GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2017)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sevgili Yönetici Arkadaşlar yıllardır bu işin içinde olan bir kardeşinizim. başka bir forumda 2. kişi konumundaydım. Bunları neden yazıyorum diye soracak olursanız size bazı tecrübelerimi aktarmak için yoksa asla kendimi övmek için değil. Önce bu hususu belirterek yazıma giriş yapmayı uygun gördüm. Başlığın kendisi ile içeriği çok fazla örtüşmüyor. Neden derseniz. Bir kere başlık gfs ve ecmwf yorumlamaları değil mi? Başlık bu fakat paylaşılan içeriğe baktığımızda gfs güncellemelerinin saat saat görselleri paylaşılıyor. Bu da gfs ve ecmwf yorumlarının arada kaynamasına yol açıyor. Ben açıkçası forumda bu başlığa girdiğimde görsellerin arasından yorumları bulmak için epey zaman harcıyorum. Onun yerine şunu yaparsak daha iyi olur derim. Bu başlık sadece yorumlara yönelik olsun. Model haritaları için adres verilir kaldı ki bugün herkes site adresini verdiğimizde anlık olarak oradan kendisi gfs ecmwf ve diğer onlarca modelin canlı takibini yapabilir. Bu şekilde olursa üyeler de yorumları okur modelleri de sitesinden kendileri takip ederler. Ha illa bu haritaları an be an yayınlayacağız derseniz o zaman gfs ecmwf canlı takip başlığı açılır oradan an be an bu veriler paylaşılır. Tavsiye benden siteyi daha ileriye götütmek sizden. Tavsiyeler sitenin menfaati içindir yoksa bu benim işim değil zaten yıllarca bu işi yaptım yoruldum. Sizlere 47 yaşında birçoğuınuzun abisi olarak naçizane önerim olsun istedim. Hayırlı çalışmalar. Tabii burada son söz Efsane Semih kardeşimindir o uygun görürse bu tavsiyemi dikkate alır ya da kendisi dilediği tasarrufta bulunur.

• Bu arada kimse dikkat etmiyor ama Ocak son dakika golü atacak haberiniz yok Herkes Şubata odaklanırken yarın akşam ve salı gecesinin ilk saatlerinde İStanbulda güzel dekler görükecektir sistemcik batıladı -10 lar var TD -3 -4 lerde 500 hpa -30 larda 850 hpa -10 larda daha ne olsun arkadaşlar kar görsel şöleni olur izleyin bence.

• Mgm beni bağlamıyor mgm yi ciddiye almayalı neredeyse 10 yıl oluyor. 6 7 Ocakta gördük işte olanları millet yollarda rezil oldu benim arkadaşım istoçtan başakşehire 8 saatte gitmiş cuma akşamı. Perişan olmuş adam resmen. Kızı da yanında olduğundan arabayı bırakıp gidememişler. O gün mgmye bakanlar ayvayı yedi biz hala mgm ne dedi onun tartışmasını yapıyoruz. Beni ne sürmeli ne mgm ne o ne bu bağlamaz kendi yağımla kavrulurum bu bana yeter. Bahsettiğim süreçte kar bakalım yağacak mı yağmayacak mı? Mgm kar yok diyor ben de var diyorum.

• Hocam selamlar sistem için hevesimiz kırıldı ya bir kere görsel dek olursa yan cebime

Bu arada kimse dikkat etmiyor ama Ocak son dakika golü atacak haberiniz yok Herkes Şubata odaklanırken yarın akşam ve salı gecesinin ilk saatlerinde İStanbulda güzel dekler görükecektir sistemcik batıladı -10 lar var TD -3 -4 lerde 500 hpa -30 larda 850 hpa -10 larda daha ne olsun arkadaşlar kar görsel şöleni olur izleyin

• tarantula hocam ağzına saglik. Çok güzel bir soruna değinmissin. Her seferinde cepten giriyorum. İki satir yorum aramak için dakikalarca sayfa sayfa görsel kaydirmaktan gözlerim bozuldu resmen. Bir yorum görsem hemen beğenimi yapıyorum. Umarım dikkate alırlar. Yoksa bilen baktığı ile bilmeyen anlamadigi ile kalacak. Mesela ben kayseri için ic anadolu konusunu takip ediyorum. Orda da kaç kez dile getirdik. Burdan konu kapatılıp bolgelere yönlendiriliyor ama bolge konularinda çıt yok. Hocalarım yanlış anlamasın kızmasin lütfen

• Bu arada kimse dikkat etmiyor ama Ocak son dakika golü atacak haberiniz yok Herkes Şubata odaklanırken yarın akşam ve salı gecesinin ilk saatlerinde İStanbulda güzel dekler görükecektir sistemcik batıladı -10 lar var TD -3 -4 lerde 500 hpa -30 larda 850 hpa -10 larda daha ne olsun arkadaşlar kar görsel şöleni olur izleyin bence.

Semih üstadı dikkate alanlar 1 şubata kadar bekliyeceklerini biliyorlar :)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• 4 Şubat ben ondan önceki mini sistemciği gördüm onu yazdım elbette o sistemi bekliyoruz tarih aralığı da verdim burada hatırlarsanız 8 11 şubattan itibaren bu aralıkta sistem girme ihtimalinden bahsettim. Şu an modellerde göstermiyor biz üst seviye atmosfer verilerinden hareketler kabaca bir tarih aralığı verebiliyoruz incelemelerimiz nispetinde.

inşallah güzel bir gol olur :)

• 4 Şubat ben ondan önceki mini sistemciği gördüm onu yazdım elbette o sistemi bekliyoruz tarih aralığı da verdim burada hatırlarsanız 8 11 şubattan itibaren bu aralıkta sistem girme ihtimalinden bahsettim. Şu an modellerde göstermiyor biz üst seviye atmosfer verilerinden hareketler kabaca bir tarih aralığı verebiliyoruz incelemelerimiz nispetinde.

Hocam, 4 Şubat ın demek istediği şu sanki;

Biz (sizin de belirttiğiniz gibi) Ocağın son dakika golü atabileceğini (İstanbul için) zaten bekliyorduk. Çünkü Semih Hoca, sistemin uzun soluklu olduğunu önceden söylemişti. Ama Semih Hocayı dinlemeyenler, sistemi çoktan bitirdi, o ayrı mesele. Yani bu öngördüğünüz mini sistemcik, zaten biz Semih Hocayı takip edenler için hep ihtimal dahilindeydi.