İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çarşamba yı Perşembe'ye bağlayan gece İstanbul da yağışın karla karışığa dönmesini perşembe akşam saatlerinden itibaren kara dönmesini bekliyorum,sistem öyle gösteriyor.Cuma öğlene kadar da güzel dekler var yoğun bir şekilde

• Ben zaten hiç sıkıntı yapmadım başından beri bi 6 ocak daha olabileceğini düşündüm hep.Tam kesinleşmedi ama vade kısaldı iyice harika geliyor.Rumuzumdan da belli değilmi yemişim siklonu verin aralıksız deklerimi.Siklon fena değil ama kar kalitesi bana daha düşük gibi geliyo.Bu şekilde gelirse.Görün kaliteyi. :) :yes:

• Ben zaten hiç sıkıntı yapmadım başından beri bi 6 ocak daha olabileceğini düşündüm hep.Tam kesinleşmedi ama vade kısaldı iyice harika geliyor.Rumuzumdan da belli değilmi yemişim siklonu verin aralıksız deklerimi.Siklon fena değil ama kar kalitesi bana daha düşük gibi geliyo.Bu şekilde gelirse.Görün kaliteyi. :) :yes:

Hocam şu kar kalitesi olayını biraz açabilir misiniz? :)

Üzerine gelen kütleler seni tehet geçerse o zaman ah siklon vah siklon demeyesin. Siklon uygun şartlarda en güzel yağıştır. Dek de iyidir ama vurursa. Vurmassa radar önünde adamı kanser eder. Onun için siklon > dek.

• Doğuştan pendikliyim siklon olarak 2004 ten başka iyi olmadı ayrıca 6 ocakta siklon çoğu anadolu yakasına kafayı yedirtti.Sistem sonunda gelen dekle biraz yüzler güldü.Ama yinede karaköyde bile pendikten çok fazla kar vardı.Bu şimdi tersi olacak gibi görünüyor.

• Bu sistem adına son yorumu yazıyım bari vadede yaklaştı. Açıkçasını konuşmak gerekirse yağışsebeblerinden dolayı pek 6-8 ocak vakası göremiyorum. Çünkü yağış siklonik değil. Siklonik yağış güzel her yeri eşit bir biçimde vurur, he girdiği yer avantajlıdır lafım yok ama fark çok büyük olmaz. Bu sistem ise temelde deke daha yakın bir sistem. Yani tamemen şans sistemi. Dek yağışlarının nereye vurcağını saptamak cidden ustalık istiyor. Hatta en iyi tahminciler bile deki 1 gün kala hesaplıyabiliyor. Bana kalırsa 2015 şubat 17-18 gibi süprizli bir sistem bizi bekliyor dostlar. En kötü ihtimallere de hazırlıklı olmak lazım. Ama bana kalırsa en kötü geçen yılbaşında bir iki tik düşük olur ;)

• İnşallah İstanbul un her yeri eşit şekilde sistemi kapatır. Ben kendi konumum için yukarda yazdıklarımdan ötesine inanmıyorum çünkü bir tek 17 şubatta dek in işimize yaradığını gördüm. Size yararı olmuştur yada olmamıştır bilmem ama Siklona kendi konumum için her zaman güvenirim. Deki gördümmüde yaka silkmekten başka birşey yapmam. Yaşayıp göreceğiz.

• gfs modeli en sert seklini gostermis gibi duruyor kontrole bakiyorum oda oyle paralele bakiyorum oda ayni ecmwf desen hemen hemen oda iyi.sistem bi ortaya cikiyor bi kayboluyor bi marmara merkezli bi karadeniz merkezli sistem bakalim kim kazanacak.ben orta karadeniz civarindan bekliyordum sistemi ama geceki gfs dek alanlarinin vurdugu yerde metre yapar demis

• Herkese günaydın.Dün gece model sayfasındaki konuşmaları görünce çok üzüldüm.Özellikle İstanbullu kardeşlerim için rica ediyorum lütfen Diğer bölgelerin konularına girip olumsuz beyanat ve bölgemiz lehine demeçler yazmayalım mümkünse ne siz oralara gidip yazın ne de onlar buraya gelsin.Gfs dün gece ki Ecmwf'yi vermiş çok sevindim ve sistem 17 Şubat'a kayma eğilimine girmiş.Lütfen Diğer bölgelerimize saygılı olalım sevincimizi sadece burada paylaşalım Allah gün gelir ini mini minnettirir bizi tek bir tane için geçtiğimiz seneleri aklınızdan çıkarmayın.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.