İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @firtina61 Eleştirinizin içeriğini bir kez daha okuyun Nasrettin hocadan dem vurarak bilimsel bahaneler diyerek emir kipiyle konuşarak objektif ve haklı bir eleştiri yapmış olmuyorsunuz.Üslubunuz doğru olduğunda size kimse niye bu eleştiriyi yaptın demez.

• Enbiya 41 kardeşim. Seni krduğun cümelelerden, umut tacirliği yapamamandan, dobralığından, ifadelerinin düzgünlüğünden vs dolayı kutluyorum . Ender yorumlarını okuduğum ve güvendiğim kişilerdensin. Number 1 sensin.

Tesekkurler ben ne goruyorsam ne yasadiysam onu söylerim. Dediğin gibi umut tacirliği yapmaya gerek yok. İlk sistem bizim için çok zayıflamistir 3-5 birseyler belki atar bazı yerlere ama hızlı bir şekilde erir oda kimseyi tatmin etmez. Biz sistem garanti derken modeller sistem i kısa vadede kötüleştirdi. 120ve sonrası sürekli değişiyor o yüzden ben 96h sonrasini gerçekçi bulmuyorum. Ha illede 144e kadar kafanda birşeyler belirlemek istiyorsan ukmoya bakmanı tavsiye ederim. Ecmwfde iyi ancak 6ocak sisteminden sonra hep cuvalladi. Bu arada number one denecek kisi varsa oda Efsane - Semihdir.

• ortamın tadını iyice kaçırdınız gençler

eleştiriler de verilen tepkiler de haddini iyice aştı

buraya bilgi edinmek için giriyorum ama bilgiden başka her şey var

son dönemde ilgiyle okuduğum tek konu manasbalasynin kırgızistan konusu

size birkaç tavsiyem olacak

bu gereksiz tartışmaları engellemek için tahminciler yaptıkları orta ve uzun vadeli tahminlerinin ardından sistem tarihine kadar olan güncellemelere kısa da olsa birer yorum yazarlarsa bu tartışmaları büyük ölçüde azaltırlar diye düşünüyorum

ayrıca istatistik bilginin sayısal model yorumlamaları kadar önemli olduğunu düşünüyorum

bu konuyla ilgili bir arkadaş 6 ocak sistemi döneminde bir bilgi vermişti ve bence kıymetli bir bilgiydi

2016 aralık ortalama sıcaklık son 20 yılın en soğuk ikinci yılını işaret ediyordu ve en soğuk yıl da ocak 10 dan sonra kış bitmişti

şimdi aranızdan biri aralık ocak ortalamsı ve 6 ocak sistemini süre ve kar miktarı üzerinden bu tarihten sonra etkili bir sistem alma olasılığını geçmiş yıllar istatistikleri üzerinden verilerle açıklarsa herkes için aydınlatıcı olur sanırım

• Havada da olsa kar gören yok mu :) m.n.c.c.m endeksi yanılmış olamaz...O kadar da atıp tutuyordu ne güzel havaya giriyordu.söndü mü balonu...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Eps güncellendi ana çıktıya göre 2. dalgayı biraz daha doğulu indiriyor ama Gfs ve Ukmo kadar kötü değil.
    Buda diyagramı ana çıktı 15-16 sı ve sonrası soğuk senaryo çıkmış.

• Tartışmalar sürerken benim şaşırtan şuan geçirdiğimiz saatleri değerlendirin bir kişi göremedim. hep gelecek hakkında değerlendirme yapılıyor. Normalde modellere göre İstanbul'da ortalama sıcaklık 7-8 derece olacaktı. Şuan öğleye yaklaşmamıza rağmen 5 derece. Bu bile kuşa dönen sistemde sürprizler olabileceğinin işareti. Üstümüzde çok kuvvetli olmasa da soğuk hava deposu var. 100 Km lik değişimlerin bile nelere sebep olduğunu görüyoruz. Tabii umut tacirliği de yapmak istemiyorum. Evet sistem tabiriyle kuşa döndü ama azda olsa olumluya dönmeyeceğini kimse garanti edemez. Örneğin bugün beklenenden soğuk olması gibi.

Geçmişte kuşa dönen sistemlerin uygun koşullar çevremizde dolaşması nediyle güzel tablolara döndüğünü gördük. Bence uzun soluklu bir soğuk hava olacak. Soğuk derken diz boyu kar demiyorum tabii. Soğuklar 0-5 derece arasında olacak. Pazar ve Pazartesi yoğun kar beklentim az ama bence genelde bulutlu ve soğuk olacak. Arada da sürpriz kar yağışları mutlaka olacak.

• kar yine yagacak modellerde gozuken soguk siddetinin 1-1.5 c altina inebiliriz sadece ortu icin beklentiniz olmasin.kisi bitirenlere de neye gore bitirdiklerini sormak istiyorum bugun subat 9.varsa bildikleri bize de soylesinler bizde arastirma yapmayalim.subat icerisinde hala kuvvetli sistem gelme ihtimali var ama kesinlesene kadar bilgi vermicem

• Modeller yanlışım varsa düzeltin şu an İstanbul'da oluşan hava sıcaklığında yanıldı şu an ümraniye konumum itibariyle 3 derece civarı neden böyle oldu normal bir şeymi cvp veren olursa sevinirim

• Bence şu an ki hava sıcaklıkları bundan 10 gün önce öngörülen hava sıcaklıklarından daha soğuk. Bu da önümüzde ki günlerden soğumanın daha fazla olacağı ve yağışın daha etkili olacağı anlamına gelebilir mi acaba ?

• benim görüşüm tahminime göre istanbul pazartesi salı kar yağışlı ama beklentiler 6 ocak sistemi gibi olmasın çatılar çimenler az tuttar yani üzülerek söylüyorum ( kar topu oynayamacağız ) sadece görsellik olacak ama daha kış bitmedi