İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kış Bitmiştir. Bundan sonra alacağımız sistem var fakat seyirlik bile yağmaz örtü kesinlikle yapmaz.
    2017-2018 kışını bekleyeceğiz artık :| .
    Şubat ayını hiç sistem almadan kapatmak malesef çok üzücü oldu. Marttan bir beklentim yok ufak bir soğuma olur o kadar. Mart genel olarak sıcak geçecek.

• Benim kendi şahsi Tahminin mart ayı içerisinde İstanbul'da çok rahat kar yapacak bir sistem bekliyorum. 8)

Havada iki kar tanesi görürsün o kadar martın 15 ine kadar ufak ufak soğumalar olacak onun dışında mart sıcak geçecek kış bitmiştir.

• Burada herkes tahminini yazmakta ozgur o yuzden kimseye umitlendiriyorsun sole bole diyemezsiniz.Ama yazilan konu yanlis onun icin uyarabilirsiniz.Hisse Dayali Atis Poligonunda veyapta Uyelerin sahsi tahminleri hicbiri olmadi verilerle birlikte Gfs Ecmwf,Diger modeller gibi yerlerde yapilmali.Verisiz tahmin olmaz zaten.Herkese hayirli pazarlar.

• İstanbuldaki konumum adına söyleyebilirim ki benim adıma 2004 e yaklaşamayan bir kış oldu. Aralık ayında 3-4 tane sistemcik uğradı ve hepsinde daha büyük şeyler olacağı ümidini taşıdık. Sonra bana göre ağırlıklı İstanbulun avrupa yakası olmak üzere iyi bir sistem 6-9 ocak sistemi geldi, 20-25 cm civarı kar aldı konumum, daha sonrada biliyorsunuz meşhur 27 ocak ve daha sonrada 6-11 şubat kazıkları yaşadık ve kışı artık kapadık.

İstanbul kışı şubatın başında kapadı modellerde görünen efsane görüntüler gün geçtikçe bozdu, stratosfer ısınması bir öncekinde olduğu gibi yine işimize yaramadı.

Tartışmanın pek anlamı olduğunu sanmıyorum, bu sene modeller istediğimiz gibi stabil değildi. Sistemler hep orta vadede modellere yansıdı,istanbul olarak aralıktaki sistemlerde dahil olmak üzere ya kafkaslara kaçtı yada orta-d.karadenize yaradı. Azor bir türlü bize yaklaşmamayı öğrenemedi:) yaşadığımız kazıkların çoğunda yb üstümüze yattı.

Zamanım olursa bu seneki sistemlerin nasıl geldiğini, modellerde dikkatimi çeken bazı ayrıntıların neler olduğunu ve bunların nedenlerinin neler olduğunu hep beraber tartışmak için paylaşacağım.

Şimdi artık oraj zamanı, istanbul oraj konusunda şanssız değildir. Bakalım martın ilk haftası itibariyle başlarız yavaştan oraj takibine.

Birbirinizi kırmanın anlamı yok. Bu sene doğru tahminlerde gördük son anda kaçanlarıda gördük. Önemli olan buralardan ders çıkarmaktır. Herkese hayırlı pazarlar,iyi forumlar

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Geçen gün bir twitte okudum 87 efsanesi 2 gün kala görülmüş sistemlerde böyle bir şey neden bir daha olmasın veya olabilir mi ?

O zaman 2 gün önce görülmesinin sebebi sistemin bir anda yalpa yapması değildi. Tek kanallı trt nin yayında olması ve teknolojik imkanların ve model takiplerinin bu kadar geniş olmamasıdır bence

• @Aytac adminim bugünün teknolojisi olsa sizce? bir anda 8-9 derece gösterilen sıcaklıkları mgm bir anda 12 saat içinde olmayan bile süreçte -1 lere çeker mi ? gerçi söz konusu mgm olunca olur da. Modeller ve anlık takipler olarak radar görüntüleri vs. bir avantajı yok mudur ? son anda olan bir şey midir yoksaki bu durum?

