MGM Tahminleri Değerlendirmeleri ve Yorumlamaları

 • Herkes analist olmus madem oyle bende gorusumu yazayim;

  1. Mgm kendi ozelestrisini yapacak, bu konuda forumca bile hemfikir olabiliriz,ellerinin altinda yiginla imkan varken daha dogru durust yagis tahmin analizi ve uyarisi yapamiyorlar,haklarini yemeyeyim eskiye gore bir tik iyiler ama yetmezz

  2.IBB bu konuda ne yapacakti? zamaninda mudahele ve hazirlik, bu konufada AFAD ile koordinaayon iyi olmali, kimse kusura bakmasin herkesin tatil hakki vardir ama insanlar afet gibi siradisi durumlarda o kurumun yoneticisini gorevde isterler.Ancak tekrarlayayim IBB yi cokta sorumlu tutmamak lazim

  3. Surekli alt yapi diyoruz ya, pekiyi soyle bakalim, bulundugumiz sehir istanbul 7 tepeden olusuyor yani duz bir arazi degil ve tarihi cok eski dolayisiyla eskiden gelen alt yapilar uzerinden devam ediliyor, bu sehrin her yerini kazip tir gececek buyuklukte alt yapi kuramazsaniz en azindan her yerinde olmaz. Tarihi eskiye dayandigi icinde alt yapi sorunu her daim var. Bu is icin saglam plan ve muhendislik lazim, aelin meydana geldigi fatih-eminonu tarihi yarimada o bolgede kazi yapmak bile buyuk dert iken asiri dusen yagista faturayi keserken guzel degerlendirme yapilmali, aslinda sehrin ana problemi carpik yapilasma, ve bu carpik durumun getirdigi carpik alt yapi..

  4. Bir su baskini oldu ve biz her su baskini sonrasi bunlari konusuyorsak burada bir problem var, olayi yagisa baglayip asiri demekte cozum degil maalesef,yukarida belirttigim gibi afet plani degismeli ve onlemler alinmali

  5. son olarakta yukaridaki sayfalarda sildigim mesajlarin neredeyse hepsi siyasi icerige girebileceginden silinmistir, bu konuda lutfen duyarli olalim, mgmde bu ulkenin kurumu, ibb de oyle, elestriler yikici olursa bir anlami olmaz yapici elestri sonuca varir..

 • Sayın Ekrem İmamoğlu'nun MGM'yi hedef alan açıklamaları beni derinden üzdü fakat bu MGM'yi haklı kılmaz. Bazı kişilerin Ekrem İmamoğlu'nu hedef alan açıklamalarıda beni derinden üzdü. Soruna kişiler yada kurumlar üzerinden baktıkça küresel ısınma ile mücadele sadece kağıt üzerinde sürecek.

 • MGM'nin açıklaması çok komik biz uyarımızı yapmıştık kuvvetli yağmur bekliyorduk. Peki kuvvetli yağmur ne demek kendi sınıflandırmalarına göre 30-50 kg yağan yağmur 120 kg. Bu memlekette yanıldım demek neden bu kadar zor oluyor anlamıyorum? Adam akıllı bir açıklama ile sistemin beklenenden daha etkili geliştiğini anlatabilir küçük bir özür ile gönül alınabilirdi ama biz her zamanki gibi suçu başkasına atıyoruz.


  İBB'ye gelirsek yağış beklenenden kuvvetli olsa da gerekli önlemlerin alınmadığı ortada daha kötüsü insanlar sel anında yetkililere bile ulaşamadıklarını söylüyorlar. İstanbul'un kaybedecek 1 dakikası bile yok diyen şahsın 55 günde 3 kere tatile çıkmasıda cabası.


  Olaya taraflı bakmayıp artık herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor 17 Ağustos depremini 20. yıl döneminde yaşanan bu sel felaketi şehre resmen uyarı şeklinde ama biz uyarıyı dinlemek yerine yine ego savaştırıyoruz halkta buna oyun oluyor üzülüyorum.

 • Post by Osmanlı ().

  This post was deleted by Samet_113 ().
 • Post by Geronimo ().

  This post was deleted by Samet_113 ().
 • Post by Osmanlı ().

  This post was deleted by Samet_113 ().
 • Denizlerin aşırı sıcak oluşu ve havanın soğuk olması yağış miktarını artırdı.


  MGM'yi suçlamak komik olur çünkü hiç bir model kuvvetli yağış bile beklemezken radara bakıp tahmin yaptılar nitekim de Fatih bölgesi dışında beklenen yağış gerçekleşti.  Hiç kimse kusura bakmasın ama İBB sınıfta kalmıştır.

 • Ben burda halkın hala ders çıkarmadığını düşünüyorum ,önceden de aynı durumu yaşadık ve hala ders çıkarılmadı önlemlerini bunun bilincine varıp alabilirler. Ben burda kimseyi suçlamıyorum artık toplum olarak bilinçli bir şekilde önlem almalıyız ,atmosferin şakası yok beklenmedik sürprizler yapabiliyor biz bunu dikkate alarak kendi önlemimizi kendimiz almalıyız .Birini suçlayarak bir şey kazanamayız bence burda herkes sınıfta kaldı.Afetlerin eğitimini çok önceden almamız gerekiyor Japonya’da ki tayfunda sadece 3 kişi hayatını kaybetmiş.Allah korusun bizim ülkemizde olsaydı çok kötü sonuçlar olabilirdi Japonya bu afetlerin eğitimini çok önceden bilinçli bir şekilde alıyor.

 • Post by Osmanlı ().

  This post was deleted by Samet_113 ().
 • Ülkedeki meteoroloji hadiseleri önemsemeyip ciddiye almayan uyarıları kulak ardı eden birçok insan var. Mgm suçludur ama mgmyi bu suça sürükleyende sayısal modellerin bile bu yağışı ön görememiş olmasıdır. Mgm denilen kurum ecm verisi neyi sunuyorsa copy paste yapıp onu servis ediyor. Son veri ışığında da riskli bölge Marmara'nın doğusu ve batı Karadeniz bölgesiydi. Tabi kaç gündür hava baya bir sıcak ve nemli geçti ve bu nemli hava bir yerde patlayacaktı. İşte mgm tecrübesi ile bu sürpriz yağış patlamasını ön görüp İstanbul'a şiddetli yağış uyarısı yapabilirdi. Orada hata yaptı. Zira ecm güncellemesine göre yorumu meteoroloji ile arası iyi olan herkes yapar. Farz edelim şöyle bir şey oldu. Mgm İstanbul'a şiddetli yağış uyarısı verdi millet önlemini aldı ama çokta ahım şahım bir yağış olmadı. O zaman suçlu kim olurdu. Tabiki yine mgm. İnsanlar başlardı söylenmeye. Yok efendim milleti boşuna telaşlandırdı dağ fare doğurdu felan demeye. İBB'ye gelirsek her an her dakika belediye ekibi tam teçhizat hazır bekleyecek. Vardiya sistemi diye birşey var. Ekrem İmamoğlu tatil yapıyor diye bir bahane olmaz. Eğer Ekrem bey tatil yapıyorsa yerine vekaleten biri bu konularda vatandaşa hizmet edecek. Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor modunda olmayacak koca İBB. Koskoca İBB bünyesinde ve afet koordinasyon merkezinde çalışan herkes mı tatilde. Çok büyük bir sorumsuzluk var ama bu sorumsuzluk maalesef her yeri kaplamış. Ama herkes suçu birbirine atmanın derdinde.