GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2017)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kar haritalarının en çok yanilacagi sistemler DEK li sistemlerdir. DEK li sistemlerde hep en sağlam kurşun sistemin son gününden bir gün öncesine saklanır. Demek istediğim şu ki perşembeyi bırakın cuma gecesine ve cumartesiye odaklanın. ;) :gun_bandana:

• Kar haritalarının en çok yanilacagi sistemler DEK li sistemlerdir. DEK li sistemlerde hep en sağlam kurşun sistemin son gününden bir gün öncesine saklanır. Demek istediğim şu ki perşembeyi bırakın cuma gecesine ve cumartesiye odaklanın. ;) :gun_bandana:

Sonuna kadar katılıyorum , tamamen gözlemlerime dayalı olarak söylüyorum , kaç tane dekli sistem gördüysem ansızın vuruş yapıyor . Hatta insanlarda artık yağış olmaz , dindi düşüncesi oluştuğu an patlatıyor .

• Bölgenizde (özellikle Marmara ve Karadeniz sahil şeridi için söylüyorum) kuzeyli sert rüzgarlar sürekliliğini yitirmediği sürece yağıştan ümidinizi asla kesmeyin. Bu sistemde WRF ve radar takibi çok daha önemli. Kısa molalarla uzun soluklu orta kuvvette başlayacak olan DEK ler ardından biraz daha uzun molalı ama kuvvetli kar sağanaklarına yerini bırakacaktır.

/scatisma2::341 /scatisma2::341 /scatisma2::341

• arkadaşlar bu dek yağışları gerçekten çok güzel ya önce kar duruyor hafiften güneş açıyor sonra ilerida kuzeyde kara bulutlar beliriyor sonra hafif rüzgar başlıyor yavaş yavaş o bulutlar beyaza dönüşüyor ve kısa bir süre içerisinde denizin üstü beyazlıyor işte onda kar gelceğini anlıyorum ve sonrada yoğun kar yağışı başlıyor

• Bölgenizde (özellikle Marmara ve Karadeniz sahil şeridi için söylüyorum) kuzeyli sert rüzgarlar sürekliliğini yitirmediği sürece yağıştan ümidinizi asla kesmeyin. Bu sistemde WRF ve radar takibi çok daha önemli. Kısa molalarla uzun soluklu orta kuvvette başlayacak olan DEK ler ardından biraz daha uzun molalı ama kuvvetli kar sağanaklarına yerini bırakacaktır.

Benim de en çok korktuğum nokta bu iste.. ve genelde karadenizlilerin.. Bize dekten basta sistem yaramıyor siklon diyorlar ama hic sevmem b.karadenize yaramıyor asla ..

Mesela ben Zonguldak dayim bize karayel ve yıldız olmalı o da çok yatmamalı. Poyraz asla Yaramıyor.. Nefret ettim o yüzden poyraz illetinden..

Geçen sistemde ve genelde bir anda rüzgar dönüyor . Hava açıyor denizin üstünden batımıza kayan bulutları izliyoruz sistem mahvoluyor adımıza ve insan sinir oluyor ..

Ama sizin dediginiz gibi Rüzgar dönmediği surece her turlu gömüyor bizi.. İnşallah bu sistemde dönmez..

Kıs başından beri rüzgardan çekmedğimiz kalmadı ..

• Bu arada çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir uygulama var , bilenleriniz belki vardır , akıllı cep telefonlarınıza storedan , meteo models diye bir uygulama indirebilirsiniz . Bütün modelleri anlık takip edebilirsiniz . Güncelle butonuna basıp uygulamaya girdiğinizde , model , diyagramlara direk güncel olarak ulaşabiliyorsunuz . Uzun süredir kullandığım muhteşem uygulama .

• Bu arada çok faydalı olduğunu düşündüğüm bir uygulama var , bilenleriniz belki vardır , akıllı cep telefonlarınıza storedan , meteo models diye bir uygulama indirebilirsiniz . Bütün modelleri anlık takip edebilirsiniz . Güncelle butonuna basıp uygulamaya girdiğinizde , model , diyagramlara direk güncel olarak ulaşabiliyorsunuz . Uzun süredir kullandığım muhteşem uygulama .

Meteociel in kendi uygulamasıda var.İsteyen aşağıdaki linkten indirebilir.
    Android
    İos

Hayat bir uykudur ölünce uyanır insan. Sen erken davran ölmeden önce uyan.. Mevlana