Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cemre 20 şubatta düşüyor ama bizim tarihi rekorumuz 22 Şubatta -7 lerde.Ülkenin en kuzeydoğusu olarak Mevsim geçişine ,güneş ışığı açılarına,günlerin uzamasına… hepsine eyvallah ama cemre işine biraz mesafeliyim ^^

• Cemre 20 şubatta düşüyor ama bizim tarihi rekorumuz 22 Şubatta -7 lerde.Ülkenin en kuzeydoğusu olarak Mevsim geçişine ,güneş ışığı açılarına,günlerin uzamasına… hepsine eyvallah ama cemre işine biraz mesafeliyim ^^

Koca Karı Ayı Derler Bizim Burda şubatın son haftasına ve soğuk geçermiş

• HasanBugra veriler için teşekkürler. 3D simülasyonu, wawe 2 nin vorteksi patlamış lastik gibi oldukça yalpalattığını net bir şekilde kanıtlıyor.

Eddy ve nam ise çok büyük bir sinyal vermiyor. Fakat hemen Mart başında, en azından alt seviyede göze çarpan negatif nam değeri, en güçlü sistemi beklediğim 5-15 Mart arası için yine de iyi haber.

Çok küçük bir analiz yapma ihtiyacı hissettim. Mart ayının bahar başlangıcı olduğunun hepimiz farkındayız.

Fakat Şubat boyunca etkili olan pozitif Ao, vorteksi diri tuttu. Eğer vorteks merkezi kanada Alaska bölgesinde kalıcı olsa, kışı kapatır, Mart sonu fındık yanmasın diye dua ederdim.

Ama Şubat sonuyla birlikte wawe 2 ninde etkisiyle, küçük bir yer değiştirme, güçlü soğuklara sahip vorteksi grönland swalbard arasına kaydırıyor. Yani uygun basınç dizilimi olduğunda, bize soğuk gönderen yere.

Peki uygun basınç dizilimi olabilecek mi sorusu devreye giriyor burada.

Tam bu esnada Aleut alçağı göreve başlayıp, deseni kuzeye tırmanan azora zorluyor. Yani şu an veriler bizden yana. O yüzden, pek alışık olmadığımız, tahmini koyarken, mevsim gereği kırk defa düşüneceğimiz Mart ayına sahillere sert sistem tahmini yaptım.

Unutmayın. Ocak ayında sahiller kritik, iş yapmayabilir tahmini yapanda ben ve Osman hocamdı, Aralık sisteminde beklenmeyen anda sahile kar tahmini koyanda.

Kısacası, Ocak'ta olması zor dediğimiz şeye, Mart'ta ihtimal verdiren, verilerin ta kendisi

Her zaman söylerim, veriler olumsuz yönde değiştiği an, saklamaz, revize ederim.

• Hocam sizin gibi başka hocalarda gelecek olan sert sistemin Karadeniz kıyılarını etkiler gibisinden konuşuyor inşaAllah diyelim 🙂🖤

• Tayfun hocam ocak ayında kıyılara Havad kar tahmini yaptıran da Doğu Abd'ye sürekli sistem inişlerinin olması ve vorteksin daha çok kanada ve Japonya tarafında olmasıydı. Bu vorteksle rağmen ocak ayı boş geçmedi çok şükür. Mart ise değişik son zamanların en sert mart ayı olmaya aday. Sebebini sen zaten söylemişsin fazla söze ne hacet değerli sözlerin herşeyi ifade ediyor dostum ;)

• Kuzeydeki örümcekleri çözen hala bir model yok bir hoca yazdı bunu o örümcekler vade yaklaştıkça daha net olacak ve zonal rüzgarlarınin zayıfladığını öne sundu haliyle bir sert soğuk atak gelirse bu sistem Karadeniz kıyılarını etkiler gibisinden konuştu :) tamda sizin demek istediklerinizi aynısını nerdeyse özetledide ben toplayamadim DoquKaradeniz28  Osman Akkaya  White Tiger28 iyiki varsınız abiler sizin sayenizde bilgime kat ve kat yeni şeyler ekleniyor emekleriniz hatra sayılır değil yazamadığım diğer abilerim ve kardeşlerim sizlerde aynı şekilde 🖤

• Hey Allahım ya.Şu an birşey farkettim 128GB hafızalı bir telefon kullanıyorum ve bunun Yüzde 95 i sinoptik, veri ve diyagramlarla dolu.Allah vermesin eğer bu meteociel de yine yangın falan çıkarsa sıkıntıya düşmesin arşiv bende ^^ ^^

• AO ve nao nun kafası 25'inden itibaren karışık pozitife de giderim negatife de demiş ancak nötr yönlü hareket vadeden senaryolar fazla. Sistem öncesi kafa karışıklıkları. Vorteksin çözüleceğine bir işaret

• Reisim (-) epo y la çok zor sahillere kar almamız. Ha değişirmi çok az ihtimal ile değişebilir ama çok az.tek bu veriye görede konuşmuyorum, diğer verilere bi kaç gün sonra telrar bakarız.