Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar bu Antarktika buzuyla ilgili geçen aylarda konuşmuştuk, bir karışıklık var. Antarktika'da artan şey(ki aslında 1980-2010 normallerine çıktı) deniz buzu, buz sahanlığı değil. Buz sahanlıklarının genelde kalınlıkları 100 metre ile 1000 metre arasında değişir ve tektonik kıta sahanlıklarına temas eder. Buz sahanlıkları binlerce yılda oluşurlar.

Buz sahanlığı olarak Antarktika'da Larsen A, Larsen B koptu. Larsen C'nin de bir bölümü 2017'de parçalandı.

Burada nedenin küresel ısınma olduğu tartışmalı çünkü sahanlığın yüzeyindeki yaz eriyik sularının yakındaki çatlakları doldurması nedeniyle oluştuğu düşünülüyor.

HaberReport on Twitter
    “AK Partili Konya Büyükşehir Belediyesi, suya %35 zam yaptı.”
    twitter.com

Sinan Aygül on Twitter
    “Sağlık Bakanlığı iflas mı ediyor? Ülke tarihinde ilk defa tüm sağlık çalışanlarına döner sermaye ve nöbet ücretlerinin bu ay yatırılamadığını biliyor…
    twitter.com

Barış Yarkadaş on Twitter
    “Bu görüntüler İskenderun Seriseki'den... Ormanlarımız alçakça yakılıyor. Bölgenin insanları ise 2.45 saniyelik bu videoyu göndererek katliamın kamuoyu…
    twitter.com

larsen_oli_2017259.jpg

• Cfs modeli Ekim ayınıda Eylül gibi normaller ve normallerden soğuk ayrıca kurak tahmin ediyor tabi 1 hafta sonraki son tahmini daha net sonuç verir değişimler olabilir. Model abartı kuraklık veriyor ben katılmıyorum, normallerin biraz altı bekleniyorsa normali aşşağı çekecek 1 yada 2 sistem gelecektir illa bu ayda olduğu gibi ve geneli kurak olsada iyi yağış alan yerlerde oldu. Akdenizin çalışma zamanıda geldi sayılır birşeyler olmalı artık son yıllardır sadece barajlar kışın yağan kar ve yağışlarla doluyor, 1 kış ülke geneli için çok kötü geçse vay halimize.

LAMlq.gif

L4IVo.gif

• Cfs modeli Ekim ayınıda Eylül gibi normaller ve normallerden soğuk ayrıca kurak tahmin ediyor tabi 1 hafta sonraki son tahmini daha net sonuç verir değişimler olabilir. Model abartı kuraklık veriyor ben katılmıyorum, normallerin biraz altı bekleniyorsa normali aşşağı çekecek 1 yada 2 sistem gelecektir illa bu ayda olduğu gibi ve geneli kurak olsada iyi yağış alan yerlerde oldu. Akdenizin çalışma zamanıda geldi sayılır birşeyler olmalı artık son yıllardır sadece barajlar kışın yağan kar ve yağışlarla doluyor, 1 kış ülke geneli için çok kötü geçse vay halimize.

LAMlq.gif

L4IVo.gif

gerçekten yağış olarak bakarsak bursa örnek eyül ayı çok kurak çıktı sunucak 1981 2010 verilerine göre 2 gün önceki sistemde bile 7 kg yağış zor aldık gelen sistem soğuk açısından iyi yağışı azdı vuran yere vuruyor ondan önce hep cisenti yada 1 kg ekimdede görüntü o kışın ciddi kar en az 15 cm kar alamazsak yada yağmurun miktarı az olursa vay halimize % 54 baraj seviyesi ama ümit var daha yolun başındayız bursa gibi bir şehir kuraklık çekiyorsa adıyaman napsın

• En büyük stresi geçen yılında boş geçmesiyle malesef güney ege, göller yöresi ve iç egede kütahya hariç, akdenizin tamamı, iç anadolu, güneydoğu ve doğu anadolu çekiyor. Bu kışda geçen yıl ki gibi veya altında geçerse bu bölgeler de çok ciddi içme suyu sıkıntıları baş göstermeye başlayacaktır. Tarımsal faaliyetler zaten susuzluktan azalmaya başladı kısmen olsada.

• eylül'de soğuk diyordu normaller civarı kapandı hatta istanbul bi tık üstünde normallerin cfs tahmini ise İstanbul için normallerin 2 derece altındaydı umarım Ekim ayı için yaptığı soğuk tahmini tutar

• Ural blokajı paterni değiştirecek. Modellere yansır bir süre sonra. Fikir antrenmanı yapacaklar için aşağıdaki haritayı atıyorum. Googledan sudan alçağını bir araştırın derim.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ural blokajı paterni değiştirecek. Modellere yansır bir süre sonra. Fikir antrenmanı yapacaklar için aşağıdaki haritayı atıyorum. Googledan sudan alçağını bir araştırın derim.

Hocam son 2-3 kıştır sonbahar ve kışın yarısını yiyen yüksek basınç yine mi çöreklenecek üstümüze?

• eylül'de soğuk diyordu normaller civarı kapandı hatta istanbul bi tık üstünde normallerin cfs tahmini ise İstanbul için normallerin 2 derece altındaydı umarım Ekim ayı için yaptığı soğuk tahmini tutar

Bence gayette başarılı oldu tek İstanbul olarak bakma ülke geneli olarak kıyaslamak gerekiyor ayrıca İstanbul bile normallerde veya hafif altı bitebilir daha ay bitmedi ve anomaly haritası modelden modele farklılık gösteriyor biliyorsunuz. Ecmwf'nin ne göstereceğini daha çok merak ediyorum. Cfs'nin Eylül için son gösterdiği tahmin buymuş

PD5DR.gif

Gfs'nin Eylül ayındaki gösterdiği anomaly böyle dediğim gibi modelden modele değişebiliyor İstanbulda burada atıyorum normallerde kapanırsa diğer modellerde hafif normal atlıda olabilir. Bu tabloya göre bile %65 oranda başarı sağlamış denebilir.

PDRej.png

Buda Cdas Gfs ile farklar var ülkemiz için misal Cfs'ye daha yakın. [Edit Alıntıdır twitterdan]

PD4My.png