• Soğuğu bakımından çok güzel bir kış yaşadık daha doğrusu kışı kış gibi yaşadık. 90 gün kışın yanılmıyorsam 60 gün civarı 10 derecenin üstüne çıkmayan sıcaklıklar oldu. Böyle bir kışa bir 6 Ocak daha yakışırdı. Hatta bırakın bir sistemi kaç sistem kaçtı yapacak bir şey yok kısmet böyleymiş. Ama yine de unutmayacağımız bir kış oldu. Seneye daha bol karlı bir kış olması dileğiyle. Hayırlı baharlar

• Evet, teknoloji arttıkça, seneler geçtikçe karla mücadele daha fazla artıyor. En basitinden şöyle düşünün 1987'de İstanbul 5 Milyonken şimdi 15 milyon civarı ki bu 20 milyon var. Bir sokakta günde 10 araba geçmesi var bir de 100 araba geçmesi var, bir karın üzerinden 100 adam geçmesi var bir de 1000 adam geçmesi var. Yani 1987 ile şimdiki şartlar bir değil. 1929 ile hiç değil. 6-10 Ocak bu şartlara rağmen ses getirmiştir. Oturduğum Sultangazi ilçesi adına da 1987'den sonraki ilk sırayı almıştır. Bu kıştan tatmin oldum. Sadece bir tane şöyle 20-25cm'lik kar alsaydık çok güzel olurdu. Aralık başından Ocak sonuna kadar çok güzel geçti, her hafta sistem aldık, elle tutulur tek sistemimiz var o da bana göre çok sağlam sistem. Diğerlerinde de 3-5cm gördük hep ama dediğim gibi bir de 20-25cm görseydik bir tane bu kışın şanına yakışır olurdu. Özellikle Şubat ayı kazık attı bize.

Şimdi şu Ao'nun nötre inişi var 2 Mart gibi o da sistem getiriyor ama kar yapacak cinsten değil. Sonrasında Ao negatife gidiyor ve muhtemelen nötre geri çıkacak işte o çıkış bize ne getirir göreceğiz. Tatmin edici bir şey gelir mi orasını bilemeyiz ama istatistikler olsa olsa göz zevki olur diyor en fazla. Açıkçası 10 Marttan sonra şöyle güzel karakışı hatırlatacak sisteme hayır demem :) Ama zor işte..

• Evet, teknoloji arttıkça, seneler geçtikçe karla mücadele daha fazla artıyor. En basitinden şöyle düşünün 1987'de İstanbul 5 Milyonken şimdi 15 milyon civarı ki bu 20 milyon var. Bir sokakta günde 10 araba geçmesi var bir de 100 araba geçmesi var, bir karın üzerinden 100 adam geçmesi var bir de 1000 adam geçmesi var. Yani 1987 ile şimdiki şartlar bir değil. 1929 ile hiç değil. 6-10 Ocak bu şartlara rağmen ses getirmiştir. Oturduğum Sultangazi ilçesi adına da 1987'den sonraki ilk sırayı almıştır. Bu kıştan tatmin oldum. Sadece bir tane şöyle 20-25cm'lik kar alsaydık çok güzel olurdu. Aralık başından Ocak sonuna kadar çok güzel geçti, her hafta sistem aldık, elle tutulur tek sistemimiz var o da bana göre çok sağlam sistem. Diğerlerinde de 3-5cm gördük hep ama dediğim gibi bir de 20-25cm görseydik bir tane bu kışın şanına yakışır olurdu. Özellikle Şubat ayı kazık attı bize.

Şimdi şu Ao'nun nötre inişi var 2 Mart gibi o da sistem getiriyor ama kar yapacak cinsten değil. Sonrasında Ao negatife gidiyor ve muhtemelen nötre geri çıkacak işte o çıkış bize ne getirir göreceğiz. Tatmin edici bir şey gelir mi orasını bilemeyiz ama istatistikler olsa olsa göz zevki olur diyor en fazla. Açıkçası 10 Marttan sonra şöyle güzel karakışı hatırlatacak sisteme hayır demem :) Ama zor işte..

Valla bende tatmin oldum fakat sadece 1 sistemle kışı geçirmek hoşuma gitmedi.
    Eğer bir sistem daha gelseydi 2017 Efsaneler arasına girerdi.

• Kışı bitirdiğimize göre teşekkür etme vakti geldi.

Öncelikle neredeyse 24 saat forumda karışıklık çıkmasın diye sürekli aktif olan tüm moderatörlere teşekkürler. :)

En yoğun günlerde bile sitenin yavaslamasini önleyecek sekilde önlem alan adminlerimize teşekkürler. :)

Sürekli tahminleriyle bizi sevindiren tüm tahminci arkadaşlarima & abilerime teşekkürler. :)

Son olarak konularda sürekli aktif olan yeri geldiginde konumlarindan anlik fotograflar paylasip bilgilendiren tüm üyelere teşekkürler. :)

İyi ki varsın HavaForum :thumbup: