İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Böyle sistemi hayatımızda bile belki daha zor görürüz.Tadını sonuna kadar çıkarıyorum sizde çıkarın bence.2 gündür 4-5 saatlik uykuyla duruyorum.Salıya kadar tam gaz devam.MÜTHİŞ...

• Gerçekten şu an karşı taraftakileri özellikle de Başahşehir civarlarındaki kişileri o kadar kıskanıyorum ki :/ Şaka bir yana gerçekten de avrupa yakasının dehşet-ül vahşet şeyler yaşadığı bir sistem oluyor. Biz Maltepe olarak malesef çok nemalanamadık ama belli de olmaz herhalde diye düşünüyorum inşallah elimize bir şeyler geçer yine :)

• naefs_raw_precip_8-14day-global.png

Beklediğim gibi DEK'ler güçlendiler ve şuan Avrupa Yakası'nı kara gömüyorlar. Kocaeli'de de kar kuvvetlenecek demiştim, orada da kuvvetlendi ve şuan devam ediyor.

Anadolu Yakası ise saatlerdir iki kütlenin ortasında Kocaeli'yi ve Avrupa Yakasını seyrediyor.

Önceki mesajımda öğleden sonra AHL için 900 hPa sıcaklığının -10.1 dereceye düşeceğini söylemiştim. Söylediğim gibi de oldu. Hatta Avrupa Yakası'nda daha da altına düştü. Fakat Anadolu Yakasında aynı saatlerde 900 hPa -8.9 derecenin altına düşemedi ve yeterince soğuyamadı. Bundan dolayı DEKler de saatlerdir Avrupa Yakası'nı etkilediler ve doğuya kaydıkça ya eridiler ya da hiç doğuya kaymadılar. Ama bu durum değişecek.

gfs_apcpn_eu_52.png

Anadolu Yakasında 900 hPa sıcaklığı saat 18-19 gibi da -10.3 dereceye, daha sonra da -10.9 dereceye düşecek ve DEK'ler başlayacak.

Gece geç saatlerde şuan batılı olan 850 hPa rüzgarının da denizden esmeye başlamasıyla koşullar DEK için iyice uygun hale gelecek.

Bunları GFS'ye göre söylüyorum. Söylediklerimin tutarlılığı GFS'nin tutarlılığına bağlı. Şuana kadar söylediklerim tuttu. Ama şuana kadarki yağış siklon yağışıydı. DEK biraz daha karışık bir yağış türü GFS gibi bir model için. O yüzden kesin diyemem.