Futbola Dair Her Şey [2019/20]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bursaspor-Antalya maçını izleyenler görmüştür Fırat Aydınus'un yaptığını.Futbolcu ile dikleşmek nedir sen hakemsin.Sonra futbolcu bir şey dediği zaman ikinci sarıdan direk atacak.Mafya varimsi davranıyor fırat bey.Ama o yaptığından dolayı futbolcu kırmızı yiyebilirdi.Hakem böyle olmamalı.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Forum dışında zaten Fenerbahçe küme düşsünde dalga geçelim diye bekleyen çok sayıda rakip takım taraftarları var. Muhtemelen forum içindede. Biz bu forumu arkadaş ve kardeş olarak sohbet ederek kullanıyoruz. Sizlerden ricam bu tür duyguları içinize atın. Forum dışında sevmediğiniz rakip takımın kötülüğünü isteyebilirsiniz ama forum içinde bu duyguyu dışa vurmayın.

• Fenerbahçe'nin düşmesini isteyen "velet yada velet ruhlu" insanlar dışında kimse yok merak etmeyin. Bence şuan fazla alınganlık gösteriyorsunuz. Galatasaray - Fenerbahçe derbisi olmayacaksa bu ligin tadı kalmaz

Ekleme: Beşiktaşta ayrı bir tat katıyor lige, onlarıda katmak gerekiyor.

• 1907'den beri köklü tarihli bir kulübün düşmesi emin olun ülkenin ayıbı olur.Böyle bir şeyi düşünmek bile kötü.Olmayacakta.Ben bir galatasaraylı olarak kesinlikle istemem hiç bir büyük,köklü kulübün düşmesini.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• 1907'den beri köklü tarihli bir kulübün düşmesi emin olun ülkenin ayıbı olur.Böyle bir şeyi düşünmek bile kötü.Olmayacakta.Ben bir galatasaraylı olarak kesinlikle istemem hiç bir büyük,köklü kulübün düşmesini.

Yorum yaparken biraz etraflıca düşünmek lazım elbette ki fenerbahçe düşmesin milyonlarca gönül vereni var ve türk futbolu için büyük bir değer.Fakat 1907 kuruluş yıllı fenerbahçe düşünce ülkenin ayıbı da 1910 kuruluş yıllı Ankaragücü düşünce ülkenin ayıbı değil mi?Hala olaya 3 takım penceresinden bakıp günü kurtaracak yorumlar peşindesiniz.Yok saydığınız Anadolu takımları olmadan 3 takımlı bir lig kurup oynayın bakalım türk futbolunu kurtarabilecekmisiniz?Ya biraz gerçekçi olun arkadaşlar yıllarca hakemler kollayıp gözetirken hiç kimsenin haksızlığa uğrayan Anadolu takımları için gıkı çıkmıyodu.Empati kurmak zor olmayan ama kimsenin işine gelmeyen bir olgudur.Türk futbolu 3 büyükleri kollayarak gözeterek kurtulamaz.Bu 3 takımın sildikleri vergi borçlarıyla Anadolu takımları eşit şartlarda yarışan takımlar haline gelir.Milyarlarca borcu olan bu takımlara her türlü imtiyazı sağlayıp 1 tane transfer yasağı getirilmezken Anadolu takımları 3-5 milyon borç yüzünden transfer yasağı puan silme cezaları alıyorlar.Kocaeli,mersin,sakarya bu ülkenin şehirleri takımları değil mi o takımları tutanlar taraftar değil mi adil bir futbol izlemek hakları değil mi?Bu zihniyete her türlü itirazım var bu bir ve ikinciside bir anadolu takım taraftarı olarak bile isteye hakkımızı yiyen buna sevinen varsa hakkımız haram olsun bizden beter olsun..

• HaKaN-EFE hocama maalesef üzülerekde olsa katılıyorum her takım gibi fenerbahçede bir spor klubu nice çınarlar düştü sırf büyük takım olduğu için düşürmemek veya ayrım yapmak şık olmaz ki ben şahsen düşeceğine inanmıyorum ikinci yarı toparlanır en kötü ilk 7 de olur

• Şu video hakkında bana lütfen bir kaç cümle söyleyiniz;

https://www.facebook.com/AynstaynWasHere/videos/2216573168355608

• HaKaN-EFE hocama maalesef üzülerekde olsa katılıyorum her takım gibi fenerbahçede bir spor klubu nice çınarlar düştü sırf büyük takım olduğu için düşürmemek veya ayrım yapmak şık olmaz ki ben şahsen düşeceğine inanmıyorum ikinci yarı toparlanır en kötü ilk 7 de olur

Düşürmemek değilde düşmez, yani 2. yarı toparlanır ve ligi orta sıralarda bitirir diyelim.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• HaKaN-EFE hakan abiye sonuna kadar katılıyorum Narsil baybars abinin dediği gibi Fenerbahçe’nin bu haline sevinen sosyal medyada çok fazla kişi görüyorum. Ülke futbolu olarak birbirimizle uğraşmaya futbolun sadece Türkiye de varolduğuna inanmaya devam ettiğimiz sürece ne milli takım olarak ne de takım bazında Avrupa da başarı şansımız olduğunu düşünmüyorum. Geçen sene Galatasaray bu sene Başakşehir sonra Fenerbahçe sonra Beşiktaş şampiyon oldu diyelim ligde ne fark eder Avrupa başarısı var mı yok milli takım desen B grubundan C ye düşmüş kaç yıldır Avrupa da başarısı yok bizler hala Fenerbahçe kümeye Galatasaray kümeye Beşiktaş kümeye diye kendi içimizde kavga edelim Türk Futbolunun KÖKÜNDEN değişmesi lazım

