HAVA KÖŞESİ (Coğrafyacının yeri)

• Yenilenebilir enerjiye tüm dünya uymazsa inanın çok değil 10 sene sonra işin başka boyutlara geçmesi kaçınılmaz duruyor şuan da..

Hocam geçsek ne olacak ki? Bünyamin sürmeli nin dediği gibi yenilebilir enerji tesisleri kurulaa daha fazla üretime daha fazla tüketime sebep oluyor yenilenebilir enerji malesef fosil yakıtların yerini almıyor. Malesef fosil yakıtlarla enerji üretwn tesislerin sayısı ve kapasitesi gün geçtikçe arttırılıyor.

Bu aşamada bizim için küçük dünya içinde küçük bir adım belki ama gıda israfından kaçınalım herşeyi ihtiyacımız kadar tüketelim. Biz tüketimi düşürdükçe üretimde düşecektir. Buda zincirleme olarak diğer sektörleride etkiler. Umarım fosil yakıtlardan bir an önce kurtuluruz.

Bu arada Dünyayı en çok ısıtan ülkeler abd ve çinmiş ve iklim protokolüne uymayan ülkelerde bunlar en başta.

• Yenilenebilir enerjiye tüm dünya uymazsa inanın çok değil 10 sene sonra işin başka boyutlara geçmesi kaçınılmaz duruyor şuan da..

Bilim eninde sonunda küresel ısınmaya el atmak zorunda kalacak. Muhtemelen gelişmeler karbon depolama teknolojisinden gelecek. Bu yönde çalışmalar hızlı ilerliyor maliyet çok fazla şimdilik. Yakın vade için en iyi çözüm bol bol ağaç dikmek.

• Storm Chaser şuan en basiti yaptığımızı yapmamak ;)

Bu sefer de insanlık gelişmez. Fosil yakıtlar zaten yerini yenilenebilir enerjiye bırakıyor. Ki Güneş enerjisinin verimi düşük olmasına rağmen. Amerika büyüklüğünde ağaç dikilse yine karbondioksit oranı yerinde saymaya başlıyor araştırmalar söylüyor bunu. Ozon deliğiyle nasıl mücadele edip kapatabildiysek(ki bu bile küresel sıcaklığın 2000'lerde fırlamasını engelledi) aynısını Dünya çapında yeşil seferberliği ile de yapabiliriz.

• Konu açmayacağım bu sefer Ancak şubat ilk haftası kıyı kesimlerde dahi kar yapabilecek bir sistem gelecek gibi duruyor şuan da. bu arada ocak ayı için açtığım konuya belki kar yağmadı buz gibi geçmedi diyenler olabilir Ben kaç gündür güneş görmüyorum çift haneli değerleri de fazla görmedik avrupaya göre bile şuan ülkemiz sıcaklık açısından iyi bir ocak geçiriyor..Sadece şanssızlık ile sistemleri 2 c ile kaçırdık diyebilirim.Bu arada tekrar ediyorum modele diyagrama bakmayın gözükmese de Gelecek şubat 2 doğum günüm atmosfer sürpriz yapacak bana😊

• Konu açmayacağım bu sefer Ancak şubat ilk haftası kıyı kesimlerde dahi kar yapabilecek bir sistem gelecek gibi duruyor şuan da. bu arada ocak ayı için açtığım konuya belki kar yağmadı buz gibi geçmedi diyenler olabilir Ben kaç gündür güneş görmüyorum çift haneli değerleri de fazla görmedik avrupaya göre bile şuan ülkemiz sıcaklık açısından iyi bir ocak geçiriyor..Sadece şanssızlık ile sistemleri 2 c ile kaçırdık diyebilirim.Bu arada tekrar ediyorum modele diyagrama bakmayın gözükmese de Gelecek şubat 2 doğum günüm atmosfer sürpriz yapacak bana😊

Doğum Gününüze bi 40 cm yakısır hocam :)

şimdiden sevdiklerinizle nice senelere doğum gününüzde 50 cm kar görmeniz dileğiyle