HAVA KÖŞESİ (Coğrafyacının yeri)

• kanaatimce acele bir kış olmasini istemem. Ic kesimler icin degilde kuzey sahiller icin kar aralik ikinci yarisindan itibaren gorulmesi normal seviyede karsilarim.

• Accuweather tahmininde kisaca uzun uzun paragraf anlatmak istemiyorum.Beni bizi ilgilendiren cok onemli nokta var.

Şunu bilelim ki azor yuksegi genel olarak bati orta avrupa hareketli olup ukrayna ve romanya hattinin sert bir kis olacak olmasi bize mutlaka saglam sistem indirir.Bu sistemler uzun omurlu olmayacaktir ancak cephe hareketli sistem ile vurdugu yer de ciddi kar birikimi yapabilir.

Benim kisa oz yorumum budur hayirli geceler

• Bu arada eklemek istiyorum extrem hava olaylari ani ve hizli olur.Beklentimiz bu sene icin bu yonde ancak unutmayalim ki extrem hava olaylarinda ani dusus ile beraber ani sicaklik dalgalari da kapimizi calacak.Bunu da belirtelim yani kis boyu soguk hava beklentisine girmeyelim..Ornek subat ayinda 20 c olursa sasirmamak lazim..

• Biz tatmin edici sistem/sistemlerimizi alalım da sıcaklık ortalamaları filan o kadar önemli değil.Küresel iklim değişikliğinin sonucu olarak ortalama altı sıcaklıkla kapanan kışlar artık hayal gibi.

• Avrupa üzerinde salınan yüksek basınç alanı kuzey enlemlerde soğuk birikimine neden oluyor.Bu tarz havaların arkası tehlikelidir (olumlu anlamda)

Özellikle ekim başından kasım ortasına kadar gücü devam edecek gibi duruyor.Kafkaslara doğru yön alan soğuk akımı gibi ülkemiz adına da kasım ortası civarında soğuk akımı olabilir.Lodos arkası kar gibi sözler kuvvetli yüksek basınc alanı içinde söylenebilir.Sibirya civarında kış aylarında gözlenen ortalamalara ulaşılmış duruyor bunda yükseğin de etkisi büyük kısacası.

Kasım18-20 aralığında artık modellere de yansımasını bekledğim sistem var bakalım neler olacak.Bu sene şanslı bölge olarak Karadenizi görüyorum.Marmara bölgesi de dek li sistemlerden payını almıştır geçen senelerde.yine alacaktır.

En şanssız bölge olarak yine uzun zamandır süre gelen Trakya diyebiliriz.Yavaş yavaş başlıyoruz bunlar tahmindir tutar tutmaz bu benim fikrim genel olarak düşüncem budur..

İyi pazarlar herkese