Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu yılki sistemlerde batılama sık ve hızlı olmaya başladı, sistem batı karadenizden giriş yapmazsa yine sıkıntı yaşanır.

• Güzel bir sistemin şu an temeli atılıyor :) vade yaklaştıkça daha da iyileşir inşaallah. Uzun vadeyi yorumlamaktan hoşlanmasam da bir iki senaryoyu yazmak istiyorum. Önümüzdeki 3 gün içinde sibirya güçlü duruyor, sadece Azor biraz geç giriyor devreye. Ayın 7si gibi Avrupa anakarasına, diğer kolu İtalya güneyi, akdenizin batısına uzanıp ciddi manada genişleme hareketi var. Doğu anadoludaki yüksek doğuya set çekince arada kalan bölge yine doğu Akdenizde kuvvetli bir AB oluşumu. Tabi şu anki senaryo böyle.

Azor bir iki gün önceden kafasını yukarı atabilse direkt Karadeniz, Kafkaslar üzerinden bölgeye uzanan bir dalga gelebilir. Temennim 2.ihtimal olması yönünde.

• Güzel bir sistemin şu an temeli atılıyor :) vade yaklaştıkça daha da iyileşir inşaallah. Uzun vadeyi yorumlamaktan hoşlanmasam da bir iki senaryoyu yazmak istiyorum. Önümüzdeki 3 gün içinde sibirya güçlü duruyor, sadece Azor biraz geç giriyor devreye. Ayın 7si gibi Avrupa anakarasına, diğer kolu İtalya güneyi, akdenizin batısına uzanıp ciddi manada genişleme hareketi var. Doğu anadoludaki yüksek doğuya set çekince arada kalan bölge yine doğu Akdenizde kuvvetli bir AB oluşumu. Tabi şu anki senaryo böyle.

Azor bir iki gün önceden kafasını yukarı atabilse direkt Karadeniz, Kafkaslar üzerinden bölgeye uzanan bir dalga gelebilir. Temennim 2.ihtimal olması yönünde.

Hocam benim çok bilgim yok sizce gelecek sistemde sıcaklık sorunu olur mu

• Hocam benim çok bilgim yok sizce gelecek sistemde sıcaklık sorunu olur mu

Şimdiden bu kadar detaylı düşünme bence :) rahat bırak kendini. Değil ben 40 tane model biraraya gelse 5 gün sonrasının sıcaklık sorununun olup olmayacağını çıkaramaz. Atmosfer iplik yumağı gibi, vade yaklaşsın daha detaylı yorumlar yazacaktır hocalarımız inşaallah. Şimdilik beklemede olalım.

• Hakkari, Van'ın güneyi ve Şırnak'ın Doğusunda Kuvvetli Kar Yağışı Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Kar Yağışı

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; 04.02.2022 Cuma günü Hakkari, Şırnak'ın doğusu ve Van'ın güneyinde kuvvetli (10-20 cm), Hakkari'nin güney kesimlerinde yoğun (20 cm üzeri) kar yağışı beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, tipi, çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

04.02.2022 04:00-05.02.2022 05:00

Hadisenin Şiddeti

Kuvvetli Kar

• hep kar mı yağacak biraz da yağmur yağsın :) hava gündüz 8 dereceyi zorladı şu an çok güzel yağmur var maşallah. 2 hafta önceki havalardan eser yok, yerdeki karın yarısından fazlası bugün eridi gitti

• ecm sabah çıktısına göre 8-9 şubat kar açısından elazığ'a yaramaz. kar haritaları kimseyi yanıltmasın, o şekil gelen sistemin sonucu yağmurdur. 850hPa nın tam sınır olması, ab konumundan dolayı gerçekleşecek kuvvetli gd yönlü rüzgarlar bu memlekete kar havası yapmaz, aksine daha da sıcak tutarak föhn etkisi yapar, gelen kütleleri dağıtır.

sisteme daha 5 gün var, bakalım nasıl bir hal alacak