Doğa ve Balıkçılık

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İzmir'de yakaladılar! Sabah bıraktığı ağa bakmaya gidince gözlerine inanamadı

MANİSA (AA)
    15.01.2018 - 20:34 | Son Güncelleme: 15.01.2018 - 20:42

İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarında yakalanan 523 kilo ağırlığındaki orkinos, büyük ilgi gördü.

Manisa'nın Kula ilçesinde balık pazarında sergilenen 3,5 metre uzunluğundaki orkinos, parçalanarak kilosu 20 liradan satışa sunuldu.
    İzmir'de balıkçılık yapan Arif Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çeşmeaçıklarında denize bıraktığı ağa sabah saatlerinde 523 kilogramlık orkinos takıldığını söyledi.
    30 yıldır balıkçılık yaptığını ifade eden Kara, ilk defa bu kadar büyük orkinos satmanın heyecanını yaşadığını dile getirdi.
    Ege Denizi'nde ilk kez bu kadar büyük bir orkinos yakaladıklarını vurgulayan Kara, "Orkinosu tekneye çekmek için dahi büyük zorluk yaşadık. Daha önce de orkinos yakaladık ancak ilk defa bu kadar büyük bir orkinosu pazara çıkarmak nasip oldu. Ağımıza bu kadar büyük orkinos takıldığı için çok şanslıyız." diye konuştu.
    Dev orkinosu gören vatandaşlardan Turgut Kaygısız da ilk kez bu kadar büyük bir balığı Kula'da balıkçı tezgahında gördüklerini belirtti.
    Bu arada, balık pazarını ziyaret eden Kulalılar, dev orkinosun fotoğrafını çekti.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Bodrum'da sürüler halinde ağlara takılıyor

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla) (DHA)
    30.01.2018 - 10:14 | Son Güncelleme: 30.01.2018 - 10:37

Muğla'nın Bodrum ilçesinde balıkçıların ağlarına sürüler halinde takılan balon balıkları tedirginlik yarattı. Zehirli bir tür olan balon balıklarından yediği ileri sürülen 2 kedi öldü. Balıkçı Halil Aktaş, "Bu kadar çok balon balığını ilk kez bir arada gördüm. Yörede bilinmeyen balık olduğu için gerekli uyarı ve sık sık duyuruların yapılarak önlem alınması şart" dedi.

Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde balıkçıların ağlarına sürüler halinde balon balıklarının takılması şaşırttı. Siyanürden 50 kat daha zehirli olduğu, yenildiğinde öldürücü olan, her biri ortalama 50 santimetre boyunda, 3 kilo ağırlığındaki balon balıkları, 6-7 yıl öncesine kadar tek tük görülürken, şimdilerde sürüler halinde görülmeye başlandı.
    Ağlarına 20 balon balığı takılan Bodrumlu kaptan ve balıkçı Halil Aktaş (56), "Balon balıklarını bir çuvala doldurup karaya çıkardım. Ardından da derin bir çukura gömdüm" dedi.
    Aynı zamanda Bodrum Yarımadası Çevre Platformu Sözcüsü de olan Aktaş, "Bu kadar çok balon balığını ilk kez bir arada gördüm. Hint Okyanus’undan geldiğini bildiğimiz bu balıklar her türlü canlıyı öldürebilecek güçte zehre sahip. Yörede bilinmeyen balık olduğu için gerekli uyarı ve sık sık duyuruların yapılarak önlem alınması şart" dedi.
    'BALIĞI YİYEN İKİ KEDİ ÖLDÜ'
    Yalıkavaklı balıkçı ve kaptan Hasan Özer (68) ise son zamanlarda ağlarına sürüler halinde takılan balon balığı sorununu balıkçılar olarak dün toplanıp, konuştuklarına dikkati çekti. Özer, "Çocukluğumdan beri balıkçıyım. Başka bir işim de yok. Ancak böyle bir şeyle ben ilk kez karşılaştım. Balon balığının sürüler halinde yakalanması ürkütücü. Biz balığı tanıyoruz ama bilmeyenler için çok tehlikeli. Hatta siyanürden de tehlikeli. Geçtiğimiz birkaç gün önce amatör bir balıkçının yakalayıp karaya attığı balon balığını yiyen iki kedi öldü. Balıkçılar olarak ne yapacağımızı şaşırdık" diye konuştu.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• şaşırtıcı gerçekten, inşAllah insan tüketmez , bu arada bulunduğum konum manyas gölü , kar olmadığı için ördek de yok bu sene Rusya üzerinin soğuk olmadığı buradan anlaşılıyor , Güme yaptık bu sene özene bezene ama şans işte :)

• arkadaşlar merhaba. balık sezonu açıldı ve bu sene balık bol görünüyor hamdolsun . spin takımlarla lüfer ve çinekoplar kıyıdan tutulmaya başlandı. karadeniz için istavrit palamut ve lüfer 3lüsü birbirini kovalıyor verimli bir sezon açılışı oldu . bakalım akşam filyosta yemli lüfer avı yapacağım nasipse gece vakti fotolar yüklerim . . .