• Hakan kardeşimin bahsettiği konu zaten yıllardır ülkemizde süre gelen bir problem, maalesef anadolu takımlarımıza gereken destek verilmiyor. Bunun içinde elbette taraftar, medya ve rant gibi konular var. Ülkemizin temel futbolcu fabrikası anadolu kulüpleridir ve maalesef yıllardır başa geçen federasyonlar 3 büyükler hakimiyetinde yönetimler sergilemektedir. Bu düzen değişir mi bilmem ama fikirler önce değişecek sonra sesler çıkacak ve kolay olmasada düzen değişecek.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Artık "eşeği bağlasan 3 büyüklerden bir takıma" ligi ilk 3 de bitirir efsanesi sona eriyor.Ayrıca "VAR" la düzen değişti (Eyyamcılığın azalması anlamında).Fenerin bu haline GS de düşecektir seneye ya da 1 sonraki sene.(30 üstü oyuncuları düşündüğünüzde) Beşiktaşın son döneme damga vuran Samet hocanın genç oyuncularla oluşturduğu yapıdan dolayı onların daha zamanı var.Ligden düşmeye gelince orada kritik bir psikoloji oluşuyor.Anadolu takımları 2.yarı ellerinden gelenin fazlasını yapmaya alışkınlar çünkü potaya nasıl kolaylıkla girebileceklerini biliyorlar.Ama 3 büyüklerde oynayanların şampiyonluktan uzaklaşınca bitse de gitsek modunda oluyorlar.Üstelik yabancı oyuncu çoğunlukta olduğu için bazı sözleşmelerde ligden düşünce boşa çıkar maddesi var.Tabiki şu an örnekte Fenerbahçe gibi maçlarda 40-50 bin taraftarlı köklü bir kulübün ligde olması tercihimdir.Ama bir an önce 4-5 maçlık galibiyet serisine geçmesi lazım.Bence devre arası eldeki oyunculardan daha iyi olabilecek oyuncuları dahil etmesi gerekiyor tabiki fairplay bütçesi dahilinde.Zor bir süreç...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Öncelikle kendimizden başlayalım en azından empati kuralım benim söylemeye çalıştığım bu.Elbette ki bu 3 takımın milyonlarca taraftarıyla tv yayını başta olmak üzere kabul edilmesi gereken bir kamuoyu gücü var.Fakat bu güç yıllarca orantısız bir destekle bu hale geldi sonuç olarak da sistem zamanla yavaşladı ve durma noktasına geldi.Neden peki dünya futbolu tff den ibaret değil.Sen içerde her türlü desteği veriyosun ama UEFA orda bir dur bakalım diyor.Bir sorun kendinize her yıl enaz 8 takımın şampiyonluğa oynadığı bir ligmi seyretmek keyif verir yoksa 3 takımdan hangisinin şampiyon olacağının tartışıldığı bir lig mi?Bununla doğru orantıda da milli takımın kalitesini bir düşünün.Neden milli takım bu halde neymiş yabancı sayısıymış.Arkadaş avrupa da bu sorun neden yok?Sistem kaliteli futbolu destekliyor büyük takımları değil.Sen bir italya olamazsın o juventusu düşürürken interi ezerken milana puan silme cezası verirken sen daha 90 dk lık maçta adaleti sağlayamıyorsun.Ne oldu juventus bitti mi cezasını çekti yine italyanın en büyüğü yine avrupanın en büyüklerinden.Altın çamura düşsede altındır değerini kaybetmez.Buyrun futboldan keyif alan bir ülkeyken şimdi çile çeker olduk.Sadece canımız yandığında ahh demek yerine haksızlık karşısında herkes empati kurup adil olmalı.Hayatımızın her anında empati kurabilen bir toplum olduğumuzda emin olun daha yaşanabilir bir ülkenin vatandaşları olacağız.Mesela bir örnek vereyim erkek çocukarımızı kızları sıkıştır kovala öp okşa diyerek yetiştirmeye devam edersek,kendi kız çocuklarımızın da büyüdüklerinde seks objesi olarak görülmesinin kaçınılmaz bir son olacağını bilmeliyiz.Ne alakası var demeyin zihniyet kirlenmişse sosyal,siyasi vs. hayat faketmez.İşte bu yüzden EMPATİ kurmak en büyük şart.

• Ali Koç uyguladığı cezayla bağıra bağıra ben yönetemiyorum diyor. Yazık bir an önce acil olarak yönetim toplanıp genel kurul kararı alınmalı. Cezayı kime veriyorsun arkadaş bu oyuncuları kim aldı bu kulübe? senin hiç mi hatan yok? Adama sorarlar sen sütten çıkmış ak kaşıkmısın?

• Artık Fenerbahçe’yi izleyemiyorum bile

Acı veriyor şu durumlar

Fener’in zayıf olduğu yada olmadığı bir ligin ne tadı olur

Takımı bu hale getirenler utansın

Ruh kalmamış

Yönetim mi , teknik heyet mi , topçular mı kim suçlu , yoksa kendim mi suçluyum , anlamadım gitti bu sene olanları

• Mehmet, kimseyi yargılamıyorumda büyük bir Fenerbahçe düşmanı olarak şuanda bana hesap soruyor gibi yazmanın sebebini öğrenebilir miyim?

Hesap sormadım soru sordum. Fenerbahçe'nin düşmesi kendi ayıbıdır elbet bir parçamız eksilir Türk futbolu kaybeder ama Anadolu takımları eziliyor deyip hiçbir Anadolu takımının arkasında durmayınca Türk futbolu daha çok ahlanıp vahlanır.

Umarım Trabzonspor şampiyon olur Kasımpaşa ve özellikle Başakşehir'in şampiyon olmasını asla istemiyorum onun dışında kim olursa olsun lig tad vermiyor zaten maçlar zevksiz.