İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • istanbulun en batisi ecmwf meteogramlarina gore oglen olmadan 0 dereceye iniyor. Sabaha karsi sulukarla baslar diyor meteogram.

• Hazır mıyız?

Çok ciddi bir sistem var karşımızda. Yağışın az olduğunu düşünmüyorum. DEK yağışlarını katmaları gerekiyor, asıl olay DEK yağışlarında bitiyor zaten.

Şu görüntüye göre Çarşamba öğle saatlerine kadar İstanbul aralıklı kar yağışlı, ben yağış az diyenleri dinlemiyorum diyebilirim.

işte geldi gönlümün efendisi. Tahmincilerin hası. Okluzyona güvenim sonsuz artık rahatlayabilirim.

• bakin yine hersey cok abartilmis, cumagece ve cumartesi kar var, sonra bisey yok kuru soguk, miktad kadiogluda abartiliyo dedi 1 gun kar var

dediğin adam baktım şimdi hesabına abartılıyor diyor metrelerce kar olmayacak diyor yahu metrelerce karmı bekleyen var:)

• abartmayin ya semih beyinde belirttigi gibi 24 36 saat kar yagisi var alt tarafi..

Bu kadarda heyecan yapmayin.. sonra bende dahil cok uzuluyoruz.. biz simdilik az bilelim.. cok yakarsa yikariz buralari sevincten.. ama az bilelim biz

semih bey geçen sistemde kıyılarda 25-30 cm yükseklerde 30-50 cm değişti o yüzden kesin konuşmamak lazım

• @Okluzyon Hocam iyi guzel soyluyosunuz fakat. 2 gun kuru soguk olacak diyor bazi tahmincilerimiz..

Sizin dusunceleriniz nelerdir. Bazi yerlerde yukseklerde anca 10 cm yapar diyenlerde var

O kuru soğuk gözüken yerlerde sığ ama etkili dekler olabilir. O yüzden kuru soğuk demek yanlış.

• önce efsane dediler sonra çevirdiler efsane değilmiş 1.gün yoğun kar diyorlar sistem gelince ne diyecekler merak ediyorum.Temkinli olmakta her zaman fayda var bu modeller bozulacak bozulmaya devam edecek.Yoksa benimde gönlüm kadıköy'de güzel kar yağışı görmek ister ama gerçekler öyle değil.

• 500hPa sıcaklıklarına baktığımızda DEK için koşullar tamamıyla yeterli gözüküyor.

Bunun dışında rüzgar ilerleyen günlerde karayeli bırakıp yıldıza dönüyor.

100 metre çukur kazın, orada 10 cm yapar işte.

Pazar gecesi ve pazartesi günü yağış zayıflayarak aralıklarla devam edecek fakat salı günü tekrardan yağış görülebilir.

• Oklizyon bende sizin dediğiniz yönde tahmin yaptım adamlar hemen taşa tuttu beni İstanbul'da en etkili kısmı Cuma gecesi ve Cumartesi gün boyu ondan sonra zaten işimiz Deklere kalıyor ama pekte kuvvetli olacağını sanmıyorum

• Oklizyon bende sizin dediğiniz yönde tahmin yaptım adamlar hemen taşa tuttu beni İstanbul'da en etkili kısmı Cuma gecesi ve Cumartesi gün boyu ondan sonra zaten işimiz Deklere kalıyor ama pekte kuvvetli olacağını sanmıyorum

20cm yetmezmi ? yerde en az 2 -3 gün duracak en kötüsü şuan için

• %100 katılıyorum...

Salı günü kar yağışının tekrar kuvvetlenecek olması da enteresan... bu durum bu sistemi daha önce gördüğümüz pek çok sistemden ayrıştıracak nitelikte....

Bu sefer sıcaklıklar yüzünden üzüleceğimizi hiç zannetmiyorum.... Stok yapalım evlere :)

• @RulingSnow bence de @Okluzyon dediği gibi ola ki yağışı erken yakalarsak yüksekler adına süper bir yoğunlukta kar alabiliriz. ancak ufak bir kıpırdama dahi olsa cumartesi yağışları da kuvvetli o sebeple 1 gün aralıksız siklonik yoğun kar yağışı siddetine bağlı olaraktan 10-20 cm aralığı kar bırakabileceği düşünürsek pazar da devam eden orta şiddette bir kar var. 25-30 u zorlarsın ama bu kez siklonik yağışın dışında dekler devreye girerse onu bilemem :)