İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hafta içindeki sistemde GFS kısmen başarılıydı.Bunda da o başarısını tekrarlamaya doğru gidiyor.Kral ECMWF'de ki bu formsuzluk umarım kışa yansımaz.Ne rüzgar ne de kuvvetli bir yağış var.MGM ikinci kez taşın altına elini koydu ve tekrar o taşın altında ezilecek gibi görünüyor.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• UKMO

ecmwf

GFS

Geçen sene bu 3 modeli takip edenler için, 144h itibariyle görünümleri, GFS ve ukmo biraz daha örtüşürken ECWMF başka yerde.. Takibe devam

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• UKMO'yu bende başından beri takip ediyorum en istikrarlısı 5-6 sistemi için ama bir türlü diğer iki büyük model de istikrarlı bir değişim yok.Umutla bekliyorum değişmesini.

Bu arada İstanbul'un batısı çok iyi yağış almaya devam ediyor.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Radarda kütlelerin ne yönde hareket ettiğini tespit etmek önemli aslında , sistemi daha iyi anlayabilmek için , gerçi yönler de değişiklik gösterebiliyor bir kaç saat içinde , hareketli görüntü dikkatlice izlendiğinde her ne kadar kent merkezi zayıflasa da İstanbul'un kuzeyindeki kuzeydoğu güneybatı yönlü hareket eden kütlelerde bir artış var sabaha kıyasla , onun için bu sistemden akşam ve yarın için Umudu kesmemek daha iyi olabilir

• GFS sabah güncellemesi iyiydi öğlen bozdu yine 6 sistemi için bakalım akşam ne diyecek sürekli değişiyor hepsi. ECMWF'dede tuttarsızlık aşırı derecede mevcut. UKMO hepsinden çok gösterdi şuana kadar 6 sistemini bi dün akşam sapıttı bugun düzeldi sabah bakalım akşam güncellemeleri önemli.

• Takip edeceğiz, bana göre geçen senenin özellikle ilk yarısında inanılmaz iyi işler çıkaran UKMO bu sene yaz döneminde pek tutarlı değildi o tutarsızlığı ecmwf gibi devam ediyor, ümidim kışla beraber her 2 sininde düzelmesi, şuanda GFS diğer 2 modele göre daha tutarlı diyebilirim

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• JMA yı çok takip etmiyorum ilk foruma girdiğim zamanlarda tüm modellere bakardım buara yoğunluktan 3 model dışında pek inceleme şansım olmuyor, arada GEFS i senaryoları görmek için bakıyorum. JMA yı takip edenler daha iyi yorumlayabilir tahminim.

• valla ecm fena patladı...o kırmızı daha çok kayar..gerçi tüm tahminler patladı..özellikle rüzgar konusunda..bugun bulundugum nktada yaprak kımıldamıyor...hayret ettim..

• İstanbul'da nüfusun yoğunluğunu oluşturan güneydeki ilçelerdeki istasyonlar 1-3-5 kg gibi zayıf yağışlarla ve virgülden sonraki hanelerle yarışırken ,neyse ki Çatalca istasyonu 50 kg ye , Terkos istasyonu 30 kg ye yükselmiş

• Mgm nin tahmini belli kesimlerde az da olsa tuttu en azından İstanbulun kuzeybatı kıyıları iyi yağış almaya devam ediyor.Son 4 5 günün tartışmasız en iyi yağış alan yerleri ise Kırklareli Vize civarı ile İstanbul'da Çatalca,Arnavutköy ve Sarıyer civarı.200 mm civarında yağış aldılar.Özellikle barajlar kesimi çok daha iyi yağış aldı.Yarın için yağış biraz daha boğaz kesimine yaklaşacak gibi gözüküyor.

• Her ne kadar istedigimiz yagislari alamasak da yagmurlu ve karanlik gunleri cok ama cok ozlemisim. Az bi zaman sonra buna soguk da eklendimi benim mevsimim olan kış tamamen gelmis demektir. Sonra da beyaz guzellik gelince keyfime diyecek olmaz Size ilginc gelebilir ama oldum olasi gunesli havalari hic mi hic sevmem. Karanlik ,kasvetli ,yagmurlu ve kışın havanin erkenden karardigi gunler her zaman hosuma gitmis; moralimi yerine getirmistir

• hava konusunda güvendiğim sitelerden bir tanesi bu şimdi size sormak istediğim bir kaç şey var dostlarım.kaç gündür televizyonlar haber spikerleri hava durumu falan fırtına gösteriyor deli yağmur yağacak şöyle fırtına kopacak diyorlar ama henüz hala hiç bir şey göremedik Kadıköy'de özellikle şimdi bu fırtına olayları fıss mı çıktı ?