28 ARALIK - 1 OCAK SİSTEMİ DETAYLI ANLATIM

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhabalar herkese kolay gelsin hayırlı forumlar :)

Uzun süredir takip ettiğimiz sistemi biraz daha detaylı olarak anlatmaya çalışacağım sizlere...

SİSTEMİN ADI : Yorgun Yolcu

Sisteme bu adı vermemin sebebi uzun süredir bizi de yorması kendisinin de geç gelmesidir...

GFS nin bize sunduğu balkanlar ve karadeniz karması üzerinden gelecek olan soğuk hava 28 Aralık Sabahı Akdenizin batısında tepki ab si oluşması ve buna bağlı olarak devamında derinleşerek sistemi üzerine çekmesiyle alakalıdır..

Buna ek olarak ilerleyen saatlerde karadeniz açıklarında oluşan ab alanı ise karadeniz de kuvvetli yağışların oluşmasını sağlıyor...

Şimdi de sıcaklık Girişlerini Kontrol Edelim :

Verilen sinoptiklerde bulunduğu gibi ülkemize soğuk hava girişi dediğimiz gibi balkanlar karadeniz karması olarak olacaktır...

Uzun süredir ECMWF - GFS - GEM - NASA - JMA - NAVGEM modellerinin mutabık'lık sağlayamaması bizlerin canını sıkıyordu fakat gece ve sabah güncellemeleri ile mutabakat sağlandı ve sistem gelişi ve sıcaklıklar ortalama değerleri artık garantileşti...

KAR ÖRTÜ HARİTASI :

KAR - KKY YAĞIŞ HARİTASI :

Verdiğimiz haritalarda farklılıklar görebilirsiniz.. Bu farklılıklar İkinci yağış haritası kky ve kar yağışları kapsar ve havadan düşecek her taneyi hesaplar.. İlk harita ise yerde oluşabilecek örtü miktarlarını tahmin eder...

Şimdi sistemi detaylı olarak size anlatmaya çalışayım...

28 ARALIK :

Öncelikle 28 aralık sabah saatlerinden itibaren yurdumuza giriş yapacak olan soğuk hava dalgası balkanlar ve karadeniz karması üzerinden bulgaristan sınır kapısına kadar gelecektir...Hali hazırda ülke genelinde bulunan -4 lük soğuk hava alanı ise iç kesimlerdeki yağışların hafif ve orta kuvvette kar olarak devam etmesini sağlıyacaktır..

28 Öğleye Kadar :

Ülkede bulunan hafif ve orta kuvvette olan yağışlar ; Eskişehir , Afyon , Balıkesir , Bursa , Bilecik , Düzce , Bolu , Zonguldak , Bartın , Kastamonu , Sinop'un iç ve yüksek kesimlerinde kar batı karadeniz kıyısı ile zaman zaman Balıkesir , Bursa , Bilecik , Zonguldak , Sinop çevrelerinde kky olarak yağacaktır...

Diğer bölgelerde yağış yok sıcaklıklar ise mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altında...

28 Öğleden Sonra :

Sistemin gelmesi ile akdenizde oluşan tepki ab si ülke geneline yağışları sürükleyerek kuvvetli zaman zaman yoğun yağışlar almasını sağlıyacak...
    Bu yağışlar ; Batı ve Orta Karadenizin iç kesimleri , İç Anadolu Geneli , İç Ege , Akdenizin İç ve Yüksek Kesimleri ile Marmaranın İç ve Yükseklerinde orta kuvvette kar zaman zaman kuvvetli kar yağışları olacaktır..

Bu yağışların özellikle Akdenizin iç kesimlerinde yoğun olması bekleniyor... TOROSLAR DİKKAT !!!

29 ARALIK :

Sistemin gelişi ile akdenizde oluşan tepki absine karşılık olarak karadeniz açıklarında oluşan ab alanı 29 aralık günüde karadenize kuvvetli kar yağışları bırakacaktır...

Bu yağışlar orta ve doğu karadeniz kıyılarında yağmur ve kky , İç kesimlerde kuvvetli zaman zaman yoğun kar olacaktır... Ülke genelinde bulunan siklonik yağışlar ise hafif ve orta kuvvette kar yağışları ile iç kesimlerde devam edecektir..