• istanbul boğazında zargana ile avlardık biz, ama istavritte iş görür, istavrite sarı kanatta alabilirsin.Aslında en güzeli tekne olacak o zaman palamutada sallayabilirdin:) O zaman şimdiden rastgele diyorum yakaladıklarını resimle yolla buraya bizde tutmuş kadar olalım Şaban Çilesiz

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Şaban bey rast gelsin, boğazda balık pek kalmadı gibi insanlar, çinekop diye yaprakları alıyorlar ve geri bırakmıyorlar, özellikle anadolu yakası bende balık avı ile baya bir ilgiliyim 3 takımım var Surf, Spin ve Lrf fakat balık olmadığı için zevkte kalmadı size tekrar rast gelsin avınız Trofe olsun :)

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.

• Şaban bey rast gelsin, boğazda balık pek kalmadı gibi insanlar, çinekop diye yaprakları alıyorlar ve geri bırakmıyorlar, özellikle anadolu yakası bende balık avı ile baya bir ilgiliyim 3 takımım var Surf, Spin ve Lrf fakat balık olmadığı için zevkte kalmadı size tekrar rast gelsin avınız Trofe olsun :)

sağolun hocam ama bol bol deniz havası aldık geldik bişey yok :) hocam bende spine merak sardım kendime rapala ve kaşık takımı oluşturdum hatta istavriti dahi spinle tutuyorum; 10lu çaparinin ucuna 30 gr kurşun ile . surf kamışlar uzun vadede yoruyor beni hocam yinede var :) inşAllah 6si itibariyle deniz soğursa lüfer iyice oturur kenara hocam .

• sağolun hocam ama bol bol deniz havası aldık geldik bişey yok :) hocam bende spine merak sardım kendime rapala ve kaşık takımı oluşturdum hatta istavriti dahi spinle tutuyorum; 10lu çaparinin ucuna 30 gr kurşun ile . surf kamışlar uzun vadede yoruyor beni hocam yinede var :) inşAllah 6si itibariyle deniz soğursa lüfer iyice oturur kenara hocam .

Hocam öncelikle alıntı yaptım kusuruma bakmayın, Av durumlarına gelince istanbulda av yasağı kalkana 3 - 5 te olsa palamut alınabiliyordu hocam :) fakat şuan da malesef skorlar sıfır olarak geri dönüyoruz. Surf takım benide çok yoruyor hocam :) spin ve lrf gerçekten çok keyifli oluyor, nacizane tavsiyem spinden çok lrf yi bir deneyin aşırı keyif alacağınızı garanti ediyorum hocam, ben istanbul için eylül 15 den itibaren gece yemli ava başlıyorum bu sene ne olacak bilmiyorum hepimize rast gelsin hocam

• Capt. Sezer hocam maalesef filyosta lrf pek iş yapmıyor daha doğrusu lrf merası pek yok . liman benzeri alanımız yok bi küçük limanımız var ama oda tam kıyıdan atamıyoruz kayalar düzensiz . . . kumsaldan spin deniyorum hocam lrf merakım var inşAllah ilerleyen zamanlarda amasra ya tayin olursam hemen lrf takımı edineceğim.

şimdi mini jiglerde merakım var hocam kaşıklar verimsiz rapala içinde sabah suyu iyi oluyor ama herzaman sabah gitme fırsatım olmuyor benim bulunduğum konumdan denize ulaşmam için aracımla yarım saatlik yolum var hocam herzaman fırsatım olmuyor

• Capt. Sezer hocam maalesef filyosta lrf pek iş yapmıyor daha doğrusu lrf merası pek yok . liman benzeri alanımız yok bi küçük limanımız var ama oda tam kıyıdan atamıyoruz kayalar düzensiz . . . kumsaldan spin deniyorum hocam lrf merakım var inşAllah ilerleyen zamanlarda amasra ya tayin olursam hemen lrf takımı edineceğim.

şimdi mini jiglerde merakım var hocam kaşıklar verimsiz rapala içinde sabah suyu iyi oluyor ama herzaman sabah gitme fırsatım olmuyor benim bulunduğum konumdan denize ulaşmam için aracımla yarım saatlik yolum var hocam herzaman fırsatım olmuyor

Kendi şartlarınızı tabiki siz daha iyi analiz edersiniz hocam, nacizane size jig tavsiyem şu olur hocam mükemmel bir avcı (Savage Salt Psycho Sprat Zebra Mix) bu bir deneyin hocam buralarda güzel av verdiği oluyor tabiki balık olduğu sürece :)

• Balık halen açıkta hemşo.Bu hafta içi yağmur geliyor,bakalım peşine ben bekliyorum kıyılamasını.Hafta sonuna Merkez için söylüyorum ; Fener ,Kozlu sahili,Ilıksu civarlarına takılabilir oltacılar.Ben bayramda bile sabah aile ile bayramlaşıp sonra hemen çantayı,takımı toplayıp çıkardım ama artık kronik sinüzitten dolayı kardeşime heveslendirdim o devam ediyor benim yerime.