İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben hissiyatımı yazacağım. Bu önümüzdeki sistem yılbaşı sistemi kadar etkili olacak en fazla. Devamında beklediğimiz sistem ise bana kalırsa 6 ocakla yarışacak tipte olacak. İçimden gelen bu ama bunu destekleyen verilerde yok değil. Hakkımızda hayırlısı olsun. Umarım hayırlı olan kardır.

• yukarı enlemlerde yukarı seviyelerdeki rüzgar hızı yavaşlaması sonucu oluşması muhtemel çekirdek bölünmesini modeller görmeye başlamış bu iyi bir gelişme. Gelirse adı Ying Yang olsun :)

bence benziyor :D

• Şu medyaya oldukça sinir oluyorum arkadaş... Bugün öğlen NTV'de bir spiker söyle dedi aynen: " İstanbul için kötü haber: kar geliyor"

Sanki kar yagmasi bu mevsimde çok anormalmiş gibi... Sanki buzul çağı başlayacak da...

Hocam bizler için güzel haber olmakla beraber herkes aynı yaşam standardında değil malesef.
    Örneğin annemin 80m2 evine geçen ay 350tl doğalgaz faturası geldi,aralık ayında 200tl gelmişti ki hep aynı seviyede yanar kombisi,igdaş a itiraz etmiş babam ve aldığı cevap;barajdaki sular aşırı soğuduğu ve kısmen donduğu için kombiler suyu ısıtmak için aşırı gaz harcamak zorunda kalıyor bu nedenle faturalar kabarıyor.
    Bir diğer konu sokaklarda bir sürü aç insan var,parklarda,otobüs duraklarında yatıyorlar,kış onlar için zaten zor birde kar yağdığında daha da zor.
    Hayvanlarda aynı şekilde,zaten heryere beton asfalt döküp arabaları üzerine süren,önüne geldiğinde tekmeleyen bir milletiz,birde kar kış bastırınca hem soğuk hem açlık vuruyor.
    İnsanlar işe gitmek için-işten eve dönmek için birsürü eziyet çekiyor,meyvesi sebzesi donuyor fiyatlar pazara vuruyor,her türlü yaşam pahalılaşıyor.
    Bende kar görünce deliriyorum ancak bir yanımda üzülüyor malesef.

• Oncelikle tahminci degilim ama icinde bulundugum sartlari iyi analiz edebilecek hayat tecrubem var .Bahari hatta yazi getirenler var.kis daha bitmedi.son guncellemelerle ortaya cikti ki ,guzel hatiri sayilir kar yagislari almamiz icin sicak strasfore pek de ihtiyacimiz yokmus.6 ocagi bu sartlar yokken aldik ve daha nicelerini .son guncellemelere gore saglam bir sistem ihtimali kisa vade de zayif.olusan sinoptigin degisme ihtimali var tabiki .yukardaki sogugun asagi inebilmesi icin ,ab lerin zayiflamasi ve yok olmasi lazim.ama kuvvetli kutup soguguna ab olusmamasi da cok dusuk ihtimal.umarim her sey lehimize olur.

• Gizli veriler(!) başkalarının gördüğü veriler nasıl gizli oluyor? Çocukça yorumlar yazılıyor şuraya. İki üç bir şey duyan kendini yorumcu zannediyor. Tam komedi.

Yorumcu değilim, arada bir stres atmak için buraya giren hayalleri olduğu için üniversite sınavına girecek olan eğitim sistemi mağduruyum.
    Gizli veriler dediğim şeyler kıyıda köşede sayısal modellerin gölgesinde kalmış verilerdir. Madem benim yorumlarım çocukça, birazcık da senin yetişkin yorumlarını görelim ;)

• EyvAllah ağabey, buarada 23 şubat sistemi geliyormuş düşüncen nedir şuan uzun vadede ama efsane adayı olabilir mi şu kış bitmeden bir sistem daha almamız lazım :chinese:

tahminci degilim ,bunu bastan belirteyim.soylemek istedigim onumuzdeki sistemin kuvvetli olmadigidir.23 subat ile ilgili yorum yapamam .hep birlikte yasayalim gorelim.belki de su anlarda olmasi gerekenler o zaman olur.saygilarimla

• Bu gizli veriler nedir ben onu anlayamadım? İşin içinde Mit, CIA felanmı var? Şu gölgede kalmış "Gizli Veriler" inizi bizlede paylaşında kime göre neye göre yazdığınızı anlayalım.

• yağış o kadar az ki gözümü ay ortasında gelme olasılığı olan sisteme çeviricem o da olmazsa 20 sinden sonraya çeviricem

tavsiyem beklentileri yuksek tutmamanizdir.20 sinden sonra gorunen guzel seylerin aynisi ,ocak sonlarinda subatin ilk haftalari icin de gorunuyordu.atmostfer o kadar bilinmeyenli bir denklem ki ,bir verinin guclu olmasi hepsinin arka arkaya super olacagi anlamina gelmiyor.bir suru bilesen.sadece biri olmadi mi olmuyor.her zaman ihtimal % 50.insaallah onumuzdeki gunlerde diger % 50 taraftan (sansli)oluruz.

• Gizli veriler aslında gizli falan değil anlayabileceğiniz şekilde. Sadece araştırmayan çok fazla kişi olduğu için çoğu kişinin haberdar olmadığı endeks ve veriler. PDO ve AMO mesela, en fazla mevsimlik tahminde 1 kere bakar geçer çoğu kişi ama işler öyle değildir. Mesela MJO çoğu kişi geçen şubattan sonra attı çöpe ama bu kış güzel iş çıkarıyor. Mesela Zonal rüzgar kartı. Mesela stratosfer hareketleri. Orta vade tahminleri için tropopoz kartı. Daha sayayım mı?
    Çok kullanılmaz bu veriler ondan gizli dedim yani kinaye yaptım ama maşallah hepiniz kinayeye kinayeyle cevap verdiniz.

• Gizli veriler aslında gizli falan değil anlayabileceğiniz şekilde. Sadece araştırmayan çok fazla kişi olduğu için çoğu kişinin haberdar olmadığı endeks ve veriler. PDO ve AMO mesela, en fazla mevsimlik tahminde 1 kere bakar geçer çoğu kişi ama işler öyle değildir. Mesela MJO çoğu kişi geçen şubattan sonra attı çöpe ama bu kış güzel iş çıkarıyor. Mesela Zonal rüzgar kartı. Mesela stratosfer hareketleri. Orta vade tahminleri için tropopoz kartı. Daha sayayım mı?
    Çok kullanılmaz bu veriler ondan gizli dedim yani kinaye yaptım ama maşallah hepiniz kinayeye kinayeyle cevap verdiniz.

Ben kinaye minaye anlamam. Gizli veri deyince zannettim kimsenin bilmediği kolayca ulaşılamayan veriler. Ayrıca hem paylaştığın hemde açıklamasını yaptığın için teşekkür ederim. Burda çoğumuz senin kadar bilgiye sahip değiliz bu olayı çok bilmişlik olarak algılamayasın.