AraLık Ayı kış hazırlığı

• @cografyaciburak aynen hocam katılıyorum model yorumlamada öyle yazdım bende , bu tür sistemlerde kıyı kesimlerin kar alması zor, soğukla çakışması lazım, kıyılar sıcak kalıyor, ben sizin dediğiniz 2.sistemi kovalamalıyız diye düşünüyorum kıyılarda kar ve örtü alabilmemiz için. Zaten tarih olarakta kasım sonu istanbulun kıyıları için biraz erken denizler soğumamış oluyor. Model konusunda 2.sistem için yorumlarınızı bekliyoruz

• bu arada bahsettigim buyuk lokma 9 u gibi kendisini gosterecek ancak semih hocanin dedigi sistem cok iyi duruyor birlesebilir daha dogrusu blokaj sistemi gelebilir.oyle gelirse tam buyuk lokma olur :) aksam gfs 6 aralik tarihine dikkat edelim endeksler iyi duruyor

• coğrafyacı hocam tahmininizde bana biraz risk almamışsınız gibi geldi, size nasıl tahmin yapacağınızı öğretmiyorum yanlış anlaşılmasın ama risk iyidir.

Sonuna kadar katılıyorum. 1. sistemi takip ederken 1. sistemin içinde 2. sisteme hazırlanacağız 1. sistem ön hazırlık :4722 8)

• aralik ayina sistemle giriyoruz.
    sistemin en etkili bolgesini ic anadolu ve afyon civarinda bekliyorum.sali gunu trakya da ozellikle edirne civarinda kar ortu yapabilecek cinsten ve sinir kapisinda sorunlar yasatabilir.sali aksam saatlerinden itibaren marmara bolgesine dogru ilerleyecek olan soguk hava dalgasi ab alaninin guneydoguya dogruda hareketiyle trakya bolgesinde yagislari gece saatlerine dogru kesmis olur.istanbul avrupa yakasinda soguklarin girmesiyle 6 saatlik etkin bir yagis olabilir sali gece ve carsamba arasinda yagis iyi.bu zaman araliginda yukseklerde soguma sorunu olmayacagindan dolayi sariyer kesimleri istanbulun kuzey kesimleri hafif ortu alabilir.burada asil amac kasimi karla kapatmamiz olur ve denizin sogumasi.yukari seviye iyi soguma cekirdegi olusabilirse dek bantlari da iyi olur.ancak benim sahsi fkrim dek bantlarinin zayif ve gunesli zaman zaman hafif kar yapacak cinsten olmasi olacak.yani carsamba gunu ogleden sonra gunesli bir hava olabilir.bazilari bu ne nerde kar diyebilir dek banti zayif olacagindan.ic anadolu bolgesi carsamba aksam saatleriyle en etkili kar yagisini alacak dikkat cekecek yerler afyon kesimi ankara ve bati karadeniz kesimleri.
    buyuk lokma icin aralik 8 itibari ile iyi izlenimler aliyorum buyuk lokmayi alirsak ortuluk kar alir yurdumuzun cogu bolgesi
    hayirli gunler herkese
    cografyacı...

Ağzından bal damlıyor hocam. :D