Ekim Ayı Görüşleri

• Gerçi ben Ankara için bakıyordum sisteme :) Bursaya sistem dediğiniz gibi uğrayabilir belki tam fikrim yok ama Ankara için ne yağış ne de kar görünüyor maalesef :(

• ekim ayi basi malesef guzel sistemi kaybettik ancak bunlar olabilir ekim gelecgi yine hareketli sogk girisleri yagislar olacak yalniz kasım sikinti olmaya devam ediyor azor yb alani yatay sekilde kasimda bizim uzerimizde olmaya aday suan gordugunuz azor cikisini kasim itibari ile uzerimizde bekliyorum dha once soyledigim bu durumun bugun ihtimali daha da artti.

• ekimi bir toparlayalim ekim 11 12 itibariyle kuzeyimizde yavas yavas soguk depolanmaya basliyor azor yb si bu sene oldukca aktif izlanda ab alani aslinda bu kadar pasif kalmasaydi su gelecek 6 7 ekim sistemi (bekledigim sistem) bizim kuzeybatimiz da konumlanacakti olmadi saglik olsun bazen azcik da izlanda absine ihtiyacimiz oluyor.azor yb aktif dedik ekim son haftasina kadar havalar artik sogumaya baslayacak kasim gibi ben azor yuksek basincinin ulkemiz genelinde yayilmasini bekliyorum.. endeksler suan da bana gore iyi sonuclar veriyor 15 16 gibi ao endeksi notr gidiyor ve sistem sinyalleri gelmeye basladi.kasim umarim bekledigim gibi olmaz yoksa yb bizi bunaltacak gibi.kasim icin ilerleyen zamanlarda yine gorus bildirecegim herkese hayirli geceler
    cografyacı. . .

• ekim sonu kasim basi yb etkisine girme ihtimalimizden soz etmistim ihtimal kalmadi ekim son haftasiyla beraber kasim gibi yb etkisinde olacagiz.su zamana kadar azor isini iyi yapti eylul gibi belirttigim ekim la nina gecisini azor bekledigim gibi belirtti bizlere.bu sure zarfinda aslnda daha sert soguklar bekliyprdum ancak karadeniz suyunu hesaba katamadik.neyse azor son hafta pasiflesiyor atlantik uzerinde olusmasini bekledigim ab alani izlanda aktifleserek azor malesef yatay konumuyla pozitif ao endeksi ile ulkemizi kasim baslarinda sicak tarafta birakacak.
    cografyaci...

• endeksler de ao cok negatife kaciyor bu aylarda sistem alabilmek icin.+1 faz iyidir ama malesef goruntu zor.negatiften geciste sistem ihtimalimiz var kasim da yb beklentim devam ediyor ancak bu endeks pozitife gecisi sirasinda bizde pay alabiliriz sanirim semih hocam da 1 2 kasim diye bunu belirtmis olabilir onun haricin de kasim 15 e kadar havalar orta derecede.
    cografyaci...

• endeksler de ao cok negatife kaciyor bu aylarda sistem alabilmek icin.+1 faz iyidir ama malesef goruntu zor.negatiften geciste sistem ihtimalimiz var kasim da yb beklentim devam ediyor ancak bu endeks pozitife gecisi sirasinda bizde pay alabiliriz sanirim semih hocam da 1 2 kasim diye bunu belirtmis olabilir onun haricin de kasim 15 e kadar havalar orta derecede.
    cografyaci...

yani biraz daha sabır diyorsunuz ustad :)

• Sonbahar müthiş kurak geçiyor.Normalde 30 günün en az 10 günü yağışlı hafiften yağmmurlu olmalıydı.Ortalama 15 günü yağmurlu sistemler gelmeliydi...Yani 3 gün 5 gün yağmurlu hava oldu bu ekim ayında ki bu olan 7 günün de her günü yağmur yapmadı.2-3 gün yağmur yağdı.Vallaha sıcak soğuktan ziyade beni yağışsız hava kapalı olmayan açık havalar korkutuyor.

• ekim ayi uzerinde belki son konusacagimiz sistem 26 27 sistemi.fakat nao endeksi pozitif faz da ve sistem alani cizme uzerinde.kasim 2 3 sistemi(semih hocamizin sistemi) hala olabilirligini koruyor ancak bekledigim yb etkisini gosterirse afrika atak yaparak malesef sicak tarafta kalabiliriz bunu da unutmayalim

• ecmwf beklenen bir diyagram sunmus.kutup girdabindan kopan soguk dalga avrupaya ay basinda inecek gibi ao endeksi bunun sinyalini bize veriyor ancak kis ayinda olmadigimiz icin cekirdek soguk degil ve karadenizin isisinin bu sene 1 c fazla olusu sebebiyle sistemler zayif zayif geliyor ancak ekim ayindayiz. gecenlerde gidisattan memnumum derken bunu kastettim en son la nina gecisi senesinde (2010 2011) ekim hatta kasim mevsim normalleri ve ustundeydi ancak bekledigimiz la nina galasini ekim ayi suana kadar iyi yapti ve soguma kademe kademe oluyor.yagis konusuna gelirsek bu sene zaten yagis degl soguktan bahsetmistim kis ongorumuzde yani bu sene sevmyenler var biliyorum yine diyorum dek senesi marmara karadeniz kiyilari guzel dek sistemleri alacaktir.herkese hayirli geceler. .