Futbola Dair Her Şey [2019/20]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Haftaya ilk galatasaray galibiyetinde konuşulacak konu yabancı sınırlaması olacaktır.En başta rıdvan dilmen diyecektir ki bune böyle istiklal marşı okuyan kalmamış böyle düşünenler olursa merak etmesin alt yapıdan 5 tane daha ozan gibi yetenekli adam çıkarırız.Hali hazırda futbolcularımız dolu merak etmeyin :D Yabancı Sınırlaması kalktığından beri avrupaya kaç topçumuz gitmiş bir araştıralım.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Kadroda Türk yok.. İşte yabancı sınırlamasının etkileri.. Her zaman karşıydım bu kadar fazla yabancıya, yine karşı olacağım. Bununda G.sarayla alakası yok ancak kadroyu böyle kurarsan tabikide birisi gelir der G.sarayda Türk yok, diğer takımlara baktığımızda böyle olmadığını görüyoruz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Kadroda Türk yok.. İşte yabancı sınırlamasının etkileri.. Her zaman karşıydım bu kadar fazla yabancıya, yine karşı olacağım. Bununda G.sarayla alakası yok ancak kadroyu böyle kurarsan tabikide birisi gelir der G.sarayda Türk yok, diğer takımlara baktığımızda böyle olmadığını görüyoruz..

Abi öyle deniyorda Moses, Alper Potuk'la aynı paraya oynuyorsa kusura bakmayında ben Türk diye kimseye boşa para veremem. Yabancı kuralı gelirse beleşe gelen Serdar Aziz'e 6-7 milyondan kapı açılırdı.

Galatasaray'ın hepsi yabancı ama altyapıda en aktif takım. Ben yabancı oynuyor diye Türkler eziliyor fikrine hiçbir zaman katılmadım ve katılmayacağım. Zaten yabancı sınırlaması gelirse adı hatalı anılıyor, onun adı Türk sınırlamasıdır, yariya yarıya yapsalar 5 Türk oynatmak zorundasın. Mesela mevcut kuralda 11 Türk oynasa karışan var mı? Yok. Isteyen oynatabilir tabi ki.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Birde lafım kesinlikle meclisten dışarıdır, ilk yarı sesi çıkmayan bazı TV yorumcuları GS 3 tane yıldız getirince yabancı sınırlamasıni gündeme getirmiştir. Madem Türk oyunculara bu kadar güveniyor, kendisi 11 Türk ile şampiyonluğu kovalayabilir. Mevcut kuralda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Bu yıl Başakşehir şampiyon yapılmak istendiği için en büyük rakibi Galatasaray'a her koldan yükleniliyor çok bariz ortada.

• Vintersaga burası Türkiye, takımlar Türk takımları, yabancıspor değil, takımında Türk olmalı, bunu zorla mı yaptırırlar yoksa başka yol mu bulurlar bilmem..Ayrıca ağzımdan Türk oyunculara astronomik ücretler istenmesi gibi bir lafta çıkmadı. Buna da düzenleme gelebilir gayet, G.saray en aktif takımsa kadrosunda 11 yabancı ne alaka? oynatsın genç çocukları bizde izleyelim.

Bu "benim görüşüm" dolayısıyla isteyen istediğini düşünmekte özgür, bana göre bu kadar yabancı oynatılması iyi bir şey değil, eskiden 6 yabancı sınırlaması vardı ve gayet iyiydi. Türk takımlarının büyükleri alışmışlar hazır oyuncu almaya,para saçmaya bunu bilen anadolu kulüpleride artırmış bonservisleri ve zamanında güzel güzel yedirmiş başta G.saray ve F.bahçeye.. Almayacaksın o fiyata oyuncuyu alt yapına önem verip yetiştireceksin olay zaten orda yatıyor. Sen şimdi ucuza yabancı alabildin diye bu kural iyi mi? son yıllarda büyük takımlardaki oyuncu profiline bakın bakalım elle tutulur birileri var mı?

O yüzden alt yapıya önem vermedikçe sıkıntı büyük. Bu yabancı kuralı ilede kimse alt yapıya önem vermez..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Türk futbolu iflas ediyor şuraya bak bir tane Türk oyuncu yok kadroda .Sonra milli takım niye böyle :hfyeni (18):

Alper Potuklar, Tarık Çamdallara boşu boşuna milyon euro verilince ve bir başarı gelmeyince ekonomik olarak batıyor hocam, değişen bir durum yok pek. :)

Bakın borçları ödeyeceğiz diye herkes banka görüşmelerine hazırlanıyor. Kadroda oynamayıp oturduğu yerden para alıp, spor araba içerisinde dolar sayıp dalga geçmek amaçlı video atan evlatlarımız(!) hala sporseverlerin hafızasındadır.

