Deprem Bildirim Konusu

• Ana Fay üzerinde 2.0 lık bir mini deprem.

Harita öyle gösterir ama ana fayda üzerinde olduğunu çözümleme olmadan bilemeyiz. Bir sürü küçük, büyük fay var denizin içerisinde. Çoğu depremler tali faylarda meydana geliyor. Çözümlemeleri olmadan bir şeyin hangi fayda olduğunu bilmek kolay değil marmara denizi adına.

• Orta Marmara fayı olması lazım orasının.7 büyüklüğünde deprem üretme kapasitesi var ve önceden de 7 büyüklüğünde bir deprem olmuştu.Üstadlardan yorum bekliyoruz.

3 büyük fay var 3 tanesi de +7 büyüklüğünde üretecek potansiyele sahip. Ama o mini depremlerin çözümlemelerini bilmeden hangi fayda olduğunu bilemeyiz. Bir sürü tali fay ve bilinmezlikler var marmara denizinde. Olağanüstü bir durum olsa uzmanlar bilgilendirme yapardı zaten. Bu mini depremler takiptedir. Ama bu mini depremler kendi başına bir şey ifade etmiyor aslında. Her ay olağan depremler Marmara denizi adına.

• Marmara Denizi faylardan oluşan bir çorba, fay üzerinde deprem oldu demek biraz iddialı olur, kaldı ki fay üzerinde olması da tek başına bir şey ifade etmiyor.. Sadece bu depremciklerin belirli bir bölgede fazlalaşması (deprem fırtınası) ve büyüklüklerinin artması bir şey ifade edebilir oda bakın edebilir, eder değil..

İnsan iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır

• Bu beklenen İstanbul depreminde atımın kaç metre olacağı belli mi? Çünkü okuduğum bir yerde Doğu Marmara fayında 9 metreye yakın atım birikti diyordu. 99 depremi bile 5.5-6 metrede 7.4 yapmıştı. Böyle bir atım olursa korkunç bir büyüklük olur deniyor.

• Bu beklenen İstanbul depreminde atımın kaç metre olacağı belli mi? Çünkü okuduğum bir yerde Doğu Marmara fayında 9 metreye yakın atım birikti diyordu. 99 depremi bile 5.5-6 metrede 7.4 yapmıştı. Böyle bir atım olursa korkunç bir büyüklük olur deniyor.

Doğu marmara segmenti ( Cenk Ylaltırak 'a göre) gerçekleşirse 7-8 metrelik bir atım söz konusu olabilir ancak bu atımları bizim görme şansımız yok çünkü fay deniz altında, o yüzden atım olarak değil de enerji olarak ( ki atım enerjiyle orantılı) değerlendirme yapabilirsiniz

İnsan iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır

• Doğu marmara segmenti ( Cenk Ylaltırak 'a göre) gerçekleşirse 7-8 metrelik bir atım söz konusu olabilir ancak bu atımları bizim görme şansımız yok çünkü fay deniz altında, o yüzden atım olarak değil de enerji olarak ( ki atım enerjiyle orantılı) değerlendirme yapabilirsiniz

Doğrudur hocam ben şöyle bir hesaplama okudum bakın isterseniz. Sizin yazdığınız gibi 7-8 metrede çok fazla enerji çıkarmaz mı? Doğu Marmara Fayı (B segmenti) üzerindeki son depremin tarihi: 1509

Aradan geçen zaman: 2021-1509=512 yıl

Doğu Marmara Fayı' nın yıllık kayma hızı =16 mm

Fayın üzerinde biriken atım miktarı : 512 x 16 = 8,92 metre

• doğru hesap yaklaşıl olarak böyle bir atım olması lazım, ama yukarıda dediğim gibi, gölcük depremi gibi karada fay görebilseydik bu atımlar çok daha gözlenir ve işaretlenir olurdu. Deniz altında olunca referans noktasını bulmak zor. Bu depremle ilgili beni en çok meraklandıran kısmı acaba yaratacağı büyük enerjiyle Marmara denizi içerisinde heyelanlara sebep olup bir tsunami yaratır mı?

• doğru hesap yaklaşıl olarak böyle bir atım olması lazım, ama yukarıda dediğim gibi, gölcük depremi gibi karada fay görebilseydik bu atımlar çok daha gözlenir ve işaretlenir olurdu. Deniz altında olunca referans noktasını bulmak zor. Bu depremle ilgili beni en çok meraklandıran kısmı acaba yaratacağı büyük enerjiyle Marmara denizi içerisinde heyelanlara sebep olup bir tsunami yaratır mı?

Valla tsunami olabilir ama etkili olacağını ben sanmıyorum hocam. Benim okuduğum analizlerden çıkardığım sonuç şu. Kırılması beklenen fay çok güçlü ve tekrarlanma aralığı bu yüzden çok uzun. O yüzden sonuna kadar direnecek ve kim bilir kaç sene daha bekleyeceğiz. Ama kırıldığı zaman da çok büyük bir deprem üretecek. Ortalama 7.6-8'e yakın büyüklüğünde bir deprem. Allah şimdiden yardımcımız olsun. :(

• 3.8 olmuş.

Perdeyi araladığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitler ve geride bıraktıkları vardır.:flag_Turkey::flag_Turkey::flag_Turkey:

• Valla tsunami olabilir ama etkili olacağını ben sanmıyorum hocam. Benim okuduğum analizlerden çıkardığım sonuç şu. Kırılması beklenen fay çok güçlü ve tekrarlanma aralığı bu yüzden çok uzun. O yüzden sonuna kadar direnecek ve kim bilir kaç sene daha bekleyeceğiz. Ama kırıldığı zaman da çok büyük bir deprem üretecek. Ortalama 7.6-8'e yakın büyüklüğünde bir deprem. Allah şimdiden yardımcımız olsun. :(

Tarihsel kayıtlarda tsunami izleri var yalnız ( su basması olarak), bu dediğimiz doğu Marmara segmenti için geçerli daha kuzeydeki faylar var 1766-1 ve 1766-2 :) biz bir kere sallanmaya başlayınca birkaç yıl içinde belki daha kısa sürede Marmaradaki faylar teker teker yada birleşerek enerjilerini boşaltacaklar. Fayın güçlü olmasından çok yapısı ve uzunluğu bunu belirliyor. Çok büyük bir deprem üreteceği belli zaten, olay sadece o depremlede bitmeyecek diğer faylarıda etkileyecek bu deprem..

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 10k

• Interstellar
    2. Replies
      10k
      Views
      466k
      10k
    3. berkay_tuku

1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 11k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      11k
      Views
      773k
      11k
    3. zapzuk

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4.7k

• Aytac
    2. Replies
      4.7k
      Views
      613k
      4.7k
    3. Minor

1. Orman Yangını Bildirim Konusu 134

• Fease
    2. Replies
      134
      Views
      5.7k
      134
    3. Al1han

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2021) 771

• Samet
    2. Replies
      771
      Views
      191k
      771
    3. Interstellar

1. Deprem Bildirim Konusu 13k

• Gray Cities
    2. Replies
      13k
      Views
      1.1M
      13k
    3. Aykut53

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      257
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama 26

• Samet
    2. Replies
      26
      Views
      699
      26