GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2017)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • CFS 11 ibitibariye 16 sına kadar çok güzel soğuklar :thumbup: sokmuş

zaten sistem belli oldu 8 9 değil 11 15 arası bir sistem var oda yaklaştıkça yalan olmazsa modellerden ortak mutabakat bu malesef 8 9 daki serinleme olacak herhalde böyle giderse

• Olabilecek tüm kötü senaryolara rağmen ( ki ben kötü sonuçlanmayacağı düşüncesindeyim en kötü tarihlerde oynama olur ) tahminci-yazar abilerimize engin bilgilerin dolayı teşekkür etmemiz lazım.

• @cografyaciburak Hocam modellerin hepsinde Azor yüksek basıncının kafayı kaldırmasını İskandinavyada ki YB ile blokaj yapmasını engelleyen,makinalı gibi AB üreten İzlanda AB'leri hakkında ne düşünüyorsunuz?Biraz balon gibiler sanki?Elinizdeki veriler ne diyor AO.NAO falan?İlerleyen güncellemelerde o AB'ler kalkar mı sizce?Eğer kalkarsa çok güze görüntüler görebiliriz çünkü İzlanda baloNları sistemin bize girişine izin vermiyor.
    Sizin düşünceleriniz nelerdir?

• @cografyaciburak hocam bu Ecmwf nin dediginiz gibi Afrikayı bu kadar şişirmesi hele bu ayda bence çok saçma 8 inde başlıcaz sistemlere.. şuanki modellerdeki güncellemelerin hiç birine inanmıyorum ALLAH izin verirse 8 inde başlıyoruz sistemlere tarihleri ileri attıkça şubatın ortası geldi yahu :)

• ab ve afrika ataklari fazla sisme geliyor bana.mjo fazi bence mukemmel ayrica endekslere de bakalim bu aksam diyagramlarda guzel modeller en sicak senaryoyu sundugu icin herkes sistem gelmicek diyor evet 7-8 belki sert soguklu olmayacak ama gelecek sistemlere onculuk edecek.ozellikle gem modelini begendim 8 i civari icin guzel cikti sunmus gem ve ecm uzun vade de tercihimdir.120 sonrasi gfsyi takip ederiz.bu arada aksam ecmwf 11-12 sisteminde balyoz gibi cikti verebilir

• Samet_113 kardeşimin dediği çok doğru sonuna kadar arkasındayım modeller 5 gün önce bozukken herkes veryansın ediyor modellerde efsanevi görüntüler çıkınca veryansın edenleri ben hiç göremiyorum hayalet gibi kayboluyorlar bence en büyük sorunumuz veryansın edenler için sabırsızlık yada ortalığı karıştırmak anlam veremedim diyeceğim tek şey birer tespih alıp ya sabır çekmek ne diyeyim söz bulamıyorum

• Afrika atagı azalması halinde yukarıdaki -14-16 aşagıya inmemesi içten bile degil ben yinede 8 inde-10-12 ile başlayacagımızı düşünüyorum.. Azorun konumu ve İzlandanın baskısı uygun oldugu taktirde ben 8 ine odaklanmış durumdayım daha 5 gün var sistem girişlerine ben 7-8 sindeki çıktıların vaadesi kısaldıkça düzelecegini düşünüyorum..

@cografyaciburak siz ne düşünüyorsunuz hocam ben diyorumki 5 inde veya akşamında bu modellerin düzelecegini düşünüyorum sistemin içine girdikten sonra 11 sindeki sistemlere bakarız diye düşünüyorum..

• ao endeksi sunu bize soyluyor evet 6-7 civari guneyimizde bulunan yb alani italya civarinda ab derinlestiriyor.bu yb alani doguya kaydikca azorunda baskisiyla ab alanini ulkemize yoneltecek gibi 8-9 itibari ile hemen kuzeyimizde bati avrupaya yonelen soguk akimi abnin dogulamasiyla sistemi balkanlardan bize sokma ihtimalini doguruyor endeksler guzel sira artik modellerde.120 ye kadar modeller kar demese de ben bu verilerle kar alamazsak neyle alacagiz diye sorarim ?