İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sene marmara merkezli gözüken sistemlerin hepsi karadenize kaydı maalesef y.b yüzünden şubatın sonunda sistem gelirse gelir gelmezse benim gözümde bitmiştir artık 1987 gibide 50 yılda bir gelir.

• Modeller iyice kötüleşti maalesef 2. Dalga sistemi icin. Nedir bu arkadaş her gelen doğuluyor. Şubat son 10gun ve martin ilk haftasi arasinda bu tahlihsizligi kirmaliyiz. Semih hoca tarih versede ona konsantre olsak barı.

• Bu sene marmara merkezli gözüken sistemlerin hepsi karadenize kaydı maalesef y.b yüzünden şubatın sonunda sistem gelirse gelir gelmezse benim gözümde bitmiştir artık 1987 gibide 50 yılda bir gelir.

Bu sene Karadeniz merkezli görünen sistemlerin çoğuda Marmara'ya kaydı ona bakarsan. Yılbaşından 26 Ocak'a kadar 3 sistem batı önce Karadeniz'de görünüp sonra batıya kaydı.

• Bünyamin sürmeli son hava durumu raporu şöyle

-Cumartesi akşamı kar istnabul a giriş yapıyor pazar ve pazartesi hafif kar yağışlı olcak.
    Bütün marmara bölgesinde kuru soğuk olcak-

Hayaller sibirya hayatlar kuru soğuklar

• Bünyamin sürmeli son hava durumu raporu şöyle

-Cumartesi akşamı kar istnabul a giriş yapıyor pazar ve pazartesi hafif kar yağışlı olcak.
    Bütün marmara bölgesinde kuru soğuk olcak-

Hayaller sibirya hayatlar kuru soğuklar

GFS modeline bak zaten o sonucu çıkarırsın. Bünyamin Sürmeli yerine buradaki değerli tahmincileri takip etmeniz daha iyi ve yerinde olur.

• Bünyamin Sürmeli ne diyorsa evet doğrudur. Tamam adam Ocak ılık geçecek demişti yok sistem yok demişti ama bunları uzun vade de dedi bizde görüyoruz bu kadar oynak modellere nasıl bir yorum yapılabilir ? O da ao nao endeklerine bakıp bir dünya veriye bakıp Semih hoca gibi 1 ay evvelden tahminde bulunabilir ama milyonlar karşısında resmi bir tv de o riski alabilir mi ? Hayır. O genellikle 3 günlük vade de kesin konuşur. 1 haftalık vadede de -bilir kipli cümleler kullanır. Bünyamin Sürmeli bu işin okulundan mezun olmuş duayendir. O yüzden ben inanmıyorum ona gibi cümleler biraz komik olur.

• Hem okulunu okuyup hem sisteme 3 gün kala yorum yapıp hemde bir çok sistemde yanılan birini çok çok önemsemek bana mantıksız geliyor ama inkarda edelim demiyorum tabi şahsi görüşümdür hocam

• Biz 10 gün önceden modellerden sistem geliyor diye ümit edip son günlerde kaçırdığımızda yağmura da şükür diyoruz. Ya da 2. salınıma kaldı diyoruz.
    Bünyamin Sürmeli geliyor geliyorrrrrr, gömüleceğiz dese ve son 3-5 gün kala sistem kestane olsa sence itibarı kalır mı?
    Bir kitleye hitap ederken temkinli olmak her zaman iyidir.

.Aldıklarını Geri Vereceksin Vermiş Olduklarını Aldığın Zaman

• Yarın sulu kar pazar pzt hafif kar yağışları var. 2. Salınımı ayın 13 gibi konuşmak gerekir modeller bu kadar oynarken zaten üstatlar da açıklama yapacaklardır. 20 sinden sonrası da daha 7 8 gün var konuşmak için ne yapalım sabırla bekleyeceğiz. Daha kışın bitmesine 1 küsür ay var. Atmosfer bu belli olmaz.

• Hem okulunu okuyup hem sisteme 3 gün kala yorum yapıp hemde bir çok sistemde yanılan birini çok çok önemsemek bana mantıksız geliyor ama inkarda edelim demiyorum tabi şahsi görüşümdür hocam

Demekki doğrusu 3 gün kala yorum yapmak . 2 hafta önceden bakılan modellerden hangi tahminci hayır gördü ? 40 yılda 1 belki tutar 2-3 hafta önce yapılan tahmin . Ya tutarsa mantığı ile piyango oynar gibi tahmin yapılıyor .

• Bu sistemin efsane olacağını düşünenlerdenim toplu olarak yanıldık modeller her güncelleme farklı senaryolar gösteriyor.3 gün kala sistemi kafkaslara verdi. Geçen hafta sistem marmaraya doğru inerken şimdi kafkaslar doğu karadeniz taraflarında. 15 şubatta bir sürpriz olabilirdi atak doğrudan marmaya doğru inerken birden çok ciddi bir doğulama oldu inen atak kafkaslara indi. Kısacası Bu sistemde 5 cm örtü alırsak şükredin. Önümüzde 3.salınım var 20 ocak civarı. Şuanki uzun vade görüntüleri güzel tabiki uzun vade olduğu için -35 bile verse sevinmemeniz lazım her güncellemede değişebilir.