İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu olayı büyüten "Size saldırıyordu "üstünüze geliyorlardı" Gibi olayı kışkırtmaya çalışan kişilerdir. Benim amacım hiç bir zaman böyle olmadı.

• Bir moderatör olarak size "siz" diye hitap ederken siz bana "sen" diye hitap ediyorsunuz.

Eğer 1 hafta önce atılan mesajlara bakarsanız görürsünüz kimin ne saygısızlık yapıp yapmadığını. Sizi kast etmemiştim.

Ve o mesajlar orada duruyor, silmedim hiçbirini.

Konu kapansın, önümüze bakalım.

Bahar hareketli geçer umarım.

@Fearless_29

• foruma yaklasik 1 aydir uyeyim daha oncede takip ediyordum. Modellerden pek anlamam burada yapilan yorumlari okur bilgi sahibi oluyorum daha cok. Genelde GFS modelini bircok kisi begenmiyor gibi geldi fakat anladigim kadariyla bu model daha basarili oldu sanirim katilirmisiniz bilmem bana takip ettiklerimden bu sonuca vardim dogrumudur sizcede

• Artık kışlar 3 aya yayılamıyor dikkat ettim de. Koca 3 aylık kış mevsimi belli bir periyot arasına sıkışıyor. Adam gibi geçen dönem 2 ay en fazla. Bu süre yeri geliyor 15 günle yeri geliyor 30 günle sınırlı kalıyor. Mesela şöyle bir baktığımızda geçmişten bugüne, 2012 kışı Ocak ortası start vermiş, 2013 kışı 15 Aralık-10 Ocak arasından ibaret, 2014 kışı zaten sadece Aralığın başında gelen sistem var, ona da Aralık ilk yarısı desek, 2015 Aralık sonu ve Ocak ilk 10 günü ve Şubat 10 sonrasında kendini hissettirdi. 10 Ocak-10 Şubat arası sönük geçti. 2016 kışı yine Aralık sonu ve Ocaktan ibaret. 2017 kışı ise Aralık ve Ocaktan ibaret. Şubatı geçen seneye göre daha iyi. En azından 11-16 Şubat sistemini gördük görsel bazda.

Bir de öncesinde çift yıllar hep tek haneli yıllara göre sert geçiyordu ama bu düzen 2013'te bozuldu. Artık tek haneli yıllar çift haneli yıllara göre daha sert oluyor. Mesela 2000 yılından 2012 yılına kadar baktığımızda çift haneli yıllar (2000,2002,2004,2006,2008,2010,2012) tek haneli yıllara göre (2001,2003,2005,2007,2009,2011) sert geçmiştir. Burada bir istisna durum var ki 2003 yılı da sert geçen yıllara eklenebilir. Özellikle o yılın Şubatı kar severler adına son yılların en sert şubatıydı. 2013'ten itibaren ise tek haneli yıllar (2013,2015,2017) çift haneli yıllara göre (2014,2016) sert geçmiştir. 2013 yılı geçiş yılı olmuştur, 2016 yılı ile eş değer sayılabilir benim için. 2013'te de 2016'da da elle tutulur 2 sistem gelmiştir.Ancak 2015 ve 2017 hepsinden iyidir. Özellikle 2017 de 1987 karıyla yarışır hale gelmiştir bazı semtler.

2018 kışında da hafif el nino veyahut nötr durum söz konusu olması yüksek ihtimal. Hangisinin olacağı yaza belli olur. Hafif el nino da 1954 gibi bir kışta var, 2007 gibi kışta. Onun için el nino ya da la nina tek başına yeterli bir parametre değil. 2018 kışı da çift haneli bir yıl olduğu için bu istatistiklere göre sert olmayabilir. 2007,2014 gibi bir kışta olmaz çünkü bu tür kışlar 11 yılda bir tekrarlanıyor kabataslak ancak artık bu süre 7 yılda bire inmiş vaziyette. Yani 7-11 yıl arasında 2007,2014 gibi kışlar yaşanması beklenebilir. Dolayısıyla 2021'e kadar istatistiğe göre 2007 gibi bir kış zor. Yani 2018 ne sert ne de çok yumuşak olmaz. Bunları gözlemlerime göre söylüyorum. Tabi veriler Haziran gibi gelmeye başlar, ondan sonra daha detaylı bakarız olaya.

Bir de şöyle giderayak göz zevki de olsa son kez kar alsaydık iyiydi.

• Herkez verilere göre bitirdi sanırım kışı ama Allah bilir neyin olucağını Bi bakarsın hiç beklenmedik anda kat yağar Allahtan Ümit kesilmez sonuçta kış ayındayız herşeyde bir hayır vardır herşey Yaradandan ümitsiz olmayalım bence ülkemiz için hayırlısını verip nasip etsin inşaallah Rabbim

• Kışı bıtirdik forumca herkes kendi sağlamasını yapıor öbür sene hakkında fikir belirtenler var va be 6 ocakta sevgilimle çıkmaya başladım bende unutulmaz bir kış sezonu oldu yani 30 uma gelince anımsar gülerim (ayrıldık şuan kısa sürdü gerçi )

• Kışı bıtirdik forumca herkes kendi sağlamasını yapıor öbür sene hakkında fikir belirtenler var va be 6 ocakta sevgilimle çıkmaya başladım bende unutulmaz bir kış sezonu oldu yani 30 uma gelince anımsar gülerim (ayrıldık şuan kısa sürdü gerçi )

geçmiş olsun kardeşim.

Alemde şer, Oğuz'da er tükenmez !

6 ocak kadar belki kısa ve öz sürmüş kardeşim geçmiş olsun. Allah bundan sonrası için bahtını açık etsin inşallah ;)

• Umutlar az da olsa 15 Mart a kadar sürer. 10 Mart civarı bir soğuk gelebilir. Ama yapacağı etki en fazla seyirlik kardır. Sağlam sistem ihtimali %99 yok. Yavaş yavaş bahar moduna alışalım.