Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 20 saat sürecine girmişken neden model takibi yapasın ? Sınırlı alan modelleri boşunamı var ? Zaten bu konuda insanaları uyarmamıza rağmen çoğu kişi 6. hissini kullanarak yorumlama yapıyor. Siz hangi tahmincinin son 24 saat içinde model takip ettiğini gördünüz ? Konuştuğunuz kişiyede dikkat edin. Burda ben boşuna sorumlu değilim. Beğenmiyorsanız yorum yapmazsınız olur biter. İyi akşamlar

Beyefendi sinirli alan modelleri de model degil mi? Onlar da verilerini global modellerden alip daha yuksek cozunurlukte analiz yapip kullanicilarina sunan modeller. Global modelde bile degisim icinde sistem hala, neden bakmayalim ki?

Sorumlu olunca bu modelleri konusmayi sinirlama yetkisi mi aliyorsunuz? Eger oyleyse yonetime soyleyelim buranin sorumlusu beyefendi modellere bagli yorumlar yapilmasini istemiyor diye, onlar onay veriyorsa boyle bir seye konusmayiz burada olur biter. Siz buranin agasi benim moduna girmis olabilirsiniz ama tek hava sitesi burasi degil.

• Beyefendi sinirli alan modelleri de model degil mi? Onlar da verilerini global modellerden alip daha yuksek cozunurlukte analiz yapip kullanicilarina sunan modeller. Global modelde bile degisim icinde sistem hala, neden bakmayalim ki?

Sorumlu olunca bu modelleri konusmayi sinirlama yetkisi mi aliyorsunuz? Eger oyleyse yonetime soyleyelim buranin sorumlusu beyefendi modellere bagli yorumlar yapilmasini istemiyor diye, onlar onay veriyorsa boyle bir seye konusmayiz burada olur biter. Siz buranin agasi benim moduna girmis olabilirsiniz ama tek hava sitesi burasi degil.

Siz konuyu başka yerlere çekiyorsunuz. Kendiniz ne güzel demişsiniz işte global modelleri daha yüksek çözünürlükte analiz yapılıp kullanıcılara sunuluyor diye ? Zaten sınırlı alan modellerine bakın dememin sebebide bu ? Global modeller sınırlı alan modellerinin verdiğini veriyor mu ? vermiyor. O yüzden sınırlı alan modelleri var ? daha neyin tribindesiniz. Buranın ağası felan da değilim. Muhtemelen daha önce forumdan uzaklaştırıldınız ve yeni hesap açıp gelmişsiniz burda bana ahkam kesiyorsunuz. Ben size modellere bakamyın demedimki son 24 saat 48 saat içinde modellere bakmanın anlamsız olduğunu söyledim. Önce bir düzgün okuyun. Demek istediğimi zaten anlamış olmanız gerekir çok zor bir şey de söylemedim. Daha neyin derdindesiniz anlamadım. Başka forumlar olabilir bu bizi ilgilendirmiyor. Eğer memnun değilseniz dilediğiniz foruma gidebilirsiniz biz bir şey kaybetmeyiz. Öyle bir yazıyorsunuz ki sanki bu konuda model yorumlanmayacak konuşulmayacak demişim gibi. Buranın ağası moduna girsem kimse yorum yaptırmam zaten. Sen Şimdiye kadar dilediğin kadar yorum yapmadınmı ? Kimi zaman yaptığın yorumları da destekledim. Neyin derdi anlamadım ki.

Einmal editiert, zuletzt von Xenthon ()

• ben halen yarın güzel şeyler görebileceğimize inanıyorum, unutmayalım eylülde egede kasırga beklerken yönü son anda değişmişti, bu gelen alçak basınç sisteminin 100 - 150 km doğuya yönelmesi için umut hala var bence. Yaşayıp göreceğimiz bir sistem olucak.

• Yarın ankarada kar görüp sonraki gün çankırıya mı geçsem yoksa direk yarın çankırıya geçip yağışı orda mı karşılasam arada kaldım,Ankaranın bizi üzmeyeceğine inanıp kalıcam sanırım :)

• ben halen yarın güzel şeyler görebileceğimize inanıyorum, unutmayalım eylülde egede kasırga beklerken yönü son anda değişmişti, bu gelen alçak basınç sisteminin 100 - 150 km doğuya yönelmesi için umut hala var bence. Yaşayıp göreceğimiz bir sistem olucak.

Böyle düşünmeniz çok güzel. Her şey olabilir elbet bende güzel şeyler olacak diye düşünüyorum. Alçak basınç çok derin olduğu için ne yapacağı hiç belli olmaz. Çok güzelde olabilir veyahut tüm Ankaraya'da yağmur verebilir. Bakalım ne olacak.

• Yarın ankarada kar görüp sonraki gün çankırıya mı geçsem yoksa direk yarın çankırıya geçip yağışı orda mı karşılasam arada kaldım,Ankaranın bizi üzmeyeceğine inanıp kalıcam sanırım :)

Ankarada size bir güzellik yapsın o zaman değilmi. ;)

• Bugün saat 12'den beri güncel basınç haritalarını inceliyorum bize doğru derinleşerek gelecek olan alçak basıncın modellerde italyanın güneyinde oluşması gerekirken şu an daha çok italyanın doğusunda oluştu ve bu durumun nasıl bir etki yaratabileceğini tahmin edemedim. Sizin bir fikriniz var mı Xenthon hocam?