HAVA KÖŞESİ (Coğrafyacının yeri)

• Yarin 17.03.16 persembe
    Hava durumunda sicaklik acisindan 1 2 c oynama disinda pek degisiklik yok.
    Ab alani yurdu yavas yavas terk ediyor yagis dogu anadolu guneyi ve dogu karadeniz kiyisi yagis aliyor.hakkari cevresinde kar yagisi siddetini azaltsa da devam ediyor.
    Yagisli yerler disinda yurt geneli parcali cok bulutlu kiyi ege marmara poyraz yonunden ruzgar devam edecek
    Cografyacı...

• Evet soguk dalgayi geride biraktik diyebiliriz artık.
    Yarın 18.03.16 cuma
    yagisli hava sadece dogu karadeniz dogu anadolu guneyinde kalmisti artik yurtta yagis bitti parcali cok bulutlu bir hava bizi bekliyor yarin sicakliklarda guneyli akimin da yurda giris yapmasiyla sicakliklar da 3 4 derece artis olacak ancak ic bolgeler de ve dogu bolgelerde gece sicakliklari hala 0 altinda olacagindan don'a dikkat ozellikle dogu anadolu ve guneyi sicaklik baya dusuk yerde kar olan yerler var hakkari cevresinde.o yuzden kısı hala o bolgede yasamak mumkun.
    bu arada nisana dogru bir dalga daha vurabilir bu artik sicakliklari tek haneliye dusurur birakir kar sinirina yaklasmasi zor gorunuyoru yarın saat 18 19 civarlarinda italyanin guneydogu bolgesinde olusan ab alani kiyi ege civarina hafif yerel yagis birakabilir egedeki arkadaslara da burdan bunun bilgisini verim.herkese simdiden hayirli cumalar dilerim.
    Cografyacı....

• 19.03.16 CUMARTESİ
    Dun son yazımda belirttigim kiyi egeye dogru gece saatlerinde gelecek hafif yerel yagis yarın sabah saatleriyle once kiyi egenin tamamina daha sonra akdeniz bolgesine yayılacak burada uyarmak istedgim yerler afyon kutahya eskisehir hatti olacak yagis zaman zaman siddetlenebilir zira girecek ab derinlesebilir.ic anadolunun dogusu ve dogu anadolu 1 gun aradan sonra tekrar yagisa kavusuyor erzurum civarlari kky kar arasi degisiyor.
    Istanbul da yarin yagmur yok parcali zaman zaman acik bir hava olacak sicaklik gun icinde 12 13 c gorebilecek
    Nisan ayina dogru dalgali sistemler gelecek dedik modelleri zaten takip ediyorsunuzdur kar seviyesinde olmasa da bizi tek haneli degerlerde tutacak dalgalar bunlar o yuzden kisliklari kaldirmamak lazim bu arada guneyden esecek ruzgar zehirlenmelere de yol acabilir dikkat etmek lazim.
    Kısaca toparlayacak olursak yarin hemen hemen trakya ve marmara bolgesi haric yagis var diyebiliriz bati ve orta karadenizde biraz daha yerel yagis olabilir cunku dun belirttgimiz gibi ab alani italyanin guneyinden yurdumuza paralel uzandi ve kuzey kesimlerimizi biraz saf disi birakan bir basinc alani bu.
    Herkese hayirli haftasonlari diliyorum...
    Cografyacı...

• 20.03.2016 PAZAR

Yarın batı kesimler parçalı çok bulutlu iç anadolu,dogu anadolu ve doğu karadeniz bölgesinde yağışlı hava devam edecek.doğu anadolu bölgesinde kar var doğu karadeniz yağmur iç kesimleri kar alabilir.
    edirne civarlarında da yarın sabah öğlen arası bir yağmur geçisi olabilir.
    İYİ PAZARLAR
    coğrafyacı...

• Üstadım ; 8 aydır yaklaşık Doğu anadoludayım . Hava durumu Şırnak yoğun kar yağışlı dediğinde ilçesi olan Cİzre şakır şakır yağmur alıyor :) 45 km de anomal fark :)

• Üstadım ; 8 aydır yaklaşık Doğu anadoludayım . Hava durumu Şırnak yoğun kar yağışlı dediğinde ilçesi olan Cİzre şakır şakır yağmur alıyor :) 45 km de anomal fark :)

Bu arada sirnak guneydogu anadolu bolgesine ait bir il.daha cok erzurum erzincan bitlis hakkari civari etkili kar aliyor 2 gundur zaman zaman ;)

• Hocam iklimsel olarak batı ve Güney ilçeleri Güneydoğu'ya bağlı ; Doğu ve merkez bölgeleri Doğu Anadolu'ya bağlı ,Ayrıca siyasi haritalarda Şırnak Doğu Anadolu bölgesi olarak geçiyor hocam bknz.Ben de güneydoğu sanıyordum da hem Doğu Anadolu'ya almışlar sınır olarak :)

• @sistemci5534 Ankara/İncek'te lapa lapa kar varken yerde tutuyorken 10 km ötedeki Ümitköy'de şakır şakır yağmur olur.

Hatta 4 Ocakta İncek'i Ümitköye bağlayan yolda dik bir yokuşun başı lapa lapa kar yağarken yokuş sonu saf yağmur yağıyordu. Aradaki mesafe 100 metre :)

"Allah der ki; Hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır!.."

Hz.Muhammed

• @sistemci5534 Ankara/İncek'te lapa lapa kar varken yerde tutuyorken 10 km ötedeki Ümitköy'de şakır şakır yağmur olur.

Hatta 4 Ocakta İncek'i Ümitköye bağlayan yolda dik bir yokuşun başı lapa lapa kar yağarken yokuş sonu saf yağmur yağıyordu. Aradaki mesafe 100 metre :)

Ankara özellikle Bolu tarafından Ankara'ya giderken çok yüksek yerleri var sanırım her mevsimi yaşayabileceğin Nadir illerimizden biri :) 2013 te gelmiştim en son ama yazındı o Zaman....Keçiören tarafına :) kışın ise 2007 de Niğde de okurken geçtim Ankara'dan mecburi istikamet :) Gölbaşı şereflikoçhisardan geçiyordum oradan biliyorum 4 mevsimi yaşardık hey gidi günler hey :)

• Ankara'da rakım farkı çok. Çaldağ tepesi 1301 rakımlı, Sincan'daki düzlükler ise rakım 790-800 rakımlı. İkiside Ankara şehir merkezinde yer alıyor.

"Allah der ki; Hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır!.."

Hz.Muhammed