İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • O değilde Great seni ilk defa bu konuya yazarken gördüm :D

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA

• Arkadaşlar şöyle düşünün hafta sonu mu yoksa hafta içi mi ülkemizde ve diğer ülkelerde var olan her türlü sistem tıkır tıkır işler? Elbette ki hafta içi değil mi? Hafta sonu birçok şeye ulaşmada sıkıntı yaşanabilir nöbetçi eczaneler nöbetçi doktorlar vs vs. meteoroloji modellerini hazırlayan tecrübeli kişiler hafta içi mesaide oluyorlar ama hafta sonu o kişilerin pek çoğu dinlenmedeler adamlar 7 24 robot gibi çalışımıyorlar ki. Nasıl ki hizmet kalitesi hafta sonu hastanelerde düşüyorsa bu tür kuruluşlarda da aynı durum söz konusu. Tamam hafta sonu da bu işle ilgilenenler oluyor ancak sistemin hafta içinde olduğu gibi aynen tıkır tıkır işlediğini iddia edemez kimse demek istediğim tam da bu zaten. Yani adamların çoğu tatilde olduğundan hafta sonu daha çok nöbetçi elemanlar kaldığından elbette veri girişleri hafta içinde olduğu gibi sağlıklı olmayacak kalite düşecektir. Az mantıklı düşünün eleştirmeden önce kaldı ki bununla ilgili doneler de mevcut. Söylediklerimi saçma olarak niteleyemezsiniz eleştirin ama dozu aşmayın.

• Arkadaşlar şöyle düşünün hafta sonu mu yoksa hafta içi mi sistemler tıkıtr tıkıtr işler? Elbette ki hafta içi değil mi? Hafta sonu birçok şeye ulaşmada sıkıntı yaşanabilir nöbetçi eczaneler nöbetçi doktorlar vs vs. meteoroloji modellerini hazırlayan tecrübeli kişiler hafta içi mesaide oluyorlar ama hafta sonu o kişilerin pek çoğu dinlenmedeler adamlar 7 24 robot gibi çalışımıyorlar ki. Nasıl ki hizmetkalitesi hasfta sonu hastanelerde düşüyorsa bu tür kuruluşlarda da aynı durum söz konusu. Tamam hafta sonu da bu işle ilgilenenler oluyor ancak sistem hafta içi olduğu gibi aynen işlediğini iddia edemez kimse demek istediğim tam da bu zaten. Yani adamların çoğu tatilde olduğundan hafta sonu daha çok nöbetçi elemanlar kaldığından elbette veri girişleri hafta içinde olduğu gibi sağlıklı olmayacak kalite düşecektir. Az mantıklı düşünün eleştirmeden önce kaldı ki bununla ilgili doneler de mevcut. Söylediklerimi saçma olarak niteleyemezsiniz eleştirin ama dozu aşmayın.

Hocam ben iki tarafı da anladım.İki tarafın haklı olduğu noktalar var.En iyisi konuyu kapatmak.Yoksa senin de haklı olduğun noktalar illa ki var ama olsun.

Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

MEVLANA

• O zaman bu işte bi terslik var geçtiğimiz tüm hafta model sistem felan vermedi e bugün de hafta sonu olduğuna göre acaba acemi elemanlar daha mı iyi yapıyorlar işlerini 8| 8|

• Bozuk saatte günde iki kere doğruyu gösterir Burak bence bırak bu işleri sen. Beni anlamamakta diretiyorsunuz. Ben ne diyorum siz ne anlıyorsunuz neyse. Ben modelleri dikkatte almıyorum uzun vadede özellikle diyorum sen benim hafta sonu modellerini ciddiye aldığımı düşünüyorsun bu hafta sonu modeli güzel çıktı diye. Böyle bir şey yok sen git onu modelcilere söyle. Bu öğle modeli güzel çıktıysa bana ne benim bekelntimi yansıtmadı ki tam olarak. Yorumlarımı çarpıtmayın lütfen.

• Arkadaşlar şöyle düşünün hafta sonu mu yoksa hafta içi mi ülkemizde ve diğer ülkelerde var olan her türlü sistem tıkır tıkır işler? Elbette ki hafta içi değil mi? Hafta sonu birçok şeye ulaşmada sıkıntı yaşanabilir nöbetçi eczaneler nöbetçi doktorlar vs vs. meteoroloji modellerini hazırlayan tecrübeli kişiler hafta içi mesaide oluyorlar ama hafta sonu o kişilerin pek çoğu dinlenmedeler adamlar 7 24 robot gibi çalışımıyorlar ki. Nasıl ki hizmet kalitesi hafta sonu hastanelerde düşüyorsa bu tür kuruluşlarda da aynı durum söz konusu. Tamam hafta sonu da bu işle ilgilenenler oluyor ancak sistemin hafta içinde olduğu gibi aynen tıkır tıkır işlediğini iddia edemez kimse demek istediğim tam da bu zaten. Yani adamların çoğu tatilde olduğundan hafta sonu daha çok nöbetçi elemanlar kaldığından elbette veri girişleri hafta içinde olduğu gibi sağlıklı olmayacak kalite düşecektir. Az mantıklı düşünün eleştirmeden önce kaldı ki bununla ilgili doneler de mevcut. Söylediklerimi saçma olarak niteleyemezsiniz eleştirin ama dozu aşmayın.

O dönemleri aştığımız çok oldu. Artık balon ve istasyon verileri otomatik alınıyor, işleniyor, model çalıştırılıyor, sonuçlar görselleştiriliyor ve yayınlanıyor.

İnsan eli sadece sistemde sıkıntı çıkarsa değiyor, hatta çoğu problemi bilgisayar kendisi düzeltiyor.

Orta halli bir bilgisayar bile rahatlıkla yapıyor bu otomasyonu.

• Bu arada alakasız olabilir ve herkes merakımı mazur görsün ama hazır tarantula buralardayken sorayım isteidm, ariftarif neden ortalarda görünmüyor? Tatsız bir sebebi yoktur umarım...