30 ARALIK :

Akdenizde bulunan ab alanın genişlemesiyle yağışlar tekrar ülke genelinde kuvvetli olmaya başlıyacaktır.. Gün içerisinde ülkede doğu ve güney doğu anadolu dışında iç kesimlerdeki tüm iller kar yağışı alacaktır. Ve sistemin en büyük alana yayıldığı gündür..

Buna bağlı olarak trakya da beklenen kuvvetli kar yağışlarıda 30 aralık günü içersinde alacaktır...

31 ARALIK :

Akdenizde bulunan ab alanının kuzeye doğru çıkmasıyla artık güneydeki yağışlar hafifleyecek ve bölge bölge son bulacaktır... Kuzeye kayan ab alanı ise iç anadolu ve batı karadenizin iç kesimlerinde yoğun ve kuvvetli kar yağışları bırakmaya devam edecektir...Hali hazırda bulunan trakyadaki ve marmaradaki kar yğaışları ise kuvvetli kar olarak devam edecektir. Kıyılarda bu yağışlar zaman zaman kky a dönebilir..

1 - 2 OCAK :

Yeni yılın ilk günlerinde yağışların sadece batı ve orta karadenizin iç kesimleriyle iç anadolunun kuzeyinde devam etmesi bekleniyor..Bu yağışlar karadeniz kıyıları hariç kar yağışları olarak görülecektir..

GENEL SİSTEM DEĞERLENDİRMESİ :

Yaklaşık 5-6 gündür bahsettiğim doğu marmara , batı karadeniz sistemi artık netleşmiş olup belirttiğim bölgelerin favori bölgeler olmasını bekliyorum...

Özellikle batı karadenizin iç kesimlerinde ; düzce , bolu ve kastamonu yaylalarında yer yer 1 metrenin üzerine çıkacak kar yağışları görülecektir..

Akdenizde oluşan tepki ab si ile akdenizin iç kesimlerinde görülecek kar yağışlarının ise toroslarda tekrar metre civarında kar bırakmasını bekliyorum...

Trakya ise sistemin soğuk bakımından yine sıkıntı yaşamayacağı birinci bölge diyebiliriz ama yağışlardan yine sıkıntı yaşıyor kaderi olarak... Yinede buna rağmen örtü oluşacaktır..

Egenin iç kesimleride şanslı çünkü hem akdeniz hemde karadenizde oluşan ab alanlarından faydalanarak kar yağışları alacaktır..

İç anadolu da benzer şekilde akdenizin iç kesimlerine sarkan yoğun kar yağışları iç anadolunun güneyini etkilecek olurken karadenizde oluşan ab alanı ile karadenizi etkileyecek yoğun kar yağışlarının da iç anadolunun kuzeyini etkilemesini bekliyorum...

Kar Kalınlıkları Tahminleri :

Trakya : 5-15 CM

Trakyanın iç kesimleri 5 - 8 cm civarında örtü oluşturacak ike karadeniz kıyılarında örtü miktarı zaman zaman 15 - 17 cm e kadar çıkacaktır...

Marmara : 4 - 16 CM

Marmaranın genelinden bahsetmektense il il bahsetmek istiyorum .. İstanbul genelinde kıyılar hariç iç kesimlerde 5-10 cm arası örtü oluşmasını bekliyor iken yükseklerde 15 cm e kadar çıkabilir bu örtü miktarı...
    Bursa,Balıkesir,Çanakkale,Bilecik,Sakarya civarlarında örtü miktarı 15 cm ve üzerinde olmasını bekliyorum yükseklerinde ise yer yer 40 cm e kadar çıkabilecek.Uludağ ve Kartepede yağışlar 1 metrenin üzerinde olacak..
    Kocaeli , Yalova civarlarında ise yağışlar kky ve kar sınırısında örtü oluşması halinda 5-6 cm civarında olacaktır...

