GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2017)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şimdi arkadaşlar yukarıda yazılan birkaç şeye cevap vermek istiyorum. Bakın iç kesimler olarak 28 Aralık'tan 12 Ocak'a kadar rüya gibi bir kış yaşadık. Sonrasında ise sadece kuzeyimizi izledik ve hiç isyan etmedik, onlar da kar alsın deyip mutluluklarını paylaştık. Ama şimdi arkadaşımız batı umutlanmasın yazmış. Neye göre peki? Ne zaman hızlı giriş yapsak muhteşem finallerle bitirdik kışları. Şubatın son bölümü ve Mart'ın ilk 20 günü batının iç kesimleri her zaman tatminkar örtü almıştır.
    Gelelim en önemli konuya; atmosferin adaleti yok demiş arkadaşımız. Bu çok çok yanlış bir cümle. Bize bu yağmuru da karı da soğuğu da veren Allah olduğuna göre siz belki de bilmeyerek haşa Allah'a adaletsiz diyorsunuz. Bulunduğunuz konumlar kar alır ya da almaz hayırlısı demeyi bilelim arkadaşlar... Boş yere günaha girmenizi en başta ben istemem...

• Anca kalkabildim bi baktım modellere karşımda yine doğu Karadeniz sistemi :D, Maalesef batı için kötüleşti bi anda modeller. Modellere helal olsun yine kazığı attılar 120.saatte. Ukmo sistemi yine bildi 6ocaktan sonra. Bundan sonra benim için ukmo öncelikli model olmuştur. Bu saatten sonra dönermi akşam belli olur az çok dönüp dönmeyeceğini. İnşallah döner.

Einmal editiert, zuletzt von ExcuseMe ()

• Ana çalıştırma sıcak senaryo fakat 500mb yükseklik diyagramında İstanbul'da ortalamanın 544'ten 548'e geldiğini görüyoruz. Yağış yönünden kötü bir gelişme. Sistemin doğulu gelme ihtimali yükseldi.

• Ana çalıştırma sıcak senaryo fakat 500mb yükseklik diyagramında İstanbul'da ortalamanın 544'ten 548'e geldiğini görüyoruz. Yağış yönünden kötü bir gelişme. Sistemin doğulu gelme ihtimali yükseldi.

yani hocam bu haliyle nereler sansli

• Azorun dikleşmesini ve batılamasını uzun süre beklemek polyannacılık oldu biraz. Ayın 16-17 sinden sonra doğusuna yattı kütleleri kuzeyde biriktirdi. Ardından afrika yb si alanı sıkıştırdı ve soğuklar yukarıda kaldı. NŞA 'da o soğukların direk bize inmesi gerekiyordu. O yüzden tahmincilerimiz efsane şubat dediler.

Hala olabilitesi var lakin yüzde 20-25 lere düştü bana göre

Hocam Peki Değişme Şansı Var mı ? tecrububenıze dayanarak

• vay be , aynı harita 2 gün önce marmaraya 35cm ve üstü gösterirken şimdi 6 cm'i bulmuyor.. hemde vade kısalırken ! Geçmiş olsun.. ne çıkarsa bahtımıza ,ama öyle 1 hafta öncesinden müthiş şöyle sinoptik böyle sinoptik devamı var arka arkaya sistemler silsilesi diye karseverleri umutlandırmamak lazım.. hemde bu seneki modellerde !!! Hadi ben eski sayılırım.. ama bir çok yeni girmiş yüzlerce üye var alışık değil.. bu konuda tecrübeli bir tek @Efsane_Semih i tanırım, kendisi bu işleri iyi idare eder..

• @orhunist Yarın akşama kadar umutlu bekleyişim devam eder. Portekiz açıklarındaki siklon kutuptaki siklon ve bizi etkileyecek üst seviye siklonu bu 3 kararsız yapının hareketini dikkatle izlemek gerekiyor. Değişme ihtimalini çok yüksek görüyorum fakat bu değişim iyi yönde de kötü yönde de olabilir. Yarınki modellerin takibi çok önemli.