İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Farkında olmadan bir mucizeye tanıklık etmişiz ^^ Bundan sonra gelecek sistemlerde bu ayarda bir sistem beklemeyin. Eğer olursa aynı mucizeyi bir sezon içinde 2 defa gerçekleştirmiş olacağız.

• @Merteoloji57 sana bir sorum var. Bizim kış mevsimi içinde geçtiğimiz sistem ayarında bir sistem alma ihtimalimiz %3 dendiğine göre aynı kış içinde aynı ayarda ikinci bir sistemi görme olasılığımız ne kadar?

2017 ygs sorusu yazayım bunu bir kenara :) %3.%3= 9/10000 öğretmenim @Bay Hava :D

Einmal editiert, zuletzt von Merteoloji57 () aus folgendem Grund: bir 0 koymayı unutmuşum

• İstanbul için yağışlardan sonra güzel bilgiler DHA dan geldi.
    Devamıda gelir inşallah.

Karlar eriyor barajlar doluyor
    İstanbul’da etkili olan kar yağışının ardından barajlardaki doluluk oranı dün yüzde 64.6'ya çıktı. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında doluluk 37.6 olarak ölçülmüştü. Hızlı kar erimesi yaşanan baraj havzalarında doluluk oranlarının önümüzdeki günlerde daha da yükselmesi bekleniyor.

İstanbul'da kurak geçen sonbaharın ardından barajların doluluk oranlarında büyük düşüşler yaşanmıştı. 2016 yılının Mart ayında toplam doluluk oranı 87.35'e çıkmışken ayın yılın Kasım ayı başında yüzde 37.6 olarak kayıtlara geçmişti. İstanbul'da etkili olan soğuk hava dalgasıyla birlikte gelen yoğun kar yağışları, barajları olumlu yönde etkiledi. İstanbul'un barajlarında şu anda doluluk oranı yüzde 64.6 oldu.
    Bu arada Pabuçdere barajında 2016 yılının Kasım ayı başında 20.91 olan doluluk oranı yüzde 18.79'a, Kazandere barajındaki doluluk oranı ise yüzde 59.28'den 42.06'ye düştü. İstanbul'un diğer barajlarında ise doluluk oranlarında büyük artışlar yaşandı.
    Barajlardaki 2 aylık doluluk oranı şöyle:
    Baraj adı…………..2016 Kasım……………… 2017 Ocak
    Ömerli ……………..% 40.57…………………..% 89.13
    Darlık………………..%44.88………………….. %82.94
    Terkos……………….%43.66…………………… %61.96
    Alibeyköy…………….%35.65…………………… %75.22
    Büyükçekmece…….. %30.61……………………. %46.82
    Sazlıdere………………%32.41…………………….%42.66
    Istrancalar…………… %48.35………………….. %86.78
    Kazandere………………%59.28…………………….%42.06
    Pabuçdere……………….%20.91…………………… %18.79
    ALİBEYKÖY BARAJININ ÜZERİ DONDU
    İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Alibeyköy barajında Kasım ayı başında çekilen görüntülerde tarihi kemerlerin bulunduğu bölüm adeta bir mera görünümüne bürünmüştü. Ancak şu anda aynı bölge yeniden tamamen su ile dolmuş durumda. Soğuk nedeniyle gölün üzeri ince bir buz tabakası ile kaplanırken, balıkçılar ancak ellerindeki küreklerle buzu kırıp ilerleyebiliyor. Baraj havzasını mesken tutan martılar buzun üzerinde yiyecek arıyor.
    DHA

• Yarın istanbulda serin bir kış havası var, öğleye kadar güneş neredeyse bütün çıplaklığıyla kenti vuracak. Öğleden sonra Ci tipi bulutlar hafif tül etkisi yapabilir sıcaklıklar 7 8 derecelere kadar çıkacak. Gece ise İstanbul semaları biraz bulutlanacak .

Nowcasting yeteneğim varmış sanırım benim :) Bu gece İstanbulda As tipi bulut da görülürse %100lük bir tahmin olacak.
    Bu akşam yarının tahminini de yapacağım bir kaç gün kendimi deneyeceğim eğer iyi giderse devam ettiririm.

• sabah çok kuvetde gizli bullanma vardı 30 dk da gitti okula munibüs ile nugun tam 2 saatde gittim ders 08:00 başlıyordu ancak kimse okulda olamadıgı varamadı için yoklamayı bile 11:20 de aldılar okula gidene kadar 4 ayrı kaza gordum sayamayavak adardusen insan gördüm münibüsü arkadan defalarca ittik sonea indik yürüdüm 2-3 kere düştüm okul kapısının ora buzluydu durup kayanları izledim guzel bir gundu kazasız hasarız geçse daha güzel olurdy tabi

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):