HAVA KÖŞESİ (Coğrafyacının yeri)

• Ben kışı kiyilar icin kapamistim ama bu efsane kacti diye tekrar kapama dusuncesinde degilim ciddi sinyaller aliyorum mart icin

hocam mart ta endeksler tam istedigimiz gibi sanki ama suan modeller goremiyor. Hocam dediginiz gibi izlanda bize düşmandı bu sene ama böyle durumlarda dosttur. Sonuna kadar haklisiniz. Kusura bakmayin son bir sorum daha olacak..

Mini buzul çağı belirtileri 2020 den sonra kendini gostermeye baslayacak gibi tarzdan haberler var . Aslinda bu dogrumu mesela abd bu sene devasal soguklar yasadi belkide bunlar belirtimi..

• Hocam diyagram güzel geldi yine 2 dir ecm iyi değil ama sabah farklı çıkabilir ecm diyorum şahsen.

Ab alanina bagli aslinda.Bazi senaryolar doguya direk atarken digeri marmara ustunden avrupaya cikartiyor bir digeri direk ege de olusup kuzeye firliyor hepsi farkli farkli cikti verir ay sonu sistemi 72 ye kadar boyle doner durur acikcasi cok fazla bir beklentim yok mart icinse takipteyim

• @Selamise61

Abd Kar acisindan hep sansli bolgedir yani sert gecti diye kuresel iklimden bahsedilmesi dogru degil.Kitaplar da dahi Kar firtinasinin en cok goruldugu bolge abd olarak gecer.Avrupaya olan bu kuvvetli salinimi kuresel iklimden dolayi gosterebiliriz.

Ben bu seneyi milad olarak yazdim ustune 10-15 max 20 sene koyarsak atmosfer de buyuk degisimler gozlenecek gibi.

Herkese iyi geceler yeni tarihimiz 7-8 marttir (1-2 gun oynama durumu var)

• Pazar günü İstanbulda KAR yok. Önümüzdeki 1 haftada da İstanbulda KAR görünmüyor Doğuda kar olasılığı var. Önümüzdeki 2 hafta soğuk bir dönem yaşayacağız Sıcaklıklar mevsim ortalamalarına inecek Batı bölgeleri bol yağış alacak İstanbulda da yağmur kuvvetli twitir orhan şen

• Son ciktilarla beraber sistemin soguk etkisi ab hareketinden dolayi degismis gibi.Ben gorsel olarak da ince ortu olarak da beklenti icerisindeyim..Bu sistem ile ilgili yorum artik yapmayacagim bazi arkadaslara soguga takilmamalari gerektigini -4-6 bile kar yapacagini soylemistim ne kadar soguk girerse o kadar kotu olur bizim icin ki soguk baya kuvvetlenip yagisi kirpiyor kaderimizde ne varsa onu yasayacagiz..

Mart 14-15 civarinda Son sistemi alip kapatacagiz Ayrintilari ilerleyen gunlerde tekrar burdan duyururum...

• 14-15 mart sistemi icin endeksler harika cikti bugun.Salinim olacagi konusunda diyagramlar da destek veren modeller gun gectikce articak.

Yarin trakya marmara bati karadeniz icin hareketli gun olacak.Dogu karadeniz kesimi persembe etkin dek yagislari alacak

Bu arada eldivenleri kaldirmayin son sistem icin tarihi koyduk oraya Allahin izniyle cok yorulduk ama son kez takibe devam

• @cografyaciburak hocam bölgesel sorum olacak ama 3 günde kar yagısı miktarı inanılmaz düştü (kartepe 1600 metre) kayak merkezindeyim... siterde takip ediyoruz, son 2 gün genelde yanılmıyorlar ( snowforecast ve skiron) yarın gece ve 1 mart için 20-25 cm kar yagışı göstermesi normal mi sizce ?