• Yabancı sınırlaması kadar saçma bi kural görmedim bunlar bahane oynayan adam oynar bknz;(cengiz,okay,merih,ozan kabak,vb.) paşalar gibi oynuyorlar illa türk takımlarında oynayacak diye bi kaide yok . Ozan tufan ,arda,burak,emre mor vb. Say say bitmez )kafalar olduğu sürece hayatta gelişmez türk futbolu önce zihniyeti düzelticeksin gece barlardan çıkmaz kendini geliştirmezsen 2 kelime konuşmakdan aciz elin gavuru afrikadan gelir seni keser. Bizim çocukların diğer insanlardan eksiğimi var 80milyon nüfuslu ülkeden futbolcu çıkmıyor anlamadm her konuda olduğu gibi bu konuda’da tembeliz yabancı sınırı bahane sınırın olduğu zamanlarıda biliyoruz en büyük örneği tarık Çamdal’dır. 220bin tl ye antalyaya imza attı sınırın olduğu zaman bu adama milyon liralar verildi. Yabancı Sınırı gelip tarık gibi topa vurmakdan aciz adamlara milyon eurolar vereceğine git daha az maliyete ordan burdan oyuncu al en azından avrupa kupalarında kulüp adına başarı gelir. Bknz beşiktaş(talisca,quaresma,babel,) sayesinde namağlup clde grupdan çıktı cenk’inde katkısı vardı ama evertonda yoklara oynuyor nedense ,Ben galatasarayında gelen transferlerin gerçek potansiyelini göstermesi halinde avrupa liginde çeyrek final hatta yarı final oynayacağına inanıyorum her ne kadar karşısında benfica gibi güçlü bi kulüp olsada. Neden final değil diye sorarsanız bu sene avrupa liginde çok sağlam kulüpler var (chelsea,arsenal,napoli,inter,sevilla,lazio,valencia,shaktar,lizbon) olası tur atlama ihtimalinde bu takımlardan birisi mutlaka gelicek. Çok zor olsada imkansız değil sonuçta..

• Bence yabancı oyuncularda yaş sınırlaması gelmeli.Mesela sözleşme bitişinde yaşı 30 u geçmemeli.14 yabancı gerçekten fazla.Kulüplerin sözleşmeleri düşünerek 2 yıl sonra 10 a sonraki iki yılda 8 e ve 5.yılda 6 ya düşürülmelidir.18-21 yaş oyuncuları 1 sezonda en az 15 maçta oynatma zorunluluğu getirilerek fırsat yaratılmalıdır....

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Vintersaga burası Türkiye, takımlar Türk takımları, yabancıspor değil, takımında Türk olmalı, bunu zorla mı yaptırırlar yoksa başka yol mu bulurlar bilmem..Ayrıca ağzımdan Türk oyunculara astronomik ücretler istenmesi gibi bir lafta çıkmadı. Buna da düzenleme gelebilir gayet, G.saray en aktif takımsa kadrosunda 11 yabancı ne alaka? oynatsın genç çocukları bizde izleyelim.

Bu "benim görüşüm" dolayısıyla isteyen istediğini düşünmekte özgür, bana göre bu kadar yabancı oynatılması iyi bir şey değil, eskiden 6 yabancı sınırlaması vardı ve gayet iyiydi. Türk takımlarının büyükleri alışmışlar hazır oyuncu almaya,para saçmaya bunu bilen anadolu kulüpleride artırmış bonservisleri ve zamanında güzel güzel yedirmiş başta G.saray ve F.bahçeye.. Almayacaksın o fiyata oyuncuyu alt yapına önem verip yetiştireceksin olay zaten orda yatıyor. Sen şimdi ucuza yabancı alabildin diye bu kural iyi mi? son yıllarda büyük takımlardaki oyuncu profiline bakın bakalım elle tutulur birileri var mı?

O yüzden alt yapıya önem vermedikçe sıkıntı büyük. Bu yabancı kuralı ilede kimse alt yapıya önem vermez..

Abi ben sen fazla ücret verilsin diye söylediğini iddia etmiyorum ki ama bu arz-talep meselesi. Bir şeyin sayısı azaldıkça değeri artar. Maalesef yabancı sınırlamasıda gelirse zaten kısıtlı sayıda yetenekli yerli oyuncuların değeri 3-4 kat artacaktır çünkü herkes ona muhtaç kalacak. Maalesef para basmadan da kulüpleri bırakmaz.

Galatasaray ise en aktif takım bence abi, Ozan Kabak en yakın örnektir. Cengiz Ünder, Ozan Kabak, Merih Demiral, Okay Yokuşlu, Abdülkadir Ömür, Yusuf Yazıcı, Uğurcan Çakır, Dorukhan Toköz vb. yabancı sınırı olmadan gelişen oyunculara en güzel örneklerdir.

