Burdur Ayrıntılı İklimi

 • Burdur bildiğiniz üzere Akdeniz bölgesinde bulunan bir ildir.Bulunduğu konum 'Göller Yöresi' olarak bilinir.İlin doğal yapısı engebeli olmakla beraber 950 metre üzerindedir ve ortalama yukseltisi 1000 metredir.Bu yukseltisi sebebiyle Akdeniz ikliminden ayrılır .İlin ortalama yağış miktarı ortalama 540 mm'dir.
  Iklim açısından Akdeniz ikliminden biraz ayrılır . Karasal iklim özellikleri gözlenir.Fakat özellikle güney kesimlerinde Akdeniz iklimi daha belirgin iken kuzey kesimlerinde karasal iklim daha baskindir .İklimi kurak ve yarı kurak olarak sınıflandırılabilir.En yağışlı ayı Aralık, en kurak ayı ise Ağustos dur.


  Yağış Durumu:Yıllık toplam 640 mm yağış alır . En çok yağış düşen aylar Kasım,Aralık,Ocak ve Subattir . Yani en fazla yağışı Sonbahar ve Kış aylarında alır (Ortalama 78 mm). En az yağışı ise Haziran,Temmuz ve Ağustos aylarında alır(Ortalama 23 mm ). Yani en yağış aldığı mevsim Yaz ayıdır .Yağış rekoru (Burdur Merkez) 2009 yilinda 800 mm dir.
  gfseu-1-240.pnggfseu-0-252.png


  Sıcaklık :Yıllık sıcaklık ortalaması 12,9 dur.Güney ilçelerinde daha fazla, Kuzey ilçelerinde daha düşüktür .En soğuk ay ortalaması 2,7 ile Ocak ayıdır.Yıne en düşük sıcaklık ortalaması -0,8 ile Ocak ayında gerçekleşmiştir . En sıcak ay ortalaması 24,7 ile Temmuz dur . En yüksek sıcaklık ortalaması 32,2 ile Ağustos ayında gerçekleşmiştir . Tarihinde en düşük sıcaklık -14, 6 dır.
  En yüksek sıcaklık ise 41 derece olarak olculmuştür.
  gfseu-1-252.png


  Bitki Örtüsü :İlin doğal yapısı oldukça engebelidir. İl arazisinin

  • %60.6’si dağlık,
  • %2.7’si yayla,
  • %19’u ova ve

  %17.6’si engebelidir.


  Güneyden Batı Toroslarin uzantıları üzerindeki Boncuk Dağları , Elmalı Dağı , Katrancık Dağı ,
  Doğudan Batı Toroslarin uzantıları üzerindeki Kuyucak ve Dedegol Dağı ,
  Kuzeyden Burdur Gölü ve Karakus dağı sırası ,
  Batıdan ise Acıgol ile Eseler Dağı ile cevrilidir .


  Burdur ili , topraklar genelde killi ve kireçlidir.


  İlçeleri:Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova dır . En büyük ilçesi Bucak , en küçük ilçesi Kemer dir.


  gfseu-2-252.png