Tahminlerin Tutmadığı Memleket ANKARA!İklim Farklılığı ve Meşhur ANKARA Boşluğu!

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • gokcanm yazdı:

Resim aralık ayından kalma. Evet o kütle batıdan doğuya Ankaraya hiç uğramadan geçmişti. Zamanında görüntüsünü almışım.
    Bu konuyu okuyan, Ankara'ya yabancı arkadaşlar ne demek istediğimizi az çok anlar bu resimle

@gokcanm Güzel bir örnek olmuş.Bilmeyen arkadaşlar için biz bu durumlara alıştık artık .Bu nedenle normalde uğraması gereken kütlelerin neden ankarayı pas geçtiği ile alakalı araştırma yapmak için bu konuyu açtık.Katkıları bekliyoruz.

• Ankara'Yı kötü eleştiriyoruz ama aslında iyi yönleride var. Karadenize yakın olması ve Rakımsal olarak yüksek olması nedeniyle kışın gelen her yağış ortalama kar olarak düşüyor. Ve bahar aylarında Kırkikindi yağışlarından en iyi faydalanan yerlerden biri ankara, Ben 2015 bahar ayında hergün öğleden sonra ile akşam arası 10-15mm lik yağışların düştünü hatırlarım. Bu konuda ankara şanslıdır ama gel gör ki Bunlar baharda kar olmuyor. Kışın ise Muğla-Kıbrıs arası 1005,1010 luk derin bi ab dışında Ankara'yı hiçbirşey etkilemiyor. 2015 en güzel örneği. Ayrıca çoğunuz bilmiyorsunuz ama Ankara DEK yağışıda alıyor. 2015 kışında gözlemlediğim ve araştırmalarım Kuzeyden gelen dek bantlarının olması. 2015 ocak-şubat-mart radar ve preciptions arşivlerine bakarsanız İstanbul gibi dek yağışlarının olduğunu görürsünüz. ben etlikte bu dek yağışıyla 10cm civarı kar aldıydım 2015 de. Ankara'nın bunlar iyi yönleri.

• Yağışlı gün sayısı gayet yüksek fakat kar yağışı amlamında bu konumda daha iyi olması gerekir diye düşünüyorum.Karadenize yakın olmanın faydasını kuzey ilçeleri görüyor.Aslına bakarsak sıkıntı merkezde çünkü doğu batı güneyde de sıkıntı yok.Oralarda kar gayet iyi oluyor.Benim köyüm gölbaşında hala 10-15 cm kar mevcut.Merkezin asıl sorunu etrafının rakımı yüksekken merkezin rakımı düşük kalıyor.Bütün sıkıntının başıda bu sanırım.

• Yağışlı gün sayısı gayet yüksek fakat kar yağışı amlamında bu konumda daha iyi olması gerekir diye düşünüyorum.Karadenize yakın olmanın faydasını kuzey ilçeleri görüyor.Aslına bakarsak sıkıntı merkezde çünkü doğu batı güneyde de sıkıntı yok.Oralarda kar gayet iyi oluyor.Benim köyüm gölbaşında hala 10-15 cm kar mevcut.Merkezin asıl sorunu etrafının rakımı yüksekken merkezin rakımı düşük kalıyor.Bütün sıkıntının başıda bu sanırım.

Dediğinin tam tersi olsaydı, yani ankara merkez en yüksek olup çevresi alçak olsaydı, şuan kızılay avm nin orda 25-30cm kar vardı. İşte bunun etkenin enlem-boylam ve rakım. Bu 3ü birleşince Sorunlar ortaya çıkıyor. En şanslı yer Kızılcahamam-bağlum-pursaklar-esertepe ve o hiza tarafı. esertepede 3 yıl oturdum. o 2014 kışında bile 25-30cm kar almıştık. 2015 de 50 ye yaklaşmıştı.

Aynen olabilir..Yağışların çoğu az miktarda olunca böyle oluyor.104.8 yani 105 gün yağışlı gün sayısı gerçekten fazla.İstabul'a yakın.İstanbul 130 günü yağışlı geçiriyor.İstanbul onun çok büyük bir bölümünü yağmur olarak alıyor.Kar yağışlı gün sayısı 10 günü kolay kolay geçmez İstanbul'da.İstanbul İkiye katlıyor ama yağışta Ankarayı.

Afyon'da yılın 109 günü yağışlı geçiyormuş. :D

• Dekler Afyon'a kadar bile iniyor Rüzgarlar 100-120 km'yi bulunca.Berk belki iç kesimler fazla dek alamıyor ama hücresel kr yağışları alabiiyor.Yani kar toplama hesabı.Kırkikindi kar yağışı da denilebilir. :hfyeni (18): :hfyeni (18): ;)

2013 7-9 ocak sisteminde ilk gün hariç o gün 11 cm. yağdı.Marmara'da ki dekler Afyon'a 11 cm. kar bırakmıştı.Şehir merkezinin dağları kuzeyden gelen yağışları tutmuştu.Ondan sonraki gün öğleye yakın yağış kesildi güneş açtı sonra akşamüstü hücresel kar yağışları tekrar başladı sonraki günün sabahına kadar yağdı.O hücresel yağış 7-8 cm. rahat kar bırakmıştır.Dekten 11 cm. çıkarmak bence büyük başarı.Marmara Denizine 500 km uzaklıktaydık bir de. X/ X/

• Ya gfs yağış haritalarında Ankara boşluğuna baya sıklıkla yer veriyorlar.
    Bi bildikleri var gibi,
    Gfs 'den tanıdığınız yetkili bi abi varsa, bi sorun bakalım "Hayırdır abi, niye boyamıyorsun burayı?" diye.

Misal

• @gokcanm Onları makina çıkarıyor, Makinada o kısımda birşeyi göremiyor olabilir. Çünkü bu tarz ankara başluğu olmuyor. Çevresinde yağış varsa kırıntı dahi olsa yağış alıyor. Genelde ankara boşluğu, Ankara-Eskişehir Birazdan kırıkkaleye uzanan tarafta oluyor. Bunda ise çevreye yağış veriyor. Bunlar %100 değişir.

• Sadece Ankarada değil Trakya nın ortasında da aynı boşluk oluyor ve nedenini çok merak ediyorum. Hatta perşembe günü kaydettiğim radarı da paylaşayım o boşluk saatlerce kapanmadı. Aynı boşluğu yılbaşı sisteminde de gördüm

• Sanki biraz dağlardan kaynaklanıyor gibi ama tam da değil gibi.
    Benzer durum Manisa nın ilçeleri Alaşehir Salihli civarında da görülüyor
    İzmir radarı Bozdağlardan dolayı nazilli alaşehir arasını boş gösteriyor hep

• Trakya'da ergene bölümü Türkiye'nin en az yağış alan yeridir.

Türkiye'de az yağış alan yerler dersek.İç Anaolu'nun özellikle orta kesimleri.Trakya'da Ergene bölümü.Amasya çevresi.Erzurum-Iğdır-Malatya-Elazığ-Urfa'nın özellikle güney kesimleri buralar en az yağış alan yerlerdir.