Bence altyapı önemsenmek isteniyorsa şu kural gelmeli : Kadroda 3 adet altyapıdan adam bulundurma zorunluluğu, transfere harcanan paranın %10'u kadar altyapıya para yatırma zorunluluğu olabilir. Yabancı sınırlaması sadece futbolcuları zengin eder diye düşünüyorum. Zaten yabancı sınırı olmayan Avrupa'nın büyük ligleri bu duruma emsaldir.

Son olarak tabiki senin fikrin, benim asla itirazım olamaz. Sadece naçizane bende kendi fikrimi ifade ettim.

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Vintersaga iste mesela Tarik Camdal ornegi verilmis bunun yabanci kisitlamasiyla alakasi yok, kulup transfer politikasinin hatasi,oyuncu iyi izlenip rapor edilseydi alinmazdi,tabi bu isin sadece bir bolumu, ulkemizde yillardir yerli oyuncu sorunu yasiyoruz kimsenin alt yapiya onem verdigi yok.G.saraydan bir suru oyuncu sayiyorsunuz hangisi milli takima yukseldi? yada sampiyonluk kazandirdi? Trabzon icin sayilan oyuncularda buna dahil. Elestrilen Ardanin oynadigi takimlari saysaniza..

Benim gorusum yabanciyi serbest birakarak ulke futbolu gelismez,bunun cozumu bu degil en azindan.Alt yapi icin dediklerinede katiliyorum.

Avrupa liglerini ornek veriyorsun.Bir zamanlar italya liginde buyuk takimlarinda inter,milan,juventus vs yerli italyan oyuncu yoktu,sonucu italya uzun sure avrupa sampiyonasinda ve dunya kupasinda buyuk basari elde edemedi,oynatacak oyuncu bulmakta zorlandi,ingiltere keza oyle..

Ulkemizin lokomotif takimlarinin tamamininda yabanci 11 oyuncu oynamasinin yararli olacagina beni kimse inandiramaz.

Ulke futbolumuz yerlerde,alt yapidan 1 tane santrafor yok yetisen,acilen alt yapi hamleleri gelmeli yoksa isimiz zor

• Malatyaspor maçının faciası olan noştaderin halen ilk 11 de olması bana göre skandaldır. Serdar azizin tek ayaklı hali o sürüngenden daha fayda sağlar. Şuan ki ilk 11 de noştader,benzia,ayew in saha kenarında olmasını beklerdim. Moses,serdar ve tolgay bana göre oynamalıydı.

• Alper Potuklar, Tarık Çamdallara boşu boşuna milyon euro verilince ve bir başarı gelmeyince ekonomik olarak batıyor hocam, değişen bir durum yok pek. :)

Bakın borçları ödeyeceğiz diye herkes banka görüşmelerine hazırlanıyor. Kadroda oynamayıp oturduğu yerden para alıp, spor araba içerisinde dolar sayıp dalga geçmek amaçlı video atan evlatlarımız(!) hala sporseverlerin hafızasındadır.

Ben amatör lig, 2. 3. 1 .lig maçlarına çok sık giderim hocam o kadar yetenekli oyuncu varki görseniz .Ben 2017 yılında Tarığı görmüştüm Malatyadayken çok geç fark edildi .O beşiktaşın aldığı dorukhan filan tonlarcısı var onun .Burda insanlar sadece süperligi tv. karşısından izliyor alt liglerdeki oyunculardan kimsenin haberi yok . Futbolcunun kumaşı bozuksa peş para etmez bu işi zamanında bucaspor iyi yapıyordu şimdi altınordu iyi iş yapıyor .

• Milliyetçi bir kişiliğe sahip olmama rağmen sporda özellikle de futbolda yabancı sınırlamasına karşı değilim. neden mi ? nedeni çok açık çünkü bizim anadolu kuluplerimiz yabancı sınırlaması varken inanılmaz uçuk rakamlara Türk futbolcularrı büyük takımlara satıyordu. büyük takımlar beğendikleri iyi futbolcuları sınırlama yüzünden almak zorunda kalıyordu. yabancılara verilen ücretler düşük olsun yüksek olsun birşey farketmiyordu. arada kalite farkıda olsa aynı parayı aldıklarından yabancı-Türk arasında takım içi kavgalara sebebiyet veren bir unsurdu. ayrıca sınırlama geldikten sonra futbolcu ihraç etmemiz daha da arttı. gs de 11 de 11 yabancı olmasına rağmen ozanı büyük meblağlara sattı. cengiz gibi cenk gibi nice değerler çık son 2 senede. oynama istekleri arttı kendilerini göstermek zorunda olduklarını hissettiler. sınırlama varken, nasıl olsa takımda yerim garanti diye düşünerek aldğım paraya bakarım mantığıyla yan gel yat osman misali bir hava oluyordu. peki şimdi bunlar neden olmuyor ?