oluyor. Suyumuz bol yani merak etmeyin. İnşallah bir daha o 2006'lı 2007'li yıllardaki susuzluk olmaz gibi.

7cd0157d137a588c1749336b.png

855d575deffc46.png

BORN IN WINTER

• GOJIRA Elinize sağlık hocam. 27 ocak civarı alacağımız kar yağışı uçabilir bilginiz olsun. Zaten çokda bir yağış yok. Ben mart'dan umutluyum. Ne demişler Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır. Modellerde ufak tefek sinyaller var. Ufak değişimlerle güzel birşeyler alabiliriz. Beklemye devam.

• GOJIRA Elinize sağlık hocam. 27 ocak civarı alacağımız kar yağışı uçabilir bilginiz olsun. Zaten çokda bir yağış yok. Ben mart'dan umutluyum. Ne demişler Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır. Modellerde ufak tefek sinyaller var. Ufak değişimlerle güzel birşeyler alabiliriz. Beklemye devam.

Mgm ucurmak uzere zaten:)