İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hakim rüzgar karayel olacak ancak bir ara yıldız-karayel yapabilir demiş GFS diagram

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bırakacağım artık bu işi,eski tadı yok havaların.Her ay sıkıcı geçiyor,koskoca kış 1 sistemi zar zor alıyoruz.Yazları bile diğer 3 mevsimden daha hareketli geçiyor.

Anlamıyorum aralığın başındayız ve daha 2 ay var olmassada ne hikmet? Her zaman bizim istediğimiz mi olacak en azından kar tanesi görmek bile heyecanlandırıyo kimisini sizi bilemem ama...

• Ecmwf akşam güncellemesi İstanbul diyagramı;
    Sabahtan farkı Ayın 7'nden sonra ana çıktı ve kontrol çıktısının sıcak tarafa geçmesi ve bir kaç senaryonun -10'dan biraz daha yukarı seviyeye gelmesi.Senaryolara göre sistemin uzama ihtimali var.Bu akşam sıcak senaryonun sonucunu görmüşüz öyle gözüküyor bakalım yarın sabah neler gösterecek.
    forum.havaforum.com/attachment/6622/

• azorun kolları biraz daha derli toplu olsa vede ingiltere açıklarındaki ab 5 10 mb daha yükselse biraz daha batılayabilir kanaatimce .. ve inanıyorum ki yarına kadar çok daha değişecek olumlu yönde

• Modellerin değiştiği yön çok önemlidir. Havanın ilerlediği yön tahmin edilmeyen şekilde gelişirse model tamamen değişir.
    Dün de buna benzer bir olay yaşandı. Ama sabah ECMWF çıktısından görüyoruz ki gidişat ilk yönüne dönmüş, iki gün önceki gece ECMWF çıktısının tahmin ettiği gibi gelişmiş.

Atmosfer kaotik olduğu için ilgisiz bir yerdeki 1mb sapma hiç tahmin edilmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunun için de zaten başlangıç verilerinde küçük değişiklikler yaparak ensemble üretiyoruz. O 1mb değişimin neye mal olduğunu görüyoruz.

Bana göre sistemde bir değişiklik yok.

• Modellerin değiştiği yön çok önemlidir. Havanın ilerlediği yön tahmin edilmeyen şekilde gelişirse model tamamen değişir.
    Dün de buna benzer bir olay yaşandı. Ama sabah ECMWF çıktısından görüyoruz ki gidişat ilk yönüne dönmüş, iki gün önceki gece ECMWF çıktısının tahmin ettiği gibi gelişmiş.

Atmosfer kaotik olduğu için ilgisiz bir yerdeki 1mb sapma hiç tahmin edilmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunun için de zaten başlangıç verilerinde küçük değişiklikler yaparak ensemble üretiyoruz. O 1mb değişimin neye mal olduğunu görüyoruz.

Bana göre sistemde bir değişiklik yok.

hocam katılıyorum size.. ayrıca modellerin ilk giriş verilerinde hata olura o hata ta ki model sonuçlanana kadar devam ediyor. tabi ki modelde her türlü olasılığı göz önünde bulundurarak (örneğin balon abler gibi) çıktılar üretiyor. buda bir model baştan sona değişmesi demek

• İstanbul'da seyirlik kar görebilirim diye düşünüyorum...
    olduda göremezsem, Batı Karadeniz tarafına gidecem. Bu şekilde özlemimi giderecem.

• 850hpa neredeyse - 7 var

forum.havaforum.com/attachment/6703/
    Çiy noktası - 1 bölgem adına

90-101GR.gif
    Ve gelelim yağışa şu yağışı kar olarak alabilme ihtimali düşük değil gibi o gece uyumam heralde tabii böyle gelecek olursa
    forum.havaforum.com/attachment/6705/
    Bunun dışında 96 da gene yağış fena değil Avrupa ortalama anadoluya ise yoğun kar öngörmüşe benziyor gfs ama sistemin başındaki yağışı kar olarak görürsek başlangıç adına fazlasıyla tatminkar olucaktır diye düşünüyorum :)

• düne göre ciddi bir değişim var ama dogu marmara koparken özellikle avrupa yakasının sınırda kalması cok üzücü olur açıkcası bu kadar köklü değişım inanılmaz hala değişebilir. Modeller yüzünden kesin konuşmamak lazım bu sene dansözlük senesi sanırım ecm de bunların arasına katıldı.

• düne göre ciddi bir değişim var ama dogu marmara koparken özellikle avrupa yakasının sınırda kalması cok üzücü olur açıkcası bu kadar köklü değişım inanılmaz hala değişebilir. Modeller yüzünden kesin konuşmamak lazım bu sene dansözlük senesi sanırım ecm de bunların arasına katıldı.

Geçen seneyi andırıyor gibi.Gfs 180 derece dönmüştü