HAVA KÖŞESİ (Coğrafyacının yeri)

• Eğer bu sene kötü deneyimler yaşamasaydım şuan sistem için konu açmıştım mart ayı için. Sene başında doğru giden işler kış ortası itibari ile karıştı. Sanırım bizim ve sayısal verilerin beklemediği şekilde küresel ısınma özellikle okyanuslarda basınç dizilimlerini etkiliyor. Özellikle şunu farkettim Karadeniz üzerinden gelebilecek olan sistemleri kaybettik azor yükseği genelde üzerimize çok yanaştı ve salınım tamamen doğuya kaydı.20 sonrası beklediğimiz sistem de de karadeniz üzerinden gelebilecek bir sistem öngörüsü var yine aynı korku var içimde. Genelde balkanlara inen soğuklar modelde sırıtmadan gelirken karadeniz kökenliler çok oynayabiliyor. Bu sistem ile ilgili önümüzdeki günler için de son konumu açacağım. Gelir gelmez şuan yarı yarıya takipte kalalım..

Azor yükseği de iyi konumlanmalı. Sinoptiği kafam da kuruyorum ancak tabiki avrupa riski çok yüksek. Atmosfer martta bir bölgeye fena patlayacak bu notu yazın bir yere.

Bu notları 12 şubat civarı belirtmiştim. Eğer o kadar yanılmasaydım bu sene tekrar uzun dönemli mart konumu açacaktım ancak şubat biraz yanıltıcı olduğu için mart başı sistemi konusunu açmadım. Yalnız mart ilk haftası yavaş yavaş oturuyor Efsane-Semih hocamız da belirtmiş sistemin geliş yönünü yalnız ben endeksleri bu kadar pozitifte beklemiyorum neden?

Bu kış hemen hemen balkan kökenli sistemlerle geldiği için bu sistemde de biraz batılamasını bekliyorum sebebi de kuzeyde ki güçlü soğukların güneye ciddi salınımı ile yükseğe kafa tutmasını ve de izlanda alçak basıncının çok aktif olmamasını bekliyorum. Eğer gfs gibi gelirse jet akımlarına göre giritte alçak basınç oluşumu kaçınılmaz. Bu alçak basıncı tekrardan doğuya meyleden yükseği engelleyip soğuk akımının biraz daha güneydoğu yönlü olmasını sağlayacaktır. Ciddi bir ülke sistemi olabilir özellikle iç ve doğu kesimler soğuk sıkıntısı yaşamayacağı için ağır kar alabilir. Tabi ki ağzımız yandı 24 saat içinde değişen sistemden sonra artık yorumları seçerek yapmak zorundayız.Endekslerin fazla pozitifte kalması bana tuhaf geldi beklentim 1 +da seyretmesi ao nun. Bu da sistemi çok ciddi hale getirir takipteyim yine de konu açıp ürkütmeyeceğim :)

Hayırlı geceler