Ege : 8-24 CM

Egenin iç kesimlerinde kuvvetli olarak beklediğimiz kar yağışlarının kütahya , eskişehir ,afyon civarlarında yer yer 25 cm civarında örtü bırakmasını bekliyorken .. İzmirde 29 ve 30 u akşamı gece saatlerinde kar görmek mümkün olabilir..

Akdeniz : 4-16 CM

Akdenizin açıklarında oluşacak ab alanı akdeniz bölgesine çok kuvvetli kar yğaışları bırakmasını sağlıyacak . Akdenizin iç kesimlerine yağacak bu miktar bahsettiğimiz üzere 25-30 cm ve üzerinde olacak iken göller yöresinde lokal olarak 40 cm üzerine çıkabilir...

Hatay mersin antakya civarında zaman zaman kky ve kar geçişleri olabilir , bu geçişler iç ve yüksek kesimlerde olacaktır...

İç Anadolu : 8-22 CM

Sistem boyunca her iki ab alnından faydalanıcak olan iç anadolu bölgesinin özellikle kuzeyi ve güneyi çok kuvvetli kar yağışları alacaktr. Karaman , niğde civarlarını tekrar kuvvetli ve yoğun kar yağışları bekliyor diyebiliriz..

Batı Karadeniz : 14-32 CM

Sistemin benim gözümdeki favori bölgesidir. Akdeniz açıklarında oluşan ab alanından dolaylı olarak faydalınacak olan batı karadeniz bölgesinin ardından karadenizde oluşacak ab alanınından doğrudan etkilenmesini bekliyorum... Özellikle Kastamonu , Bolu ve Düzcenin yüksek kesimlerinin yer yer 60-70 cm kar almasını bekliyorum...

Orta ve Doğu Karadeniz : 4-12 CM

Bölgenin kıyı kesimleri kky ve zaman zaman kar yağışları alacak ike iç kesimlerinde oluşacak örtü miktarı lokal olarak 15 cm e kadar çıkacaktır...

@AE_Gabel_Berg_10 , @BaFRaLı55 , @Bay Hava , @Baybars , @Gray Cities , @Samet_113 , @Şaban Çilesiz , @wildleo1907 , @Sibiryali , @TT SiNaN NN , @Heavy Snow S.A. , @Effective Snow (Oğuz03) Hocalarım yorumlarınız benim için çok önemli yorumlarınızı bekliyorum... ^^

ARKADAŞLAR YETERİNCE UZUNLUKTA VE DETAYLI BİR KONU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM GÖRDÜĞÜNÜZ EKSİKLİKLERİ , BEĞENİLERİNİZ VEYA BEĞENMEDİĞİNİZ YERLERİ BENİMLE PAYLAŞIRSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM...

Bereketli Yağışlar , Mutlu Yıllar :gun_bandana: uzays3271653126 

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

Einmal editiert, zuletzt von Uğurcan Makaroğlu ()

• yüreğine sağlık usta iyi bir tahmin olmuş ben yüzde 90 arkadaşın tahminine katılıyorum.

Teşekkürler üstadım saolasın...

hocam tesekkur ederiz trakyada tekirdagda yasiyorum nasil etkileniriz acaba?

10 cm civarı örtü bekliyorum

Güzel olmuş

Teşekkürler :)

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Zonguldak Alaplı nasıl olur sizce? Denize 3 km uzaklıktayım.

28 i gün içerisinde kky olarak başlıyacak yağışlar ilerleyen saatlerden sonra kar yağışlarına dönecek fakat 29 u gün içerisinde zaman zaman tekrar kky yağışlarına dönebilir...

Genel olarak 15 cm civarı örtü oluşmasını bekliyorum..

Priestley

• Hocam istanbul zeytinburnunda üniversitede okuyorum perşembe günü tatil olur mu ?

Önlem almak için olabilir fakat yerdeki kar miktarından olmaz :)

Priestley

• Kayseri olarak yine elimiz boşmu çıkarız tahmininız nedir? İç Anadolunun doğusu bu sene şanssız gidiyor.

Evet şanssız olarak devam ediyorsnuz bu sistemden de çok fazla şey beklemeyin 10 cm civarı örtü oluşmasını bekliyorum yeterli yağışları henüz almıyorsunuz...

Priestley